Lugema õppimiseks tuleb ikka vaeva näha

Esmaspäeval ja teisipäeval võõrustas Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum taas Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilasi: nad käisid seal traditsioonilist vana aja koolitundi pidamas.

“Kas teie klassis on ka selline õpetaja laud?” küsib muuseumipedagoog Aili Kalavus Pala, Torma ja Sadala kooli lastelt muuseumi klassitoas olevat õpetajakantslit näidates. “Ei,” vastavad lapsed kooris. “Meie õpetaja laud on pikem ja selle peal on arvuti,” lisavad julgemad. Muuseumi klassitoas olev tahvelgi on tänapäeva tahvlitest sootuks erinev: pole kinnitatud seinale, vaid seisab jalal ja pöörleb: kui üks pool täis saab, võib ette keerata teise.

Klassitoast avanevad uksed poiste magamistuppa ja õpetaja tuppa. Viimane polnud mitte vahetunni veetmise paik, vaid koht, kus õpetaja elas.

“Kas teie ka öösiti koolimajas magate? Ja kas teie õpetajate toas on ka voodid?” küsib muuseumipedagoog. “Ei,” vastavad lapsed taas kooris. “Meie magame ikka kodus ja õpetajad ka.”

Kui vana aja ja tänapäeva kooli olmes on erinevused üsna suured, siis lugemise ja arvutamise selgekssaamiseks tuleb praegu pingutada niisama palju kui sada aastat tagasi. Ent Torma ja Pala valla lapsed saavad laual olevatelt töölehtedelt kiisust ja kirjatähtedest kõneleva luuletuse ettelugemise ning kana valgete ja mustade tibude kokkurehkendamisega suurepäraselt hakkama.

Ei saanud kustutada

Järgneb raskeim osa: tavalise sule ja tindiga kirjutamine. Selle proovib ära ka klassitoa tagumises pingis istuv Torma vallavanem Triin Pärsim. Tema kirjatöö näeb välja suisa kunstipärane.

“Viimati sai sule ja tindiga kirjutatud vist esimeses klassis,” ütleb vallavanem. “Minuvanused said ju ausalt kõik sulepeaga kirjutamise valud ja vaevad ära proovida, tinten-peni aeg tuli natuke hiljem.”

Torma põhikooli esimese klassi juhataja Reet Neimann ütleb pärast tundi, et sule ja tindiga kirjutamine tekitas lastes suurt elevust. Koolis kirjutavad nad praegu hariliku pliiatsiga.

“Mõni oleks tahtnud untsu läinud tähe ära kustutada, nagu pliiatsiga kirjutades, aga selgus, et see pole võimalik,” ütles Reet Neimann. “Laste jaoks oli põnev ka vanaaegne tahvel: meil on klassis ju moodne puutetundlik tahvel.”

Pärast tundi minnakse üles ärklisaali, kus maavanem Viktor Svjatõšev ja vallajuhid kingivad igale lapsele raamatu “Jõksi rännakud Jõgevamaal”. Kahel varasemal aastal said esimeste klasside lapsed kingituseks maavalitsuse tellimisel valminud raamatu “Jõks ja viis imelist päeva”, milles fantaasiaolend Jõks õpib koos lastega tundma Jõgevamaa vaatamisväärsusi, legende ja siit pärit tuntud isikuid. Tänavu telliti samalt autorilt Heiki Vilepilt raamatule järg.

Omad ikka viimased

“Esimeses osas jäid nii mõnedki teemad kajastamata,” ütleb Viktor Svjatõšev ja lisab, et Jõksi esimese raamatu järgi on nii mõneski koolis klassiekskursioone korraldatud. Küllap hakatakse teistki raamatut samal viisil kasutama.

Kui Pala ja Torma valla lapsed muuseumi ees ühispildi ära on teinud, sõidavad nad Elistvere loomaparki õuesõppe tundi pidama. Maavalitsuse haridusnõunik Heiki Sildnik annab neile teemoonaks kaasa kõrrejoogid ja maiustused. Samal ajal tulevad Luua algkooli ja Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi lapsed vana aja koolitundi.

“Meie oleme alati kõige viimased, kes vana aja koolitundi pidama tulevad,” naerab Luua algkooli direktor ja esimese klassi juhataja Imbi Ivask.

Luua ja Palamuse kooli esimese klassi laste hulgas pole vist ühtegi, kes kihelkonnakoolimuuseumis varem käinud poleks. Suurem osa lapsi on ju olnud Nukitsamehe lasteaia kasvandikud ning käinud viimasel lasteaia-aastal muuseumis endi seast Nukit, Kustit ja Itit valimas. Ehkki uudsuse võlu pole, jääb ka kohalikele lastele muuseumiskäigust kindlasti midagi toredat meelde. Nii meenutavad nad ehk ka hiljem, suuremates koolides ja kaugemaid radu käies, et nad on pärit Jõgevamaalt.

Esimesed klassid vana aja koolitunnis

*Jõgevamaa koolide esimeste klasside lapsed on käinud sügiseti Palamuse kihelkonnakoolis vana aja koolitundi pidamas 2004. aastast alates.

*Tunnis näitavad lapsed oma lugemis-, kirjutamis- ja arvutamisoskust.

*Pärast tundi kingivad maavanem ja vastava omavalitsuse juht igale lapsele oma autogrammiga raamatu.

*Alates 2010. aastat järgneb vana aja koolitunnile õuesõppetund Elistvere loomapargis.

*Muuseumi ja loomapargi külastused saavad teoks maavalitsuse, linna- ja vallavalitsuste ning maakonna omavalitsuste liidu koostöös, ettevõtmist toetavad magusatootja Kalev ja joogitootja Felix.

*Tänavu 13. ja 14. oktoobril käis muuseumis ja loomapargis 278 esimeste klasside õpilast.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus