Linna haljasaladelt varastatakse taimi
Üle muru käiakse sealt, kus juhtub ja kui keegi on juba jalgraja sisse trampinud, tallatakse seda rõõmsalt edasi, lastes väga kergekäeliselt huulilt vabanduse: ?Aga kõik käivad ju siit.? Aga kui see ÜKS mõtleks, et kui mina ei tallu muru peal, ehk siis ei tee seda ka teine inimene.
Mõned inimesed põevad ohtlikku haigust, mis sunnib neid käima linna haljasaladelt taimi varastamas, kuigi nad võiksid neid ka ise osta. Ja teistel on jällegi ?ohtlik nakkushaigus?, mis paneb neid lillekastidest lilli välja kiskuma või istutatud taimi murima.
Mis sunnib inimest seda tegema? Mis sunnib last puud põlema panema? Või linnupoegi rattakodaratesse viskama? Kas tõesti suhtutakse lastesse kui seentesse, arvates, et nad vajavad kasvamiseks vaid vett ning nende järelevaatajaks piisab helendavast kastist, mille diagonaal algab 15 tollist?
Ühine heakorrakonkurss Põltsamaaga
Kuid aitab halbadest sõnumitest. 2002. aastal korraldasime koos Põltsamaa linnaga ühise heakorrakonkursi. 2004. a korraldame uuesti koos Põltsamaaga samasuguse konkursi, kus hindame ja tunnustame ilusaid ühepereelamuid, korter- ja ridaelamuid ning ühiskondlikke hooneid või ettevõtteid. Konkurss algab juulis ning vältab kuni septembri keskpaigani.
Tasapisi hakkame korrastama Piiri parki. Sellel aastal rajame ühe lõigu jalgteed ja selle äärde valgustuse ning korrastame tiike.
Kange tahtmine oli rajada uued jalgteed ka kesklinna pargis, kuid paraku pidime taas tunnistama tõdemust ühest häälest kõrbes.
Kevadel istutasime linna lilli, kuid neid on veel tulemas ning sellega ka värvi- ja õiteküllust. Ja loodame, et ka need kurikaelad, kellele meeldib lilli üles katkuda, hakkavad tasapisi ilu hindama.
Aprillis paigaldasime linna 5 vanapaberikonteinerit ning suurendasime pakendikonteinerite hulka (neid on hetkel linnas 11).
Kuigi Jõgeval on küllalt palju rohelust (ja seda võiks rohkemgi olla) parkide ja haljasalade näol, on väga oluline roll ka eramajadel, korter- või ridaelamutel, asutustel, äridel, ettevõtetel. Igaüks võib ja saab oma krundi või hoone eest hoolt kanda ja peabki seda tegema. Selle tulemusena muutub linn kahtlemata ilusamaks ja puhtamaks.
Taivo Paeveer,
Jõgeva Linnaaednik