Las päike särada

6.-10. maini osales  Jõgeva Gümnaasium Hollandis toimunud konverentsil  “Let the sun shine” ehk “Las päike särada“ . See oli viimane kohtumine kaks aastat kestnud ja Comeniuse rahastatud europrojektist. Osales umbes 70 õpilast ja 50 direktorit – õpetajat kokku 22 riigist.

Igat riiki esindas üks kool. Korraldajaks oli seekord Strabrecht Collage Geldropis, mis on  38 000 elanikuga  väike küla. Meie väikese Eesti mõistes oli see muidugi nagu üks korralik linn. Kool ise on seal õppiva 2000 õpilasega ja 200 õpetajaga moodne hoone, mis on ehitatud 35 aastat tagasi.

Parimaks tunnistati rootslaste hernehirmutis

Konverentsi põhiidee oli koguda mõtteid päikeseenergia kasutamiseks. Selleks pidi  iga riik välja mõtlema  keskkonnasõbraliku, aga töötava eseme või masina, mille ehitamiseks tuli kasutada jääkmaterjale ja päikeseenergiat. Jõgeva Gümnaasium läks kohale lausa kahe esemega. 11. klassi õpilased Tuuli Laumets ja Maarja Zelinski leiutasid munaküpsetaja, mis oli tehtud ehitusbuumi järgsetest materjalidest ja töötas päikeseenergia abil. 10. klassi õpilased Janar Kuusik ja Kervin Kull leiutasid aga alternatiivi boilerile ja radiaatorile. Mõlemal leiutisel läks näitusel hästi ja huvilisi oli väljapaneku juures palju. Võistlus toimus 22 riigi vahel ja võitjaks osutus Rootsi võistkond oma hernehirmutisega.

Peale leiutiste esitlust ja tutvustamist toimus seal ka veel palju muud huvitavat. Me kõik elasime Hollandi peredes. Õpetajatel kahjuks seda võimalust ei avanenud, nemad pidid leppima hotelliga. Sõitsime iga päev ratastega kooli ja tagasi.

Kodus sõime tüüpilisi hollandi toite ja rääkisime omavahel meie kultuuride erinevusest. Kodudega olid kõik rahul ja paremat ei olekski osanud tahta. Sealsed inimesed on õnnelikud, neile ei loe igapäevased tühised viperused, nad naudivad elu. See keskkond erines hoopiski Eesti omast.

Põnevad töötoad

Ka koolis oli meil palju tööd. Ühel päeval toimus  töötuba, kus valmistasime ette oma osa pikast näidendist, mis kanti ette viimasel õhtul. Hollandlased olid teinud eestlaste etteastet  sisse juhatava klipi valesti. Nad olid kasutanud kogemata läti rahvamuusika järgi seatud läti rahvatantsu. Arvati, et erinevus pole märkimisväärne. Kui selgitasime, mis on valesti, siis vabandati meie ees sügavalt.

Samal päeval leidis aset ka kunstitöötuba, kus üks mees, kes teeb ülemaailmset ringreisi  piltidega, mida ta on palunud ühel kunstnikul igast riigist maalida, rääkis iga pildi juurde oma loo. Kunstnikud olid kõik maalinud lootust nii, kuidas nemad seda näevad.

Kõik töötoad olid äärmiselt huvitavad ja saime teada palju uut. Ühes töötoas valmistasid erinevatest riikidest pärit tüdrukud koos loodussõbralikest ainetest huuleläike. Poisid ehitasid samal ajal põhupallidest maja.

Viimasel päeval leidsid aset Euromängud, kus oli esindatud üks spordiala 12 Euroopa riigist. Sai proovitud bobikelguga sõitmist ja laskesuusatamist, hokit ja golfi ning palju muud huvitavat. Õpilastena oli meil võimalus tutvuda sealse kooliga ja õpetajatega. Koolisüsteemi põhimõtted on  seal üldjuhul samad, mis meil. Koolipere on kokkuhoidev ja õpetajad hoolivad.

Inimesed tahavad midagi paremaks teha

Terve viiepäevase reisi kokkuvõtteks tunnistan, et ma ei ole varem osalenud paremini korraldatud konverentsil. Töötubades oli tunda, kuidas inimesed, kes on sinna kokku tulnud, tahavad teha midagi paremaks — säästa keskkonda ja seeläbi ka ennast. Seal koos genereeritud ideed leiavad tulevikus kindlasti kuskil suuremas plaanis rakendust. Kutsusime meid vastu võtnud peresid Jõgevale külla ning nad lubasid seda kunagi tulevikus ka teha. Rääkisime neile Jõgevamaa voortest ja Kalevipojast, keda nemad algselt küll meie kuningaks pidasid. Hiljem said aru, et  tegemist on  eeposekangelasega.

Kõik  kohalkäinud jäid konverentsiga äärmiselt rahule ja soovitavad järgmistel aastatel teistelgi õpilastel kindlasti konkursil osaleda. Julge pealehakkamine ja suhtlemisoskus on väga olulised. Saime palju uusi tuttavaid väga erinevatest riikidest, kellega hoiame kindlasti sidet. Veedetud nädal Hollandis oli suurepärane!

iii

MAARJA ZELINSKI

blog comments powered by Disqus