Luminoossed Itaalia-pildid Jõgeva sügises

Jõgeval Betti Alveri muuseumis avati üleeile Angela Maasalu akvarellinäitus “Luminoosne”. Ehkki autor polnud seda nii kavandanud, kujunes näitus toredaks kingituseks sel nädalal 15. sünnipäeva tähistavale Jõgeva kunstikoolile.

Angela Maasalu on Jõgeva kunstikooli viienda lennu vilistlane, kes õpib Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Nüüd, kolmandat aastat Tartus elades, tundis ta olevat paraja aja end kodulinna kunstipublikule meelde tuletada. Teisalt oli tal plaanis kaks ettevõtmist — legendaarse Veneetsia biennaali külastamine ja Itaalia-muljete põhjal akvarellinäituse tegemine — üheks Kultuurkapitali poolt rahastatavaks projektiks kokku siduda. Sestap leppis ta muuseumiga näituseaja aegsasti kokku. Kui selgus, et “kulka” asemel toetab reisi Ryanair talle soodsat lennupiletit müües, ei hakanud noor kunstnik kokkulepet muutma ja tegi näituse ikkagi ära. Ning see sai hea.

Ehkki näituse pealkirjal on teatav seos 54. Veneetsia biennaali pealkirjaga “ILLUMInations”, tunnistas Angela Maasalu, et biennaali mõjutusi on tema Itaalia-piltidel vähe. Pigem on ta neil visandlikel akvarellidel püüdnud jäädvustada Veneetsia linnamiljööd ja Vahemere äärset erilist valgust ning elanud välja enda meeleolusid.

Pole sodimine

“Osa pilte valmisid kohapeal, osa kodus fotode põhjal ning osa maalisin kodus peast,”

ütles Angela. “Veneetsias polnud tegelikult sugugi lihtne leida kohta, kus rahulikult maalida, sest igal pool sagis turiste. Palju oli ka selliseid kunstnikke, kes turistide jaoks ilupildikesi maalisid. Mina hoidsin end aga suurematest turistilõksudest hoopis eemal.”

Küsimusele, miks ta valis oma esimese isikunäituse jaoks nii keerulise tehnika nagu akvarell, vastas Angela, et tema jaoks oleks keerulisem olnud hoopis suurte õlimaalide tegemine, sest nende tarvis tuleks osta hulk lõuendit ja värve ning üürida ateljee. Akvarelle saab teha aga napimate vahenditega ja kodustes tingimustes. Tehnilised oskused on Angelal aga akvarelli vallas vaieldamatult olemas: vaevalt et tal muidu oleks õnnestunud osaleda juulis-augustis Tartu kunstimajas toimunud Eesti Akvarellistide Ühenduse näitusel “Urbanistlikud fantaasiad”.

Paljud Angela näitusetööd polegi tegelikult klassikalised akvarellid, vaid ta on neil “miksinud” akvarelli pliiatsijoonistusega.

“Mõni võib neid pliiatsijooni siin sodimiseks pidada, aga mina nii ei arva,” ütles Angela ja allakirjutanu jagab tema arvamust. Pigem kujuneb pliiatsijoontest ja värvilaikudest omamoodi tasakaalustatud süsteem. Et ka pliiatsijooned on visandlikud, ei võta need piltidelt ära akvarellilikku kergust ja lennukust.

Pallaslaste vaimus

Tartu Ülikooli maaliosakond lähtub oma õppetöös teatud määral kunagise Pallase kunstikooli traditsioonidest. Angelagi tundis Itaalias käies mõttelist seost omaaegsete pallaslastega, kes reisidelt uute muljete ja imepäraste šedöövritega naasid. Oma näitusega soovibki Angela Maasalu tuua Betti Alveri muuseumi sõjaeelse Eesti Vabariigi maailmaränduritest kunstnike muljete peegeldusi. Kurbromantiline sügis tundus talle aga paraja ajana, mil veel korraks suve meenutada.

Seda, et Jõgeva kunstikool, kus ta kunagi õppis, just tema näituse toimumise ajal 15. sünnipäeva peab, Angela näituseaega paika pannes ei teadnudki. Tore kokkusattumus ilmnes alles siis, kui ta sai möödunud nädalal kutse kooli homsele sünnipäevapeole.

“Meie jaoks oli meie vilistlase näituse avamine just sünnipäevanädalal väga tore üllatus ja kingitus,” ütles näituse avamisel viibinud kunstikooli juhataja Anne Nurmik.

Angela Maasalu akvarelle saab Betti Alveri Muuseumis näha 14. oktoobrini. Kui keegi mõnda pilti ära osta peaks tahtma, on autor meeleldi valmis sellest loobuma.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus