Reedel kohtusid Laiuse Põhikooli õpilastega Pekingi olümpial võistelnud odaviskaja Mihkel Kukk, tema treener Heiko Väät ning spordiajakirjanik Tiit Lääne, et tutvustada elu kaugel Hiinas ning julgustada noori oma eesmärkide poole püüdlema.
“Mihkel Kukk on meie valla inimene ja ikkagi olümpial käinud mees. On tähtis, et noored teda teaksid,” põhjendas Laiuse Põhikooli direktor Arvo Sakjas seda, miks kool taolise vestlusringi korraldas. Noored peavad tema sõnul mõistma, et oma eesmärkide saavutamiseks tuleb palju tööd teha. Mihkel Kukk on Sakjase arvates elav näide sellest, kui kaugele viib sihikindel töö, ning seega õige inimene noortele nõu andma.
Pikk tee olümpiale
Tallinna Tehnikaülikoolis teedeehitust õppiv Mihkel Kukk hakkas kergejõustikuga tegelema 11-aastaselt, odaviskele keskendus ta 15-16 aastaselt. Et jõuda olümpiale, peab tegema väga palju tööd. “Sport peab meeldima, end vägisi sundida ei saa,” kinnitas
Kukk. Treener Heiko Vääti sõnul on edasiviivaks jõuks tahtmine. Juurde annavad ka head geenid, mis noormehel kahtlemata olemas on.
Kuigi trenn ning kool nõuavad oma, jääb sportlasel enda sõnul aega ka muuks. “Päeval on mul loengud, need lõpevad kuskil kell kolm. Siis puhkan paar tundi ja kella kuueks lähen trenni. Umbes üheksaks jõuan koju,” kirjeldas ta oma tavalist päeva ja lisas kohe, et trennigraafik on paindlik ja seda annab vajadusel sättida. Tiit Lääne märkis naljatades juurde, et 24 tundi ööpäevas on pikk aeg, mille jooksul annab palju ära teha.
Heast füüsilisest vormist üksi silmapaistvate tulemuste saavutamiseks ei piisa. Tiit Lääne ja Mihkel Kukk kinnitasid justkui ühest suust, et edukas sportlane peab oskama oma peaga mõelda. “Ilma selleta tippu ei tõuse,” tõdes Lääne. Oma osa on ka treeneril, kuid põhilised otsused teeb ikkagi sportlane. “Treener annab nõu, mitte ei ütle ette, mida on vaja teha,” selgitas Kukk.
Kaugeid sihte ei sea
Olümpiamängudel Kukk finaali ei pääsenud, tulemus 75,56 andis 21. koha ja lõpetas sportlase võistluse kvalifikatsiooniringis. “Lootsin, et suudan teha 80 meetri lähedase tulemuse, kuid ei suutnud Pekingis piisavalt kiiresti kohaneda,” rääkis noormees. Nüüd, pärast olümpiamänge, liigub ta enda sõnul edasi samm-sammult ning pikaajalisi sihte ei sea. “Mulle meeldib iga hooaega eraldi võtta,” lausus ta.
Laiuse Põhikooli 8. klassi õpilase Elerin Kapi sõnul sai ta vestluse käigus palju huvitavat teada. “Mulle meeldis väga,” jäi ta sportlasega kohtumisega rahule ja lisas, et eriti põnev oli treener Heiko Vääti kirjeldus emotsioonidest, mis teda 90 tuhande pealtvaatajaga kergejõustikustaadionile jõudes valdasid.
Muljeid Pekingist oli kuulama tulnud ka Mihkel Kuke esimene treener Hanno Koll, kes ürituse lõpus kutsus noori üles sporti tegema. “On oluline, et iga noor spordihuviline usuks, et miski ei ole võimatu, kui ta seda ise tahab. Võib-olla on kellestki siin saalis kasvamas olümpiavõitja,” lõpetas Koll oma sõnavõtu.
LIIS ROHTMETS