Luual peeti riigigümnaasiumite suveseminar

18.-19. augustini peeti Jõgevamaa gümnaasiumi eestvedamisel Luual riigigümnaasiumi õpetajate suveseminar.

Jõgevamaa gümnaasiumi õppejuht Anti Alasi selgitas, et riigigümnaasiumite õpetajate suveseminari korraldamise mõte sündis gümnaasiumi juhtide ning haridus- ja teadusministeeriumi töötajate arutelude tulemusel. “Kuigi riigigümnaasiumid on kõik väga omanäolised, on neil sama omanik ning sarnased väärtused ja põhimõtted. Selleks, et riigigümnaasiumid moodustaksid pere ja võrgustiku, on tarvis ühiseid üritusi,” sõnas Alasi. Jõgevamaa gümnaasiumi direktor Priit Põdra märkis, et suveseminari üks peamistest eesmärkidest oli pakkuda põnevaid kohtumisi huvitavate esinejatega, kellega õpetajad võib-olla tavapärastel pedagoogikakoolitustel ei kohtu.

Kohanemine muutustega

Seminaril rääkis koolitaja Ingvar Villido õpetajatele paindlikkuset, uuendustest, muutustega kohanemisest ja teadlikust koostööst. “Ingvar Villido loeng oli väga mitmekihiline. Ta selgitas miks inimestel tekivad tõrked muutuste ja uuendustega kohanemisel, kuigi meie igapäevane elu ongi igas hetkes muutusega kohanemine,” rääkis Põdra. Direktor märkis, et need omadused ja tegevused, mida Ingvar Villido loengus käsitles,on riigigümnaasiumi tegevustega tihedalt seotud: koolide üks eesmärk on pakkuda kaasaegset haridust, mis nõuabki paindlikkust, uuendusi ning muutustega kohanemist. “Samuti on riigiümnaasiumid omavahel eelkõige partnerid ja koostöö tegijad,” kinnitas Priit Põdra.Suveseminaril rääkisid koolide direktorid valmisolekust eelolevaks õppeaastaks, jagati rõõme ja muresid, pandi paika järgmisi omavahelisi kohtumisi ning kuulati haridus- ja teadusministeeriumi esindaja mõtteid. “Igapäevases töös annab see kindluse, et ei olda üksi oma rõõmude ja muredega, vaid riigigümnaasiumite perel on võimalus omavahel ja haridus- ja teadusministeeriumiga neid jagada,” sõnas Põdra.

Õpetaja pilk noorte maailma

Seminari mängulisemaks osaks oli Jõgevamaa gümnaasiumi ajalooõpetaja Tiit Naarits kokku pannud mälumängu. Õigete vastuste teadmiseks tuli õpetajatel tunda noorte maailma. Küsimused keskendusid noorte seas populaarsetele nähtustele. Tuli teada näiteks Pokemon Go mängu, arvutimänge Call of Duty, Tetris, Clash of Clans, muusikafestivali Flow, kes on Marco Tasane, kuidas nimetatakse Justin Bieberi fänne, raamatut ja filmi “Vihamängud”, räpparit Abraham ning erinevaid näitlejaid ja sportlasi. Kokkuvõtes sai iga õpetaja hinnata, kui kursis on ta tänapäeva noorsoo huvidega. Oma kolleegide rõõmuks astus üles ka Jõgevamaa gümnaasiumi õpetajate näitetrupp “Tasa&Kaal””Andrus Kivirähu etendusega “Püha graal”.

Tähtis on inimene

AHHAA keskuse juhataja Andres Juur vaagis õpetajatega hariduse innovatsioon teemat. Uuenduste taustal on hariduses ikkagi oluline inimeselt inimesele õpe, sest e-kursused ei pruugi kõigile sobida. Ainult tehniliste vidinatega haritust ei saavuta. “Innovatsiooni mõistet on kasutatud liiga palju ja igal pool ning selle tähendusväli on hägustunud,” selgitas Priit Põdra ning lisas, et põhimõtteliselt on tegemist uuenduste kasutusele võtmisega. Riigigümnaasiumid on tuntud selle poolest, et tegemist on noorte ja vastloodud koolidega, nii ongi võimalik teha asju teisiti. “Eelkõige väljendub see õppesüsteemi nüanssides.Tunni pikkus on 75 minutit, pakume ohtralt valikkursusi, toimub trimestripõhine õpe,” lisas Põdra. Jõgevamaa gümnaasium loodi paljudest teistest riigigümnaasiumitest varem, seega on ta teistele eeskujuks. “Eks me kõik otsime tasakaalu hea ja traditsioonilise ning uudse ja edasiviiva vahel,” tõdes direktor.

Suveseminari lõpuks viis loodusmees ja seikleja Hendrik Relve õpetajad mõtterännakule. Relve pani inimesed vaatama Eestimaad teise pilguga. “Meil on nii palju looduses, mida muu maailm kadestab. Aga elades ise paradiisis ei teata, et elatakse paradiisis – see on tõdemus, mille igaüks mõtteretkelt kaasa sai,” rääkis Põdra.

Möödunud aastal toimus suveseminar Nõo reaalgümnaasiumis. “Tagasiside on mõlemale seminarile olnud väga hea. Tundub, et sellist riigigümnaasiumite identiteeti tugevdavat üritust on tarvis ja hakkab tekkima traditsioon,” sõnas Jõgevamaa gümnaasiumi õppejuht Anti Alasi rahulolevalt.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus