Kuuekümneaastane Aidu segaansambel on esinenud ka Eesti Televisioonis

Üks Jõgevamaa staažikamaid muusikakollektiive, Aidu segaansambel on jõudnud kuuekümnenda sünnipäevani. Enne järjekordset proovi meenutasid möödunut lauljad Ants Mägi, Vambola Plink, Allan Päll, Linda Mägi, Vaike Ikmelt, Reet Otsnik ja juhendaja Urve Minajev.


Tänase Aidu segaansambli loomise algataja ja kauaaegne juhendaja oli Esta Väljaru, kes töötas õpetajana Tapiku ja hiljem Aidu koolis. 1990. aastani laulsid ansamblis mehed, nende vähemaks jäämisel kutsuti sinna ka naised.

Hea seltskond

„Laulma kutsub ennekõike hea seltskond,“ arvas Ants Mägi, kes on olnud muusikakollektiivi liige asutamisest alates. 1960. aastast on ansamblis laulnud ka Vambola Plink.
„Tulin siis tööle Põdra sovhoosi. Esta Väljaru kutsus kohe laulma, sest tarvis oli esimest tenorit. Pika tegutsemise ajal on mõndagi juhtunud. Korra läksime kahe villisega Tartusse vabariiklikule konkursile esinema. Üks autodest läks rikki. Ants Mägi on võimekas masinamees, ta suutis auto sedavõrd korda teha, et ikka õigeks ajaks kohale jõudsime.“
Kuni kuuekümnendate aastate keskpaigani tegutses ka Aidu segakoor, keda juhendas Aleksei Katmaa, kes oli erialalt elektritehnik. Pikka aega tegutsesid eraldi mees- ja naisansambel, seejärel jätkati tegevust segaansamblina.
„Seitsekümnendatel aastatel osalesime Eesti Televisiooni saates „Seekord Sedapidi“. Jõgeva rajooni kultuurielule keskendunud saatesse esinema valiti meie ansambel välja Põltsamaal toimunud konkursil, kus meid peeti parimaks meesansambliks ja Põltsamaa kultuurimaja ansamblit naisansambliks. Lindistus Tallinnas kestis õhtul kella kümnest kuni südaööni. Mõned päevad hiljem laulsime sama laulu ka otsesaates. Toona vahetut esinemist ei usaldatud ja nii pidime telemajas käima kaks korda. Otsesaates imiteerisime laulmist, kuid see ei läinud enam eetrisse. Kui Tallinnast tagasi tulime, olid kohalikud austajad meist sedavõrd vaimustuses, et Põltsamaal Ranna restoranis kaeti meile lauad.
1974. aastal kutsuti laulma ka Jõhvi ETKVL-i (Eesti Tarbijate Kooperatiivi Vabariiklik Liit) suvepäevadele Kuru puhkebaasi,“ meenutas Vambola, kes on ühtlasi ka ansambli kroonik.

Jalad värisesid

„Kui tulin sõjaväest tagasi, võttis Esta Väljaru mul nööbist kinni ja pani laulma,“ rääkis Allan Päll.
„Kuni eelmise sajandi kaheksakümnendate aastateni laulis ansamblis ka mu isa. Kui esimesse proovi läksin, siis jalad algul värisesid, sest kartsin. Nüüd ei kahetse ma ansamblisse tulekut põrmugi. Kõik on tore. Me oleme ikka maru punt. Muusikaharrastusele on boonuseks hoogne seltsielu. Koos tähistame ka sünnipäevi,“ rääkis Reet Otsnik.
„Kõige enne kutsus mind laulma Esta Väljaaru. Siis olin talupidaja ega saanud tulla. Hiljem kutsus mind laulma Vambola Plink ja olen selle üle väga õnnelik. Meie muusikaharrastajate seltsis on imetore olla. Kõik meist oskavad ka mõnda pilli mängida,“ ütles Vaike Ikmelt.
Linda Mägi hakkas laulu harrastama juba 1956. aastal, kui veel koolitüdruk oli.
Ants ja Linda Mägi kodus toimuvad ansambli proovid. Laste muusikahuvi tõttu soetati sellesse peresse ka klaver.
Oma tänaseks „hümniks“ peavad ansambli liikmed laulu „Jää terveks sa“. Kokku on ansambli repertuaaris 333 laulu.

28 Memme ja Taadi pidu

47 aastat juhendas Aidu ansamblit Esta Väljaru, kes töötas Aidu algkooli ja Aidu lasteaia juhatajana ning oli ühtlasi Aidu rahvamaja kunstiline juht. Klaverisaatjatest on ansambliga kõige rohkem koostööd teinud Põltsamaa muusikakooli klaveriõpetaja Juta Kossatkin. Kunagi algusaastatel oli klaverisaatjaks ka legendaarne muusikategelane Jüri Pastarus. Samuti on ansamblit saatnud Asta Paeveer.
Viimased kolmeteist aastat juhendab Aidu segaansamblit Urve Minajev. Temagi oli algul ansambli klaverisaatja. „Ma püüan ikka lauljaid kiita. Neile on tunnustavad sõnad väga olulised ja meie ansambli liikmed on väga püüdlikud. Proovi tulen alati rõõmuga,“ ütles Urve.
Ansambel on laulnud Jõgevamaa Memme-Taadi pidudel (kokku 28 korda), samuti Vooremaa laulupäevadel, mis toimuvad Vello Pütsepa eesvedamisel. Aidu segaansambli 55. aastapäevaks nägi Pajusi vallavanema Reet Alevi kaasabil trükivalgust paljude fotodega illustreeritud raamat. Samuti on ansambel välja andnud heliplaate.
„70. juubeli tähistame praeguse koosseisuga vähemalt ära,“ arvas Reet Otsnik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus