Eesti ettevõte alustas kunstmuru jalgpalliväljakute pakkumist kasutusrendiga

Juba 24 aastat üle Euroopa jalgpalliväljakuid rajanud Eesti ettevõte Advanced Sports Installations Europe AS alustas teadaolevalt esimesena kunstmuruväljakute pakkumist kasutusrendi põhimõttel, teatas ettevõte.

Advanced Sports Installations Europe ASi (ASIE) omaniku Raul Lättemäe sõnul pakub ettevõte ainsana Euroopas 5G Sport kunstmuruväljakuid, mis antakse klientide kasutusse rendi põhimõttel. “See on sarnane mõtteviis sõidukite soetamisel või IT-seadmete hankimisel valdavaks muutunud kasutusrendiga, mis päästab spordiklubi või omavalitsuse vajadusest käia uue väljaku eest välja kopsakas rahasumma,” lausus ta. “Väiksematel omavalitsustel ei ole sageli seda raha võimalik korraga investeerida ning nii jäävad väljakud ehitamata ja noortel pole kusagil sportida või tehakse trenni halva kvaliteediga vanal murul.”

Kui tavaliselt nõuab kunstmuru paigaldamine mitmesaja tuhande euro suurust investeeringut, siis 5G Sport kunstmuruväljakut saab rentida mõne tuhande euro eest kuus. “Igakuised rendimaksed on ühtlaselt jaotatud kogu lepinguperioodi peale ning sissemakse on alates 0 eurost,” selgitas Lättemägi. “Igakuine renditasu sisaldab regulaarset väljaku hooldust kaasaegse tehnikaga, näiteks lumetõrjet, puulehtede ja prügi eemaldamist, murukiu harjamist, kummitäite lisamist ning vajadusel katkiste kohtade parandamist kunstmurus. Täna jäetakse väljakuhooldus rahapuudusel tihti tegemata, aga nii ei säili väljakud kuigi kaua. Samuti hõlmab kuutasu muru hilisemat utiliseerimist, mis ei ole sugugi odav – täismõõtudes jalgpalliväljaku puhul on vaja ümber töödelda 250-300 tonni erinevaid materjale.”

5G väljaku rajamisel saab kasutada nii päris uut kui ka vähekasutatud kunstmuru, mis võimaldab soodsamat rendihinda ning sobib tänu sellele hästi harjutusväljakutele ja koolide spordiplatsidele. ASIE on saanud kahel korral toetust Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020, et töötada välja maailmas ainulaadne kunstmuru taaskasutamise tehnoloogia Arena Master ning selleks vajalike seadmete prototüübid. Tänu kaasaegsele kunstmuru hooldustehnoloogiale saab võtta uuesti kasutusele suurema osa ümbertöödeldavast kunstmurust ja täitematerjalidest, mis on võrreldes teiste pakkujatega soodsam ja ka oluliselt keskkonnasäästlikum lahendus.

Lättemäe andmetel vahetatakse Eestis kunstmuruväljakuid enamasti iga 10 aasta tagant, kuid seda oleks mõistlik teha 5-6 aasta järel. “Üldjuhul ei vasta kunstmuru pärast viiendat kasutusaastat ei FIFA, Eesti Jalgpalli Liidu ega ka tervisekaitsenõuetele ning võib olla mängijatele suisa ohtlik,” ütles ta. “5G Sport teenuse kuutasus sisaldub kogu muru väljavahetamine keskmiselt 5-6 aasta jooksul ilma, et see tooks kliendile kaasa mingeid lisakulutusi.

Välja vahetatakse vaid murukiud, kuid aluskiht ning liiva- ja kummitäide töödeldakse ümber, puhastatakse ning võetakse uuesti kasutusse. See vähendab igakuist renditasu, aga jalgpallurid saavad alati mängida kõrge kvaliteediga kunstmurul.”

Muru vahetusprotsess võtab aega keskmiselt 7 päeva. “Suudame väljakukatte nii kiiresti välja vahetada tänu sellele, et oleme Horisont 2020 projekti toel välja töötanud neli täiesti ainulaadset masinat,” rääkis Raul Lättemägi. “Nende seadmetega saab kunstmuru nobedalt välja vahetada ja hooldada ka keerukates oludes, näiteks tribüünidega piiratud ühe kitsa sissepääsuga arena-tüüpi jalgpalliväljakutel või küttega platsidel, kus on suur oht vigastada väljaku-aluseid küttekaableid. Kuna kogu vahetusprotsess tehakse jalgpallistaadionil kohapeal, on tänu minimaalsele transpordivajadusele ka õhku paisatava CO2 kogus on võrreldes konkurentidega kuni 70% väiksem.”

Lisainfot 5G Sport väljakute rendi kohta saab veebilehelt http://5gsport.ee

Advanced Sports Installations Europe AS on Euroopa üks juhtivaidkunstmuruväljakute rajajaid ning hooldajaid. 1992. aastal tegevust alustanud ettevõte põhineb täielikult Eesti kapitalil ning on 24 aastaga rajanud rohkem kui 1000 jalgpalliväljakut Skandinaavias, Suurbritannias ja Kesk-Euroopas. ASIE paigaldab ligi miljon ruutmeetrit kunstmuru aastas, eesmärk on jõuda 4,5 miljoni ruutmeetrini. Ettevõte on kahel korral saanud innovatsioonitoetust Euroopa Liidu programmist Horisont 2020 ning kuulub Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumisse (http://www.csr.ee/).

Vooremaa