Luual maaliti vihma kiuste

Luua on mõnus koht elamiseks, aga ka loomiseks. Juba kolmel suvel on Jõgeval tegutsev akvarelligalerii Kala seal rahvusvahelise maalilaagri korraldanud. Tänavuses laagris osales kuusteist professionaalset ja harrastuskunstnikku kolmest riigist: Eestist, Leedust ja Venemaalt. Nende elupaigaks oli, nagu varasematelgi aastatel, üks Luua metsanduskooli õpilaskodudest.

Ilm kunstirahvast seekord ei hellitanud. Esimesed laagripäevad olid üsna vihmased ega soosinud väljas maalimist. Õnneks lubas üks kohalik tore daam, kelle nime kunstnikud ei küsinud, oma aiast lilli võtta, et neid toas maalida.

“Võtke julgesti, väljas peksaks vihm nad niikuinii inetuks,” öelnud lahke perenaine.

Kui vähegi võimalik, käidi siiski ka väljas maalimas. Nii sellesama lahke perenaise aias kui ka mujal: arboreetumis, mõisapargis, hiljem ka Palamusel ja Kuremaal.

“Meil on kujunenud välja hüüdlause, et akvarellistid ei anna alla. Kui vaja, maalime, pintsel ühes ja vihmavari teises käes,” ütles kunstilaagris osalenud Marina Volkova.

Ta on lõpetanud V. I. Muhhina nimelise Leningradi kõrgema kunsttööstuskooli, mis nüüd Sankt-Peterburgi riikliku A. L. Stieglitzi nimelise kunsttööstusakadeemia nime kannab.

Praegu töötab ta Peterburi lähedal Pavlovski kunstide koolis ja on Peterburi akvarellistide ühingu liige.

Elu tehti mugavaks

“Meie, kunstnike elu on siin väga mugavaks tehtud. Kokkade peale tahaks lausa kaevata: nad teevad liiga head toitu. Siin on mõnus maalida ja toredate inimestega suhelda, seda enam, et kõik valdavad vene keelt,” ütles Marina Volkova.

Ka temaga tuba jaganud Alla Tšebõševa on professionaalne kunstnik ja kunstiõpetaja. Ta on kujundanud raamatuid ja eksliibriseid.

“Tahaksin tuleval aastal kindlasti veel Luuale laagrisse tulla. Mis aga ilmasse puutub, siis selle üle pole mõtet nuriseda: see on tüüpiline Peterburi ilm,” ütles Alla muiates.

Narvalanna Irina Jugolaineni sõnul on kunstilaagris hea olla sellepärast, et saab end täielikult maalimisele pühendada. Sama kinnitas jõgevalanna Žanna Toht.

“Kodus pead vahepeal näiteks perele süüa tegema, siin saad segamatult kunstiga tegelda, sest söögi eest hoolitsevad teised,” sõnas Žanna.

Ka selles olid Irina ja Žanna ühel nõul, et kirjus laagriseltskonnas on põnevam ja kasulikum maalida kui üksi kodus, sest igaühelt on midagi õppida.

Lisaks akvarellile viljeldi laagris Hiina ja Jaapani stiilis tušimaali. Võrulannal Jelena Pavloval ja Alla Tšebõševal valmisid selles laadis näiteks väga põnevad tööd. Kunstnike ühendusse Vestervalli kuuluv narvalane Vadim Jerohhin lõi aga Luual rea õlimaale.

Õppimise koht

Galerii Kala omaniku Gennadi Lapini sõnul oli Luua kunstilaager eelkõige õppimise ja õpetamise koht. Tõsi, proffidest laagrilised õpetamist ja juhendamist ei vajanud, ent laagris oli ka algajaid.

“Teisipäeva õhtul vaatasime kahe esimese laagripäeva tööd üle. See andis mulle aimu, keda järele aidata on vaja ning mida neile konkreetselt õpetada tuleks,” ütles Gennadi Lapin.

Talle pakkus suurt rõõmu teist aastat laagris olnud tallinlanna Elize Hiiopi kiire areng.

“Ta on kunstiakadeemias ehtekunsti õppinud ja teenib praegu leiba keraamikuna, ent minu meelest on ta sündinud akvarellist, kes sel alal kõike suisa lennult omandab,” ütles Gennadi Lapin. “Ta julgeb endale raskeid ülesandeid võtta ja saab nende täitmisega suurepäraselt hakkama. Näiteks on ta loonud suurepäraseid portreesid.”

Reedel, 4. juulil oli Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi klassitoas võimalik vaadata ekspressnäitust laagris valminud töödest. Galerii Kala on laagri toetamise eest tänulik Jõgeva linnavalitsusele ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile.

“Tänan ka Luua metsandusklubi õpilaskodu komandanti ja sööklatöötajaid kannatliku suhtumise eest laagrilistesse,” ütles Gennadi Lapin.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus