Luua tüdrukud naasid lilleseadevõistlustelt kõrgete kohtadega

 

Esimest korda rahvusvahelistel lilleseadevõistlusel osalenud Luua Metsanduskooli õpilased Erika Kõiv ja Krista Kõiv tulid Slovakkiast üldkokkuvõttes seitsmenda ja üheteistkümnenda kohaga. Sügisese dekoratiivse pärja valmistamisel sai Erika aga teise ja Krista neljanda koha.

Septembri lõpus peeti Slovakkias 19. rahvusvahelised lilleseade meistrivõitlused Victoria Regia 2012. Eestit esindasid seal Luua Metsanduskoolis IV kursusel maastikuehitust õppivad Erika Kõiv ja Krista Kõiv.

Õpilasi juhendanud õpetaja Maria Jürisson ütles, et Luua õppurid võistlesid aianduskooli õpilaste kategoorias  ning võistlejaid oli seal kokku 28.

Et modernse lilleseade ning sügisese dekoratiivse lillepärja valmistamiseks tuli võistlejatel endil vajalik materjal kaasa võtta, otsustas Luua delegatsioon sõita kohale autoga. “Lennukiga minnes poleks me oksi ja muud vajalikku kaasa võtta saanud,” nentis Maria Jürisson. Slovakkiasse sõideti kaks ööpäeva, ööbiti Poolas.

Harjutasid puukoolis

Krista oli varem võistelnud, kuid Erikal see kogemus puudus.  Nädal enne võistlusi said tüdrukud puukoolis põhjalikult harjutada. “Tegime spiraalkimbu ja suure pärja,” rääkis Maria Jürisson.

Krista Kõivu sõnul andis harjutamisnädal talle palju. Ka pärja karkassi võisid võistlejad eelnevalt valmis teha.

Tüdrukutel tuli oma fantaasia tööle panna, varem ei olnud nad taolisi töid teinud.

Erika tunnistas, et tema jaoks oli kõige raskem lille ja lillepoti kaunistamine, Krista pidas aga raskeimaks modernset lilleseadet klaassilindris.

Lahendused, mida võistlejad Slovakkias kasutasid, olid väga omapärased. “Näiteks kasutas üks võistleja pärja valmistamisel kolmeliitriseid klaaspurke, kuhu lilled sisse pani,” rääkis Krista. Õpetaja Maria Jürissoni sõnul on Eestis pärgade valmistamisel ehk teistsugused traditsioonid kui näiteks Slovakkias. “Küllap me viisime sinna midagi tõeliselt Eestile omast,” ütles ta.

Krista oleks tahtnud oma võistlustöö Eestisse kaasa tuua, aga kahjuks polnud see võimalik.

Veel tõdesid tüdrukud, et kuna oksad, taimed ja tööriistad tuli kodumaalt kaasa võtta ja kohapealt ei olnud võimalik midagi juurde hankida, tuli tööd eelnevalt väga täpselt läbi mõelda.  Meie õpilased valisid eelkõige looduslikud materjalid, võistlustel nägid nad aga, et väga palju kasutati pärleid ja muid tehismaterjale. Tõtt-öelda ei võimaldanud meie võistlejate üsna napp eelarve rohkem tehismaterjale kaasa võtta. 

Tagasisidet takistas keelebarjäär

Mida ja kuidas žürii hindas, seda tüdrukud ega õpetaja öelda ei osanud, sest tagasisidet neile ei antud. “Saime ainult ühe tabeli, kus oli kirjas, mitmenda koha me mingil alal saime,” rääkis Maria Jürisson.

Kurb oli seegi, et võistluste korraldajad ei rääkinud inglise keelt  ning nende käest polnud mõtet ka kommentaare küsida. Võistluste juhendid anti slovaki keeles, tüdrukud sellest aru ei saanud, vaid alustasid lihtsalt koos teistega tööd. Giidiga sai rääkida vaid juhendaja, kuid tema ei tohtinud võistluste ajal tüdrukutele midagi öelda.

Kolmanda võistlustöö tegemise ajal tuli üks kohtunikest ning jagas võistlejatele ka selgitusi. Põhimõtteliselt oli võistluste juhend varem  kätte antud ning selle järgi tüdrukud tegutsesidki. Nii et väga hull olukord õpetaja kinnitusel tegelikult polnud. Tema hinnangul ei jäänud keelebarjääri tõttu midagi tegemata ning see ei mõjutanud ka töö tulemust.

“Järgmisel aastal oleme kindlasti targemad ja oskame ka paremini valmistuda,” nentis õpetaja, avaldades samas lootust, et tuleval aastal leiavad võistluste korraldajad inimese, kes suudab infot ka inglise keeles edastada.

Võistlejatele pakutud kultuuriprogrammist ei saanud eestlased kahjuks osa, sest neil tuli asuda tagasiteele.

Projekti koostas EUROPEA Eesti. Lilleseade meistrivõistlused toimusid Slovakkias Piestany linnas Thermia Palace pargis ja Piestany kultuurimajas. Võistlustel osales neli riiki – Slovakkia, Tšehhi, Ungari ja Eesti.

Võistlesid põhikooliõpilased, aianduskoolide õpilased ning ka professionaalsed lilleseadjad, kes töötavad lillepoodides või aiandusfirmades.

Järgmisel aastal sooviksid tüdrukud samuti võistelda. Kas neil selleks võimalus avaneb, seda ei osanud ka õpetaja veel öelda. 

Võisteldi neljal alal.

*Esimeseks tööks oli modernne seade klaassilindris, selleks oli aega 45 minutit.

*Teiseks tuli valmistada ümar spiraalkimp, milleks anti aega 60 minutit.

*Kolmandaks tuli kaunistada lille ja lillepotti, selle töö jaoks oli aega 45 minutit

*Viimane ülesanne oli sügisene dekoratiivne pärg, milleks võis kuluda kaks tundi.

*Esimesel alal oli Erika Kõiv 17. kohal, Krista Kõiv 20. kohal.

*Teisel alal saavutas Erika 18. ja Krista 9. koha.

*Kolmandal alal oli Erika 25. ja Krista 16.

*Dekoratiivse pärja eest pälvis Erika II koha, Krista jäi neljandaks.

*Üldkokkuvõttes saavutas Krista Kõiv 7. ja Erika Kõiv 11. koha

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus