Laiuse poiss Marten Kravtšuk üleriigilisel esseekonkursil edukas

Laiuse Jaan Poska põhikooli 9. klassi õpilane Marten Kravtšuk tunneb uhkust, et on eestlane ja räägib eesti keelt. Riiklikul esseekonkursil kirjutas poiss ilusast emakeelest, kultuurist, vanaisast ning Eesti loodusest.

Marten ütleb, et eesti keelt osata on eriline tunne. “Inglise keelt võib igaüks õppida,” märkis ta. Poisi sõnul osales ta essee kirjutamise konkursil esimest korda ning tema töö valiti 147 osaleja hulgast 21 parema kirjutise hulka. “Kui õpetaja konkursist rääkis, olin kohe nõus kirjutama. Mõtlesin, et enne kooli lõppu võiks ikka üleriigilisel võistlusel kätt proovida,” muigas poiss. Marten esindas ainsana Jõgevamaad laste ja noorte kodanikuhariduse programmi Minu riik Eesti Vabariigi 99. aastapäevaks väljakuulutatud esseekonkursil Minu kodu on Eestimaa.

“Eesti on minu jaoks väike ja hubane, erilise keelega kodu,” rääkis Marten. Poisi sõnul on keele kõnelejaid küll vähe, ent ta on veendunud, et meie kultuur ja keel jäävad kõige kiuste ikkagi püsima. “Eesti keel ja kultuur on põlvkondade kaupa jäänud, ei kao ta kusagile,” on ta veendunud. Ühe parema kirjutajana käis poiss koos emaga Tallinnas vastuvõtul. Eesti vabariigi sünnipäeva eel kogunesid riigikogu Kalevipoja saali kodanikuhariduse programmi vabariikliku esseekonkursi võidutööde autorid, žürii liikmed ja külalised. Žürii esimees, riigikogu kultuurikomisjoni aseesimees Laine Randjärv andis võitjatele üle diplomid ja meened.

Essee isamaast tuli mahutada ühele leheküljele. Mõtteid kogus Marten nii vanaemalt kui vanaisalt. Poisi vanaisa jõudis ka kirjatükki. “Vanaisa on tubli põllumees, kes tööd ei pelga. Arvasin, et mehed sobivad isamaa teemasse. Tema töö ja elu põllumehena on inspireeriv,” jutustas noormees. Vanaisa on Martenile suur eeskuju. Poiss käib iga pea päev tööle tema tallu Laiuse lähistel. “Olen juba väiksest saati temaga koos töötanud ja traktoriga kaasa sõitnud – see on huvitav. Tahan põllundusse jääda ja edasi õppida,” rääkis Marten ja selgitas, et ta ei kujutaks oma elu põllutööde ja vanaisa taluta ettegi.

Essee kirjutamisel pidas Marten nõu ka oma eesti keele ja kirjanduse õpetaja Helge Maripuuga. Kevadel lõpetab neljadele ja viitele õppiv poiss põhikooli. Tal on plaanis edasi õppida Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis ning täiendada ennast Eesti maaülikoolis, et olla vanaisale pereettevõttes suuremaks abiks.

“Tahan juurde õppida väetiste ja keemia kasutamist ning mõningaid tööriistu täpsemalt tundma saada,” rääkis noor põllundushuviline oma tulevikuplaanidest. See, kuidas talu majandada ning ettevõtet elujõulisena hoida, õpetab Marteni sõnul elu – kõik tuleb omal nahal ära proovida.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus