Kolm meie kooli ja neli lasteaeda saavad kümme pilli, pluss trummikomplekt

Reedel kuulutati välja Eesti Vabariik 100 ühiskingituse “Igal lapsel oma pill” taotlusvooru tulemused, teatas EV100 turundus- ja kommunikatsioonijuht. Tänavu saavad 208 huviõppeasutust ja lasteaeda üle Eesti soetada endale uusi pille. Kokku toetatakse 727 uue pilli ostu 232 990 euro väärtuses. Jõgevamaa kolm kooli ja neli lasteaeda saavad kokku kümme pilli pluss ühe trummikomplekti. Jõgeva põhikool saab trummikomplekti, basskitarri ja elektrikitarri; Põltsamaa muusikakool tšello; Vaimastvere kool basskitarri, kõlaplaadid; lasteaed “Mari” bassksülofoni ja sopranksülofoni; Palamuse valla lasteaed “Nukitsamees”, Põltsamaa lasteaed “Tõruke”ja Saare valla lasteaed “Siilike” saavad igaüks kuuekeelse väikekandle.

Koos eelmise aastaga on Eesti 100. sünnipäeva puhul laste ja noorte muusikaõppesse jõudmas riigi, ettevõtjate ja heade inimeste abiga juba üle tuhande muusikainstrumendi

Eesti muusikaõppeasutuste pilliparkide seis pole kiita – lapsed mängivad täna suures osas vanadel ja amortiseerunud pillidel ning paljudest instrumentidest on sootuks puudus. EV100 ühiskingitus “Igal lapsel oma pill” on kantud unistusest, et Eesti 100. juubeli puhul oleks igal lapsel üle Eesti võimalus pillimängu õppida.

727-st toetust saanud pillist moodustasid üle poole rütmipillid lasteaedadele, kes said tänavu teiste muusikaõpet andvate asutuste kõrval toetust küsida esmakordselt. Toetust saavad 66 lasteaeda kokku 427 pilli ostmisel. Lisaks erinevatele rütmipillidele nagu ksülofonid, kõlaplaadid, trummid ja kellamängud saavad lasteaiad ka 75 uut kannelt.

Eesti Muusikaõpetajate Liidu eelkooli muusikaõpetuse valdkonnajuhi Karin Muldma sõnul on arengu seisukohast väga oluline, et lapsed puutuvad pillimänguga kokku juba varases lapsepõlves.

“Pilliõpe teeb lastele palju head, see arendab erinevaid oskusi ja võimeid, mis aitavad lastel kasvada sotsiaalseteks, edukateks ja õnnelikeks inimesteks,” on Muldma veendunud.

“Igal lapsel oma pill” komisjoni liikme, Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu juhatuse esimehe Jüri-Ruut Kanguri sõnul on sel aastal toetatud pillide hulgas peale rütmipillide, kannelde ja kitarride ka klaverid, saksofonid, timpanid ja muud kallimad pillid, mida muusikaõpet pakkuvad asutused tihtipeale oma eelarvest endale lubada ei saa.

“Toetatavate ring oli lai, teiste seas saavad uusi pille soetada lisaks lasteaedadele erinevad bändid, rahvamuusikaringid, üldhariduskoolide muusikaklassid ja puhkpilliorkestrid,” loetles Kangur.

Kõige rohkem pille läks tänavu Harjumaale ja Tallinnasse, pingereas järgmine oli Tartu linn, seejärel Ida-Viru ja Tartu maakond. Kanguri sõnul aga jälgiti hoolsalt, et pillitoetused jõuaksid kõikidesse maakondadesse.

Täna liitus “Igal lapsel oma pill” algatusega ka muusik ja laulja Ott Lepland. “’Tahan samuti seista hea selle eest, et kõigil Eestimaa lastel oleks võimalus õppida pillimängu ja meie muusikatraditsioonid jätkuksid,” selgitas Lepland.

Ott leiab, et oleks tore koos lastega musitseerida ja sellega pillimängu olulisusele üle-eestiliselt laiemat kõlapinda luua. Ta kutsub koole endast teada andma, kellel olulise instrumendi ostmiseks raha napib ja kes oleks valmis sügishooajal kontserti korraldama.

Samuti kutsub Ott Lepland oma fänne ja kõiki teisi toetama lastele uute instrumentide soetamist. Selleks saab helistada toetusnumbril 900 5505, osta Piletilevist või Piletimaailmast toetuspileti või anda hoogu konkreetsele pillile aadressil pill.hooandja.ee.

EV100 ühiskingituse “Igal lapsel oma pill” eestvedajad on Eesti Muusikakoolide Liit, Eesti Puhkpillimuusika Ühing, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit, Eesti Sümfooniaorkestrite Liit ja EV100 korraldustoimkond.

Algatus “Igal lapsel oma pill” on kutsutud ellu kingitusena Eesti Vabariigi 100. juubeliks. Riigi sünnipäeva tähistamises saab kaasa lüüa igaüks, osaledes või korraldades ise sündmuseid, aidates mõnel kingitusel teostuda või olla ise kingituse eestvedajaks. Kui rikkalik ja huvitav saab olema Eesti sünnipäev, sõltub meie igaühe panusest.

Vooremaa