Loodusmuuseum, oaas kivilinnas

Tallinna vanalinn on üpris kivine paik, ent sealtki leiab mõningaid rohelisi oaase. Üks neist on Laial tänaval asuv Eesti Loodusmuuseum, mis septembri keskel pärast enam kui pool aastat kestnud remonti taas külastajatele uksed avas. Värske ilme saanud ning uute valgus- ja helilahendustega rikastatud ekspositsiooni keskel võibki külastaja end tunda peaaegu nagu vabas looduses.

 

Loodusmuuseum püüab anda tervikpildi erinevatest elukeskkondadest. Nii on sinna kujundatud näiteks Läänemere saal, soode ja jõgede saal, metsa- ja niidusaal ning maailma loomastikku tutvustav saal. Ekspositsiooni uudistajat saadavad teekonnal saalist saali looma- ja linnuhäälitsused, meremüha ja muud loodushelid.

“Päris” looduses viibimise tunnet peaks aitama suurendada seegi, et osa eksponaate on klaasi tagant välja toodud ning mõningaid lubatakse isegi käega katsuda. See, mis vitriinides, on aga kujundatud nii, et mõjuks kui stseen elavast loodusest. Näiteks Läänemeresaalis saab näha nii seda, mis jääb merepinnast ülespoole, kui ka seda, mis toimub vee all.

“Kõige rohkem on meil uuenenud metsa- ja niidusaal,” ütles loodusmuuseumi kommunikatsioonijuht Liis Rohtmets. “Topised vitriinides on küll enamasti samad, ent neile on vahepeal karv läikima löödud ja muul viisil “iluravi” tehtud. Soode saalis peaks aga vaataja nüüd paremini aru saama soode tekkimise protsessist.”

Nirk ja jääkaru

Uuendatud ekspositsioon üritabki külastajaid senisest enam mõtlema panna looduses valitsevate suhete üle ning selle üle, kuidas inimene oma tegevusega loodust mõjutab.

Küsimusele, miks näiteks maal ehedas looduskeskkonnas elav laps pealinna loodusmuuseumi tulema peaks, ütles Liis Rohtmets, et looduses pole igal asjal silti juures ja nii võib laps küll linde, loomi ja taimi näinud olla, aga neid sealjuures ikkagi mitte tunda. Veelgi hullem lugu on linnalastega, kes on näinud ainult pilte raamatus, mis ei anna õiget ettekujutust loomade välimusest ja suurusest.

“Nii on ette tulnud, et lasteaialaps peab talvekarvas nirki jääkaruks ning tihast kotkaks,” ütles Liis Rohtmets.

Loodusmuuseumis on elusuuruses topised, mida saab vaadata mitmest küljest. Ning muuseumis on ka nn avastuste saal, kus lapsi ootavad teadmisi jagavad ja testivad puutetundlikud ekraanid, salapärased kastid, millesse kätt pistes tunned eri loomade kasuka puudutust, mikroskoobid, mille all huvitavaid preparaate vaadata jne.

“Siin saab loodusalaseid teadmisi mitmesuguste tegevuste kaudu. Nii jääb lastele omandatu paremini meelde,” ütles Liis Rohtmets. “Ja muidugi meeldib lastele ka see, kui nad tavapärasest koolikeskkonnast välja saavad.”

Huvi on suur

Taasavamisest möödunud kahe nädala jooksul külastas loodusmuuseumi üle 7000 inimese ning Liis Rohtmetsa sõnul võib selle tulemusega igati rahule jääda. Ka huvi muuseumitundide vastu on suur. Ja miks ei peaks olema, kui muuseum on välja töötanud suure hulga koolide õppekava järgivaid loodusharidusprogramme igale kooliastmele. Nii asetub muuseumitunnis pakutav lapse teadvuses omale kohale justkui puslekild.

Muuseumi esimesel korrusel on saalid vahetatavate näituste tarvis. Esimeseks remondijärgseks näituseks oli kümme päeva kestnud seenenäitus. Olgu öeldud, et loodusmuuseumi seenenäitustel on juba viiekümneaastane ajalugu ning need on väga populaarsed. Ülehomsest saab aga loodusmuuseumis vaadata kalanäitust. Sellele pannakse välja põhiliselt selgitavate tekstidega fotod, ent samas saab näha ka elusaid kalu: muuseumis on kaheks akvaariumit eksootiliste ja kodumaiste kaladega. Näituse ettevalmistamisse on kaasatud MTÜ Eesti Sukeldujate Klubi, kes viib muuseumikülastajad allveelaevaretkele merepõhja. Vee all filmitud videoklipid ja fotojäädvustused tutvustavad Läänemere ökoloogia problemaatikat.

Oktoobri keskel avatakse loodusmuuseumis mineraalide näitus, mis jääb üles pikemaks ajaks, kalanäituse vahetab novembri alguses aga välja XV “Vereta jahi” fotosaagist. 

Eesti Loodusmuuseum

Asub Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29A

Muuseumil on u 700 ruutmeetrit ekspositsioonipinda

Tänavu jaanuarist septembrini kestnud ruumide remont ja ekspositsiooni uuendamine läksid maksma üle 840 tuhande euro, sellest ligikaudu 80 protsenti tuli Euroopa Regionaalarengu Fondist

Muuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani kella 10-17

Täpsemat teavet muuseumi ning sealsete näituste ja haridusprogrammide kohta leiab muuseumi kodulehelt (www.loodusmuuseum.ee) ja Facebook’i lehelt

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus