Möödunud reedel oli Palamuse rahvamaja saal päev otsa lastelaulu täis: hommikupoolikul tegid maakonna tublimad laululapsed seal proovi, õhtupoolikul selgitasid endi seast välja need neli, kes esindavad Jõgevamaad Eesti Televisiooni laste lauluvõistlusel Laulukarussell 2009. Alates noorimast vanuserühmast pääsesid televooru Doris Piik, Madera Rummel, Artur Aunap ja Elina Hokkanen.
Eriti jäid Elo Forselile meelde vanima, 13-15-aastaste vanuserühma tublid lauljad. Võitja, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane Elina Hokkanen (juhendaja Tiia Kaeramaa) üllatas teda 13-aastase kohta hämmastavalt suure seesmise küpsuse ja heade vokaalsete võimetega, sealhulgas eri tämbrite kasutamise oskusega.
“Elina teadis väga hästi, millest ta laulis, ja oskas oma sõnumi ka kuulajani viia,” ütles Elo Forsel. “Laulmine on kindlalt tema ala.”
10-12-aastaste vanuserühma võitja Artur Aunap (Tabivere Gümnaasium, juh Triin Saariste) jäi Elo Forselile silma oma erilise lavasarmi ja suurepärase häälematerjaliga.
7-9-aastasteks parimaks tunnistatud Madera Rummeli (Põltsamaa Ühisgümnaasium, juh Tiia Kareamaa) plussiks pidas Elo Forsel tema erilist lavalist vabadust.
“Talle ilmselgelt meeldib laval olla, ka vokaal on ilus. Väikeseks miinuseks oli kehvapoolne diktsioon: sõnalõpud kippusid ära kaduma,” ütles Forsel.
3-6-aastaste võistlemise otstarbekuses pole ta aga üldse väga veendunud, sest nii väikestelt on raske mingit stabiilsust nõuda, mistõttu võistlus kipub tihti õnnemänguks kätte minema. Parimaks tunnistatud Doris Piiki (Jõgeva lasteaed Rohutirts, juh Ülle Hansen) nimetas Elo Forsel siiski vaieldamatult musikaalseks lapseks.
Röömeli-buum
Teise ja kolmanda koha said noorimas vanuserühmas Oskar Säärits (Jõgeva lasteaed Karikakar, juh Merike Siirak) ja Mari-Liis Kirs (Tabivere muusikakooli laulustuudio, juh Kadri Savva), 7-9-aastaste vanuserühmas Berthold Perm (Jõgeva Gümnaasium, juh Riina Lind) ja Rebecca
Kodusaar (Lustivere Põhikool-Lasteaed, juh Sirje Pääslane), 10-12-aastaste vanuserühmas Astrid Aunap (Tabivere Gümnaasium, juh Triin Saariste) ja Mattias Haamer (Põltsamaa Ühisgümnaasium, juh Meeli Nõmme) ning vanimas vanuserühmas Sandra Simson (Tabivere Gümnaasium, juh Triin Saariste) ja Liivi Kirtsi (Voore Põhikool, juh Küllike Joosing).
Kui natuke tõrva meepotti tilgutada, siis pidas Elo Forsel kõige suuremaks puuduseks seda, kui lauljad ei suuda laulu mõtet edasi anda. Ja seda tuli ette ka juba neiuohtu piigadel, kes oleksid pidanud vägagi aru saama, millest nad laulavad. Ühe helilooja, konkreetselt Anu Röömeli laulude buumi kohta Jõgevamaa Laulusillal (ettekandele tuli oma paarkümmend tema laulu!) ütles Elo Forsel, et küllap on kõnealune helilooja siis suutnud eriti hästi hoolitseda oma laulude nootide hea kättesaadavuse eest muusikaõpetajatele. Teisalt on tema loomingu hulgas palju mitte liiga “titekaid”, vaid just noortepäraseid laule, mida võistlejad meelsasti laulda tahavad. Muuseas, Ida- ja Lääne-Virumaa laste lauluvõistlustel Elo Forsel Röömeli-buumi ei täheldanud.
Salvestusele ja loomaaeda
Jõgeva maakonna rahvakultuuri spetsialisti Pille Tuti sõnul aitas laulukonkurss luua tugeva laulusilla maakonna eri omavalitsuste vahele ning Palamuse rahvamaja sai ürituse võõrustamisega suurepäraselt hakkama. Rahvamaja juhataja Valdi Reinas ja harrastusnäitleja Riho Jaanuska kehastasid võistluskontserdi ajal “Nukitsamehest” tuntud metsakolle Mõhku ja Tölpat ning lavale oli kujundatud sünge kollide kodu, mis kontserdi edenedes üha enam rõõmsavärviliste riideribade taha kadus: iga laulja pidi nimelt pärast esinemist tõmbama ühest lava kohal rippuvast niidikesest ning seepeale langes ülalt alla erksavärviline kangariba. Nii sai ütlus, et iga laul teeb maailma rõõmsamaks, antud juhul lausa visuaalse kinnituse.
Lähitulevikus — arvatavasti tuleval nädalal — tulevad neli lauluvõistluse võitjat kokku Jõgeva kultuurikeskuses, et sealses helistuudios oma võistluslaulud plaadile laulda. See saadetakse Eesti Televisiooni. Augusti keskpaiku ootab võitjaid, aga ka umbes kolmekümmend fänni ees sõit telemajja Laulukarusselli lindistusele. Seekord võistlevad nimelt kõik ühe maakonna lauljad ühes saates — koos veel kahe maakonna omadega. Varasematel kordadel on ju telesaadetes üles astutud vanuserühmade kaupa.
“Fänniklubi paneme kokku neistsamadest lastest, kes Laulusillal võistlesid, aga ka nende juhendajatest,” ütles Pille Tutt. “Kui ühe maakonna lauljad korraga võistlevad, siis tuleb iga maakonna eripära ehk paremini välja ja fänniklubi kaasatulek süvendab oma maakonna eest väljas oleku tunnet veelgi. Teisest küljest on Tallinna-sõit, mille programmi katsume mahutada ka loomaaia külastuse, tublidele laululastele väikeseks preemiaks.”
Maakonna laste lauluvõistlus sai teoks Rahvakultuuri Arendus- ja
Koolituskeskuse, Jõgeva maavalitsuse ja Palamuse rahvamaja koostöös, selle korraldamist toetasid Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Palamuse Vallavalitsus ja Jõgeva Maavalitsus.
RIINA MÄGI