Kümnes ToPoF, juubeli vääriline

 

Laupäeval Tormas peetud kümnes puhkpilliorkestrite festival ToPoF oli vaatamata vihmasevõitu ilmale igati oma ümmarguse järjekorranumbri vääriline: tegevust jätkus terveks päevaks ning õhtune kontsert pakkus rahvale suurepärase muusikaelamuse.

Tänavusel ToPoFil osalenud orkestrite arvgi oli sümboolne: neid sai kokku täpselt kümme. Lisaks Torma valla enda auväärses eas puhkpillitraditsioonide edasikandjatele — Torma Valla Noorteorkestrile ning Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma valla ühisorkestrile — astusid üles veel Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester, Mustvee, Põltsamaa, Pühajärve-Rõngu, ja Avinurme puhkpilliorkester ning puhkpilliorkestrid „Haapsalu“, „Popsid“ (Tartu) ja „Kungla“ (Võrumaa).

Kõige järjekindlam ToPoFil käija on Mustvee puhkpilliorkester, kes on kaasa teinud kõigil kümnel aastal. Enamikul aastatel on kohal olnud Tartu Ülikooli puhkpilliorkester „Popsid“, kellest on kujunenud ToPoFi publiku vaieldamatu lemmik. Ilmselt jäetigi nende meeleolukas show just seepärast kontserdi lõppu — justkui magustoiduks. Niisama hõrke muusikaelamusi pakkusid aga ka Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester ning Põltsamaa, Haapsalu, Avinurme ja Pühajärve-Rõngu puhkpilliorkester. Viimase esitatud ladina-ameerika rütmides süit oli üks kontserdi tipphetki. Et Eesti Kooriühing oma jaanuarikuisel aastakontserdil Pühajärve-Rõngu orkestri dirigenti Arno Antonit asjata aasta orkestridirigendiks ei kuulutanud, see sai küll päevselgeks.

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester lahkus Tormast aga ühe pilli võrra rikkamana kui tulles. ToPoFil on nimelt traditsiooniks, et osalevate orkestrite vahel loositakse välja üks muusikariist. Tänavu pani selle hinnalise auhinna välja AS Baltic Agro, mis veel hiljaaegu kandis nime Kemira GrowHow, ning loosiõnn naeratas just Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkestrile.

„Kultuuri, sealhulgas muusikat toetada on meie firmal alati suur rõõm,“ ütles Baltic Agro Jõgevamaa müügiesindaja Eili Rajapuu kuldtrompetit üle andes. „Ka isiklikult on mul hea meel sellist kingitust üle anda: mu isa mängis aastakümneid tagasi Sadala puhkpilliorkestris.“

Festivalikontsert algas ja lõppes orkestrite ühismänguga „Popside“ dirigendi Enno Tubli ja Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkestri dirigendi Kalev Kütaru juhatusel.

„Oleme ToPoFil teist korda ja siin mängimine on puhas rõõm,“ kinnitas Kütaru. „Au tormalastele, et nad suudavad sellises väikeses maakohas sellisel tasemel festivali korraldada!“

Kriis ka kümme aastat tagasi

ToPoFi algatajateks olid kümme aastat tagasi Torma Põllumajanduse Osaühingu juhataja Ahto Vili ja dirigent Enno Tubli. Ahto Vili oli tollal Torma vallavolikogu esimees ja Enno Tubli käis „Popside“ kõrvalt juhendamas ka Torma puhkpilliorkestrit.

„Kümme aastat tagasi oli veel sügavam kriisiaeg kui praegu,“ meenutas Ahto Vili. „Samas taastati jus sel ajal Torma Põllumeeste Selts ja Torma Maanaiste Selts ning ühiste arutelude tulemusena leiti, et tuleks kuidagi vähendada oma võlga Torma kultuuriloo suurkujude Adam Jakobsoni ja Carl Robert Jakobsoni ees ning seada jalule ajalooline tõde, et Eesti esimene pasunakoor oli siiski Adam Jakobsoni poolt 1848. aastal Tormas, mitte 1839. aastal David Otto Wirkhausi poolt Väägveres loodu: Väägvere pillikooris olid ju puhkpillide kõrval ka viiulid. Neist eesmärkidest lähtuvalt saigi ToPoF käivitatud.“

Kõigepealt tuli Ahto Vili sõnul Torma Rahuoru laululava, piltlikult öeldes, võsast üles otsida ja selle ümbrus puhtaks raiuda. Mõned aastad hiljem tuli korraldajatel siiski tunnistada, et Rahuoru lava on ajahambale alla jäänud ning ToPoF koliti Vaiatu parki. Tänavu oldi taas Tormas, ent mitte Rahuorus, vaid kooli staadionil, kuhu püstitati suur telk, mis pillimehi mängu ajal kenasti vihma eest kaitses.

Tore, et sadas

„Päris tore, et vihma ikka sadas: muidu oleks öeldud, et telgi rentimiseks sai asjata üsna suur summa kulutatud,“ ütles ToPoFi peakorraldaja, Torma valla kultuurijuht Merle Nisu naljatamisi.

Küsimusele, kas ToPoF on kümne aasta jooksul kujunenud just selliseks, nagu käivitajad omal ajal kavandasid, vastasid nii Ahto Vili kui ka Enno Tubli, et nad lootsid omal ajal ToPoFist välja kasvavat veel rohkematki. Alustati ju üsna uhkelt — suisa välismaiste orkestrite kaasalöömisel. Veel oli korraldajatel kümme aastat tagasi plaan, et Torma Põhikool võiks hakata andma lastemuusikakooli tasemel muusikaharidust ning just puhkpillierialadel.

„Ega see mõte pruugi veel päriselt maha maetud olla,“ ütles Ahto Vili.

Kui mõnel vahepealsel aastal on ToPoF teatavaid väsimuse märke ilmutanud, siis juubelifestival kukkus välja igati juubeli vääriline ning seda tänu sellele, et toetajate ja abiliste ring oli lai.

„Kõik fondid, kust toetust küsisime, seda ka andsid, ning kõik kohalikud inimesed, kelle poole abipalvega pöördutud sai, olid lahkesti nõus aitama,“ ütles Merle Nisu. „Torma kooli draamaringi OFF juhendaja Ülle Säälik kirjutas festivali puhuks näiteks suisa eraldi näitemängu.“

Viimane käsitles lustlikul viisil Adam Jakobsoni tegevust Tormas ning OFF mängis seda vahetult enne festivalirongkäigu algust publiku suure kaasaelamise saatel vallamaja hoovis.

„Puhkpillimuusika on eriline muusika,“ ütles festivalikontserti avades ToPoFi patroon, ärimees Jüri Kraft. „Puhkpillimuusika saadab inimest tema tähtsamatel eluhetkedel ning puhkpillimuusika saatel minnakse võitlusse ja võidule. Puhkpillimuusikasse paneb muusik oma hinge.“

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus