Jõgevamaalt esitati päästeameti tänavusele tuleohutusteemalisele loominguvõistlusele 82 tööd, millest üheksa parimat pääsesid üleriigilisse lõppvooru. Teisipäeval olid eelvooru parimate tööde autorid ja juhendajad Jõgeva keskkomandos vastuvõtul.
Päästeamet on laste loominguvõistlust korraldanud juba kuus aastat, selle eesmärk on anda noortele võimalus tuleohutuse teemadel arutleda. Tänavu võisteldi viies vanuseastmes: lasteaialastest kuni gümnaasiumi õpilasteni. Esmakordselt võisid osaleda ka täiskasvanud, kuid neilt ei laekunud ühtegi tööd. Konkursitöödeks võisid olla joonistused, maalid, kollaažid, meisterdused, videod ja helisalvestised; luuletused, jutukesed, esseed. Jõgeva maakonnast esitati võistlusele 78 joonistust, kolm kirjatööd ja üks kollaazh.
“Kuigi töid oli mullusest vähem, olime parimate väljaselgitamisega raskustes — laste iga töö oli omamoodi ilus ja huvitav. Saime ilmeka pildi laste ohukäsitlusest, nende arusaamadest ning koolis ja kodus omandatud tõekspidamistest ja väärtushinnangutest. Võtame või Jõgeva lasteaia Rohutirts laste joonistuste seeria “Mis on plahvatuse tagajärg”, Adavere põhikooli laste joonistused Tulehaldjatest ja veel paljude laste loometööd päästetehnikast, tuletõrjujatest, korstnapühkijatest, metsa muredest ja rõõmudest ning päästjate maskotiks saanud koerast Nublust.
Konkursi üheks eesmärgiks on populariseerida päästetöötajate elukutset ning sellele omaseid väärtusi. Seegi on osa päästealasest ennetustööst,” tõdes Lõuna-Eesti päästekeskuse ennetusbüroo juhtivspetsialist Tõnu Vare. Ta pidi koos Jõgeva keskkomando pealiku Hannes Nigulase ja vanemoperatiivkorrapidaja Tambet Kütiga otsustama, millised võistlustööd osalevad üleriigilises lõppvoorus Tallinnas.
Üheksa auhinnatööd
Päästeameti auhindadele ja ametkonna peadirektori vastuvõtule 16. mail pretendeerivad Imre Nõmm Pala kooli lasteaiast joonistusega “Nublu pole tavaline koer”, Rasmus Häälme Torma lasteaiast Linnutaja päästetehnikat kajastava pildiga, Karl Markus Laks Jõgeva lasteaiast Rohutirts oma joonistusega Tuleinglitest ning samal teemal joonistanud Taive Diits Adavere Põhikoolist. Lõppvooru pääsesid ka Puurmani vallast Kivi talust võistlusele saadetud joonistus “Korstnapühkija käib katuseid mööda”, mille autoriks on 12-aastase Laura Kivijärv, ja 9-aastane Kärolin Soolepp, kes joonistas pildi “Vapper Nublu”.
Eelvoorus tunnistati parimateks kirjatöödeks “Päästetöö on mehe töö" ja “Korstnapühkija”, need lood kirjutasid “Rohutirtsu” lasteaia lapsed Mallar Pärtel ja Birgit Saar. Pilkupüüdev värvirikas kollaaž “Metsa mured ja rõõmud” valmis Mustvee lasteaia 6-aastaste rühma ühistööna.
Lasteraamat ja lauamäng
Kuigi maakonnavoorus parimad tööd on juba ära saadetud, on Jõgeva päästekomando praegugi pildirohke. “Päästetööst ja õppustest vabal ajal käiakse neid vahetevahel ikka vaatamas.
Huvitavad on ka Põltsamaa lasteaiast “Mari” ja mujaltki saadetud tööd: “Tulehaldja väike raamat ja pilt”, milles Adavere põhikooli II klassi õpilane Kermo Voitka kirjutab: “Tulehaldjas teeb siis paha, kui ta on kardinate juures. /…./ Tulehaldjas on ka hea, ta on ahjutule sees ja küünlatule sees. Ta soojendab tuba, kui ta on pliiditule ja kaminatule sees.”
Üsna huvitav oli ka lauamäng, mille saatis meile Silva Lill Jõgeva Gümnaasiumi IV b klassist,” rääkis päästekomando pealik Hannes Nigulas.
Nublu pole tavaline koer
Kõik tuleohutuse ja päästealase loominguga Jõgevamaal edu saavutanud lapsed ja nende juhendajad said tutvuda päästjate igapäevatööga ja nende kasutuses oleva tehnikaga. Päästekoer Nublu tegi lausa “puust ette”, kuidas tuleb ohuolukorras käituda. Ta tutvustas päästekomando maja, masinaid ja valvekorras olevaid mehi, kes on ohu korral alati valmis appi tõttama.
Kui huvikäik päästjate töömaile sai tehtud ning pisut ka häiresireeni lastud, mindi pritsimaja teisele korrusele, kus asuvad päästetöötajate õppeklassid, puhke- ja olmeruumid. Päästeala ennetustöö juhtivspetsialist Tõnu Vare andis päästeala loominguvõistluse maakondliku vooru võitjatele Lõuna-Eesti päästekeskuse tänukirjad ja päästekoera Nublu pildiga kruusi, lisaks veel küpsiseid, limonaadi ning kotitäie komme.
ARDI KIVIMETS