Pala vallas peetakse kolmapäeval lastekaitse- ja kodukandipäeva, millel on juba pikk traditsioon.
Kell 10 avatase Pala kultuurimaja ümbruses taimelaat, kus kohalikud elanikud müüvad kõikvõimalikke taimi ja istikuid.
Lisaks kohalikele taimekasvatajatele on kohaliku seltsingu Kodutee korraldatavale laadale oodata kauplejaid ka kaugemalt.
Pala kultuurimaja juhataja Tiina Looranna sõnul alustatakse lastekaitse- ja kodukandipäeva üritustega keskpäeval Pala Põhikooli staadionil, kus valla spordijuht Virge Otsa korraldab eelkooliealistele lastele täpsus-, kiirus- ja osavusmänge. Parimad saavad auhinnad.
Pala lastele tuleb üllatuskülaline
Pala vallavanem Kalev Kurs keedab katlatäie suppi, mida kõigile osalejatele tasuta pakutakse.
Kohal on lõõtsamees Heino Koosa, kes rahvale lõbusaid pillilugusid mängib, päevajuhina tegutseb ning lastele lõbusaid mänge ning võistlusi korraldab. Lõõtsamees Heino Koosa võtab Palale kaasa üllatuskülalise.
Pala kooli lapsed paluvad aga kõiki laadale, kus nad ise kaupa ostavad, müüvad ja vahetavad.
Samas on avatud ka väikesed käsitöökojad, kus eelnevatel aastatel on saanud õppida klaasimaali ja savivoolimist.
Looranna sõnul on iga kord püütud välja mõelda midagi uut: kutsutud kohale külalisi või tellitud atraktsioone. “Tavaliselt on kõige suurem järjekord batuudil hüpata tahtjatest,” ütles Loorand ja lisas, et tänavu küll batuuti ei tule.
Taimelaat on külalistele avatud kell 10-13, üritused Pala kooli staadionil kestavad aga kella 12-15.
Looranna sõnul on seekord lastekaitsepäev juhtunud väga sobivale päevale ? kolmapäevale, kui kõigil vallaelanikel on võimalik üritusele ja sealt tagasi bussiga saada.
Lustakad laadad
Lastekaitsepäeva puhul peetakse laata ka Jõgeva Ühisgümnaasiumi ees. Kui vihma sajab, on laat koolimaja võimlas. Juba seitsmendal majanduslaadal kauplevad algklasside õpilased, kes müüvad kõike, mis vähegi müüa kannatab. Hinnagi määravad lapsed ise. Majanduslaat algab kell üheksa hommikul.
Mustveesse sõidab aga lastekaitsepäeva puhul kinobuss, näidatakse filmi “Minu vend on koer”.
Põltsamaa lapsed on aga homme oodatud üritusele “Lõbus päev lastele”, mis toimub kahes osas.
Kuni kümneaastased on kella kümneks oodatud Põltsamaa lossihoovi, kus nendega veedab lõbusa päeva Pipi, samuti saavad mudilased batuudil hüpata.
Oma masinaid näitavad politsei ja päästeteenistus, samuti leiavad lapsed tegevust vastavates keskustes, kus saab laulda karaoket, meisterdada. Muuseumitöötajad räägivad väikestele lastele muinasjuttu ja suuremad saavad rohkem teada Põltsamaa lossist.
10-18-aastased noored on aga oodatud kell 17 kultuurikeskusse, kus esinevad laste- ja noorteringid. Kultuurikeskuses lõpeb pidu diskoga.
Laupäeval korraldas valla lasteaed Nukitsamees Palamuse rahvamajas kolm pidu ühekorraga. Oli lasteaia lõpupidu, koolisaatmispidu ning lastekaitsepäev. Sügisel kooliteed alustavad lapsed esinesid näidendiga ?Kes on kõige targem?, mille seadis lavale lastaiakasvataja Gerda Tallinn, ja laulsid Merike Kulli õpetatud laule. Külas oli Ivar Leti ühemeheteater etendusega ?Hingelind?.
Lõbus kevadpidu
Kevadine pidu on lasteaias aastatepikkune traditsioon. Varasematel aastatel on ettevõtmine korraldatud kahasse Palamuse Lions-klubi ja Naisseltsiga ning siis on olnud külas ka Olav Ehala ning Estonia solistid, kes on mänginud Nukitsamehe tegelasi. Lasteaia juhataja Marika Merusk on saanud tänavuse peo kohta positiivset tagasisidet nii lastelt kui ka nende vanematelt.
Homme toimub Palamuse gümnaasiumis algklassidepäev, mis on pühendatud lastekaitsepäevale. Luua lastel on külas Heino Seljamaa etendusega ?Mängult ja päriselt?.
Tabivere lastele korraldati nende pidupäevaüritused juba läinud pühapäeval. Et hommikune tugev äikesevihm staadioni üle ujutas, tegutseti kohaliku gümnaasiumi võimlas. Ürituse korraldasid Maire Mällo ja Kadi Kesa Tabivere lastekaitseühingust, abiks olid Rahvaliidu noored.
Alustati kell 13, kui rahvamaja laste näitering esitas loo Eputrillast ja Lahmadoorast. Mänge, võistlusi ja ühislaulmist juhtis Kloun (Puhja Gümnaasiumi inglise keele õpetaja Marika Reiko).
Väikesed päevakangelased elasid end rõõmuga välja ühislauludes või lauludele improviseeritud ?muusikariistadega? saatemuusikat tehes. Kehalist osavust võrreldi limbot tantsides, terasust viktoriiniküsimustele vastates.
Kellel osavusmängus kasutatud õhupall terveks jäi, sai selle koju kaasa, samuti jagati kõigile kõrrejooke ja põrkepalle.
EVA KLAAS
KAIE NÕLVAK
BIRGIT KASTEPÕLD