Piibe teatril esietendus teisipäeval Läsna rahvamajas Arlet Palmiste lustakas näidend „K.E von Baeri lõpetamata uurimus“. Juba 16. oktoobril kell 19 mängitakse lavastust Kuremaa lossis. Piibe teater jõuab Kuremaale esmakordselt.
„K.E von Baeri lõpetamata uurimus“ jutustab loo Eestimaa pinnalt võrsunud kuulsaimast teadlasest Karl Ernst von Baerist, kes sündis 1792. aastal Piibe mõisas ja kelle suurimaks saavutuseks teaduses oli imetajate munaraku ja seeläbi meie põlvnemise avastamine.
„Oma ülikooli lõputööna kirjutas Baer uurimuse „Eestlaste endeemilisest haigustest“, mis annab lisaks põhjalikule ülevaatele 200 aasta tagusest eestlaste elukorraldusest, ka Baeri suhtumisest maarahvasse. Tegemist on ainulaadse tööga, sest paljud teadlased ei pidanud maarahvast kirjutamist küllalt väärikaks.
Samas võib tõdeda, et väga paljud Baeri hinnangud eestlaste kohta on jätkuvalt aktuaalsed ja nii saab tõmmata paralleele tänase päeva ja ajaloolise teksti vahele. Kuigi hilisemal ajal oleme hakanud Baeri pidama Eesti teadlaseks, siis oma eluajal ta pigem põlgas ja naeruvääristas eestlasi. Selle näidendi sündmustik saab alguse, kui Baer on elu lõpuaastatel taas Tartusse tagasi kolinud ja kohtub Tartu ülikooli rektoriga, kelleks oli tollal parun Artur von Oettingen. Rektor küsib retooriliselt, et kas aastatega on Baeri arvamus eestlastest muutunud ja kas kirjutaks midagi teisti, kui peaks neist nüüd taas uurimuse tegema,“ rääkis autor ja lavastaja Arlet Palmiste.
Teadlasena otsustab Baer selle selgeks teha ja kutsub enda teenistusse talumees Jaani.
Järgnevad lõbusad vestlused maailmakuulsa teadlase ja lihtsa talumehe vahel. Kumma tarkus on suurem? Näidendi lõpuks tõdeb Baer, et kuigi koolitarkus on oluline, ei saa alahinnata teadmisi, mida rahvas aastasadu on endasse kogunud. Näidendis põrkuvad kaks väga erinevat maailma, mis ettevaatlikult ja üllatavalt siiski teineteisele lähenevad ja see tekitab mõlemalt poolt lõbusat äratundmist. Ühtlasi annab näidend läbi Baeri meenutuste ülevaate tema teaduslikust tegevusest ja eluteest.
JAAN LUKAS