Kuremaal kohtusid kuue riigi korvpallineiud

Kuremaa spordihoone saal oli möödunud nädalal pikka kasvu neidude päralt: seal peeti maha Euroopa noorte korvpalliliiga (EYBL) tüdrukute U15 vanuseklassi teise divisjoni turniiri teine etapp. Kaheksast naiskonnast osutus seekord tugevaimaks Bresti (Valgevene) COR Viktoria.


Viktoria neiud olid esikohamängus 44:32 üle Gdanski (Poola) Pomeraniast. Kolmanda koha mängust tuli võitjana välja SSOR Podolsk (Venemaa), kes alistas SC Astana (Kasahstan) 40:32. Eesti ja Läti naiskonnad pidid leppima kohtadega edetabeli alumistel astmetel: Riia BS Jugla oli viies, Tallinna Kalev kuues, Riia BC Kolibri seitsmes ning SK Siit ja Sealt kaheksas.

Ehkki SK Siit ja Sealt naiskonnal ühtegi võitu napsata ei õnnestunud, olid just nemad need, kes Kuremaa turniirietapi kohaliku publiku jaoks huvitavamaks tegid: võistkonnas teeb nimelt kaasa ka Jõgeva, Saare ja Palamuse valla tüdrukuid. Ülejäänud piigad on Kolga-Jaani ja Imavere vallast. Ka põhitreener Andrus Noormägi elab Imavere vallas. Tema sõnul pole praeguse koosseisuga Siit ja Sealt esimene sedalaadi “kirju” võistkond.

“Meil oli ka varem mitme omavalitsuse baasil moodustatud neidude korvpallitiim, aga siis olid hõivatud Imaverest Viljandi poole jäävad vallad. Kui paljud mängijad kooli lõpetasid, siis võistkond lagunes,” meenutas Andrus Noormägi. “2013. aasta Contra Cupi turniiril oli aga Laiuse kooli vastrenoveeritud võimla pikki, sihvakaid ja andekaid korvpallitüdrukuid täis ning meil Vallo Väljaotsaga tekkis uue mitut omavalitsust hõlmava võistkonna idee. Koolid ja omavalitsused olid nõus kaasa tulema ja nii sai mõte teoks.”

Siit ja Sealt võistkond koos ei treeni, vaid treeningud toimuvad Imaveres, Kolga-Jaanis, Voorel ja Laiusel. Andrus Noormägi sõidab kõik kohad läbi, Laiuse tüdrukud on teinud lisaks sellele trenni Vallo Väljaotsa ja Voore tüdrukud Anneli Plaado käe all.

Parim paik

“Meie treeningumahud ei ole siinsete profiklubidest vastastega võrreldavad. Ka see asjaolu, et tüdrukud koos ei treeni, jätab nende mängule oma jälje. Sellele vaatamata tasub meil Euroopa liigas kaasa teha, sest see annab tohutult kogemusi. Ning siinsel turniirietapil olid meie tüdrukud päris tublid: kaotasid väiksemate skooridega kui esimesel etapil Poolas,” sõnas Andrus Noormägi.

Kui kaua naiskonda koos hoida õnnestub, ei osanud ta öelda. Praegu on tüdrukud seitsmendas-kaheksandas, mõni ka kuuendas klassis. Põhikooli lõpetamine võib aga nende ellu suuri muutusi tuua.

Tüdrukute U15 vanuseklassi teise divisjoni turniiri teine etapp oligi SK Siit ja Sealt korraldada. Ning Kuremaa oli parim paik, kus seda läbi viia. Imaveres poleks näiteks olnud majutusvõimalust, Voorel aga sobivat saali.

“Oleme siinsete tingimustega väga rahul, samuti etapi korraldusega,” ütles Podolski naiskonna treener Valentina Borissova. “Eelmisel etapil Poolas Czluchowis oli näiteks palju jorutamist ja segadusi ning majutuskohas olid toad külmad. Siin pole meil mitte millegi üle kurta.”

Euroopa liiga annab Valentina Borissova sõnul palju kogemusi. Venemaa-sisestel turniiridel mängitakse kogu aeg enam-vähem samade naiskondade vastu, Euroopa liigas tuleb rinda pista ka natuke võõramate seltskondadega.

“Harjumatute vastastega mängimine ajab tüdrukud natuke närvi, aga just sellistes situatsioonides tulebki välja mängija tõeline sisu,” kinnitas Borissova.

Tema sõnul pole spordikooli korvpalliosakonda lihtne tüdrukuid leida, sest lapsevanemate hulgas on levinud arvamus, et tüdrukud peaksid eelkõige tantsima ja inglise keelt õppima. Mõned arvavad isegi, et kui tüdruk korvpalli mängib, siis ta kasvab ebaloomulikult pikaks. Andekamate korvpallitüdrukute leidmiseks tuleb treeneril kõik koolid läbi käia.

Olla ema eest

Et Borissova treenib ka naiste võistkonda, saab ta noorteklassist välja kasvavad korvpallitüdrukud algul sinna kaasata. Kel suuremad eesmärgid, hakkab Venemaalt või USAst sobivat kõrgkooli otsima, mille juures ka tasemel korvpalli mängida saaks.

Kuremaa võistlus- ja majutustingimusi kiitis ka Riia Jugla treener Kristine Zeimute.

“Tüdrukud olid algul päris jahmunud, kui avastasid, et sellises väikeses paigas nii uhke spordisaal on,” ütles Zeimute.

Tema sõnul on U15 vanuseklassi tüdrukutega väga hea töötada — muidugi juhul, kui treener on suutnud oma hoolealuste silmis autoriteedi säilitada.

“Mängude ajal suhtlen nendega kui treener: nõuan, et nad teeksid seda, mida me treeningutel õppinud oleme. Õhtul majutuspaigas tuleb aga olla pigem ema eest: kuulata ära mured, tohterdada haiged kohad jne. Ka tüdrukute õppimist tuleb jälgida: kehvade hinnetega väljakule ei pääse. Olen tüdrukutele korduvalt öelnud, et korvpall on tarkade inimeste mäng,” sõnas Kristine Zeimute.

Ka Euroopa noorte korvpalliliiga ja tüdrukute liiga mänedžer on lätlane — Edgars Zanders. Temagi viibis turniirietapi ajal Kuremaal ja kiitis sealseid olusid.

“Tüdrukute võistkondi teeb kolme vanuserühma, U15, U17 ja U19, turniiril kaasa kokku 54. Kui lisada ka poiste võistkonnad, osaleb noorteliigas 228 võistkonda 28 maalt ja järgmistel aastatel on riike jõudsalt lisandumas,” ütles Zanders. “Sel hooajal olid uuteks tulijateks Serbia, Itaalia, Kasahstan jt, tuleval aastal liituvad näiteks Iisrael ja Suurbritannia. Mis Eesti võistkondadesse puutub, siis nende tase tõuseb iga aastaga. Kõigil on rõõm nendega mängida.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus