Kuningakeppide õidepuhkemine

28. juuni hommikul märkasin, et kuningakeppide peenral istub ühel taimel nagu lapsuliblikas, seda värvi kollane laik assotsioneerus just nii. Sel kevadel ei juhtunudki seda päikselist liblikat nägema… Aga ei, see on esimene puhkenud õis, kuldse esikoha võitja! Poole päeva paiku oli “lapsuliblikaid” juba seitse…

Infot otsima asudes selgus, et Eestis kasvatatakse nelja liiki seda pajulillesliste sugukonda kuuluvat taime. Kuningakeppide perekonnas on umbes 80 liiki ja nende looduslik kodumaa on Põhja-Ameerika. Nende hulgas võib olla ühe-, kahe või mitmeaastasi roht- või poolpõõsastaimi. Ja hea omadus on neil – taluvad hästi kuivust, tõsi küll, mitte idanemise ajal! On üldse vähenõudlikud kõige suhtes, vaasiski seisavad kenasti.

Kuningakepid on läinud ka teaduse ajalukku, bioloogiaõpikutes leiab ikka fakti, et termini “mutatsioon” võttis kasutusele H.de Vries 1901. aastal ja tänu sellele, et ta jälgis kuningakeppe. Selle terminiga seletas ta järsku tekkinud uusi omadusi kuningakepil. Võib siis öelda, et kuningakepp aitas avastada päriliku muutlikkuse olemust. Kui otsida veel kasulikke omadusi, siis kuningakepi õli tegevat imet paljude nahaprobleemide puhul – ekseemi, akne korral jne. Muudab tumedaid ringe silmade ümber heledamaks, vähendab punetust, nahaplekke – alternatiiv kosmeetikale? Noorendab närtsinud, kuiva ja karedat nahka, leevendab artriitigi. Seega muudkui kasutama?

Ainult koos psüühikat mõjutavate ravimitega ei sobi kasutada! Läänemaailmas on kuningakepiõli (Evening Primose Oil) kasutuses toiduainetetööstuses, (vist siis profülaktilises mõttes), ravimeditsiinis vere hüübimatuse puhul, küünte ja juuste tugevdamise eesmärgil. Õli sisaldab üheksa protsenti gamma linoleenhapet (GLA), haruldast hapet taimede seas, mida esineb veel ainult kurgirohuseemnete õlis ja mis  mõjutab positiivselt kogu naharakkude uuenemisprotsessi! Nii et kui mul oleks vähegi leiutaja ja projektide loomise potentsiaali, võiksin hakata seda õli tootma.

Kas kuningakepp on väärikas nimi õistaimele? Kuningate valitsuskepid kuuluvad monarhide võimu tunnusesemete hulka, on võimu sümbolid. Kui nende kohta leitakse andmeid, siis on need tähtsad uudised. Näiteks leiti 2013. aastal Rootsis prügikottidest 16. sajandil elanud kuninga Johan III valitsukepp, ülekullatud puidust riigiõun ja kroon, mis olid  varastatud Västerasi katedraalist. Neid hoiti kuninga poolvenna haua juures, kes maeti omal ajal kuninglike regaalideta. Katedraali esindajad olid väga õnnelikud, et esemed leiti.

Valitsuskepp oli valmistatud pronksist ja sellel oli hõbedasi detaile.

Aga kuningakepid peenral loodetavasti rõõmustavad kaua meid erkkollase rõõmsa jumega värvilapina, ka siis, kui konkurent päike on peidus ja taevas näitab halli. On kuningakeppide valitsusaeg.

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus