Lasteaiast ja koolist. Illusioonideta

Tore uudis on linnarahvale ja eriti lastega peredele, et lõpuks hakkab lootus konkreetsemat kuju võtma ning lasteaed “Karikakar” saabki kunagi valmis. Positiivsest artiklist 30. augusti Vooremaast saame teada ümmarguse tõe, et valmimistähtaeg on septembrist detsembrini 2013. No ja väike võimalus ootamatuteks asjaoludeks (raha, ettenägematud takistused, paar ebaõnnestunud hanget jne) võib veel tähtaega pikendada, aga  siis – ainult üks talv veel ja lapsed ongi uues, paremas (öko)lastehoius.

Laste ümbertõstmisega võinuks aasta oodata

Tegelikult rikub seda meepotti teadmine, et asjad ei ole veninud mitte parema projekti nimel,  vaid määravaks on saanud projekti oluline kärpimine, otsustega venitamine, ebakindlus ning kohati tunda andnud kõhklus otsuste langetamisel ja toimingute läbiviimisel. Ka linnavolikogule  esitatud  plaan  lasteaed ühisgümnaasiumi hoonesse ümber tõsta ei olnud hea. Sellega oleks võinud ühe talve oodata. Pärast  aastavahetust, st 2012. aasta algusse planeeritud lammutustööd  pole siiani alanud. Mingit ekspertiisiakti vana maja ehitusliku seisukorra kohta volikogule esitatud ei ole.

Teine suur uudis, et Aia tänava koolimaja sein kokku hakkab kukkuma, ületas samuti ülevabariigilise uudisekünnise. Ka seal räägitakse nüüd ekspertiisist,  aga seda juba selles võtmes, et  kes on süüdi. Hea, kui rohkem üllatusi ei tule, aga pean siiski meelde tuletama, et olen vähemalt kaks korda küsinud näha ekspertarvamust  maja tehnilise seisundi kohta enne ehituse algust ja saanud vastuseks, et ekspert on VAADANUD maja. Kirjalikku ekspertiisiakti  ehitise tehnilise seisundi kohta ei ole.

Kirjalikku ekspertiisiakti pole vajagi?

Võib-olla pole tõesti tarvis liigset paberimäärimist ja  üleliigseid kulutusi, aga meiepoolse kindluse tagamiseks oleks see vajalik, et võimalikult täpselt asju planeerida. Korralik ettevalmistustöö aitaks vältida ootamatusi, viiks riske  miinimumini ja tagaks lõppkokkuvõttes kindlama tulemuse.  Riigigümnaasiumi ehitust ei rahasta küll Jõgeva linn ja nii- öelda meie rahakotiga pole otseselt  tegu, aga on oht, et kõik plaanitud tegevused ja ümberkorraldused võivad venima jääda. Pealegi on uue kooliga seotud nii paljude ootused ja lootused.

Ega tagantjärele tarkus pole kõige parem teema, lihtsalt kõiki möödalaskmisi ja apsakaid saab ühel hetkel liiga palju. Lisaks siia täpina i-l veel  ootamatud  kruusaaugu ümberkujundused, millest  pooled linnavalitsuse liikmedki kuulnud polnud. Ja ülepeakaela märgistatud jalgrattarajad.

See viimane põnev tegu  on tegelikult päris naljakas. Õiget mõõtu need rajad välja ei anna, ootamatult nad lõpevad ja algavad. Parkimis- ja peatumisprobleemi tõttu on osa kirju teelt kustutatud. Aga mis peamine – valimislubadus on täidetud. Mitte küll päris nii, nagu planeeriti, aga eks lubaduse suurus ongi valimistel määrav, küll täitmine kokku klopsitud saab.

Probleemid on kõigi  jaoks ebameeldivad, aga neist paljusid saaks vältida, kui asjad eelnevalt paremini läbi arutada. Rahvatarkuski ütleb, et mitu pead on mitu pead. Ka üks linnapea ei pea üksi otsustama,  tal on mitmeid võimalusi  enne  spetsialistidega konsulteerida. Kindlasti on seda ka tehtud, aga mitte piisavalt. 

Kahju, et ma volikogu liikmena leheveergudel halama pean, aga juba kolm aastat on Toompea minimudel Jõgeva linna elu juhtivaks jõuks ja opositsioonis olles on avalikkuse teavitamine ainus võimalus tõmmata probleemidele  tähelepanu ja olla linnavalitsusele “valvekoeraks”.

Eelarve tuleb pingeline

Sügisel koguneb volikogu ja peagi hakkame arutama järgmise aasta eelarvet. Teadagi on see pingeline. Eelistused määrame me ise kindlaks ja meid ei ole nii palju, et jaguneda erinevate huvirühamade, isiklike ja äriliste huvide kaupa. Volikogu liikmed  esindavad  kõiki linnakodanikke ja  kena oleks näha, kui esimest korda selle volikogu töö jooksul võetaks arvesse ka mõndagi opositsioonierakonna  ettepanekut. Seni on need olnud poliitiliselt blokeeritud, olenemata rahalisest mahust.  Aga teema demokraatia tegelikkusest Eestis on juba hoopis teise artikli materjal.

Viimastel kohalikel valimiste eelistatigi ju Reformierakonna pakutud rattateid Keskerakonna pakutud tasuta lasteaiatoidule.

Vägisi meenub telesari “Riigimehed”, kus partei peasekretär ütleb sotsiaalse sidususe ministrile umbes nii, et jätku see jama oma vaestejutuga, valitsus tegeleb juba mitu aastat sellega, et rahvas usuks meie edusammudesse ja heaolusse. Saagu minister aru, et meil ei ole vaeseid.

Lõpetakski  rõõmsal toonil: lõpuks läheb ju kõik hästi ja tulevad nii lasteaed, riigigümnaasium kui rattateed. Ainult veidi vastupidamist, kallid kaaslinlased.

i

HELI RAEVALD, Jõgeva linnavolikogu liige, Keskerakond

blog comments powered by Disqus