Külvitööd käivad täie hooga

Möödunud nädalal maakonna põllumajandusettevõtetes alustatud külvitöid soosivad soojad ja päikesepaistelised ilmad. Osaühingus Sadala Agro aga hakati tänavu esimest aastat põlduba kasvatama.

Osaühingus Sadala Agro algas külv 28. aprillil. “Tänavu külvame põlduba 140 hektarile. Nüüdseks on oakülv juba lõppenud. Paljundame põlduba seemneks ning tulevikus läheb see ka loomasöödaks,” ütles ettevõtte juhataja Ahti Kalde. 

Eeskujuks teistele põllumeestele

“Minu teada pole Jõgevamaa põllumajandusettevõtetes varem põlduba kasvatatud. Sadala Agro paistab aga alati silma uute algatuste ja innovaatiliste ettevõtmistega, millest teiste paikade põllumehed hiljem eeskuju võtavad. Võimalik, et nii kujunevad asjalood ka põldoaga,” tunnistas aktsiaseltsi Pajusi ABF juhataja Lembit Paal.

“Meie oleme põlduba igal aastal kasvatanud nii teaduslikel eesmärkidel kui ka seemneks. Eestis on põlduba veel vähe levinud, kuid arvestades Soome kogemusi võiks seda loomasöödaks märksa rohkem kasvatada,” tõdes Jõgeva Sordiaretuse Instituudi direktor Mati Koppel.

Praegu töötab Sadala Agros üks külvik suvinisu-, teine maisi- ning kolmas hernepõllul. “Kasvatame neid põllukultuure vastavalt 600-700, 250 ja 200 hektaril,” ütles Ahti Kalde. 

Maad tahenevad kiiresti

Möödunud neljapäeval alustatud varase odra külv lõppes aktsiaseltsis Pajusi ABF pühapäeval. “Külvasime varast otra 200 hektarile. Uue nädala algul hakkame külvama otra allakülviks ja suvinisu. Maisi kasvatame tänavu 140 hektaril ning selle külviga plaanime alustada lähipäevil,” rääkis firma juht Lembit Paal. Tema sõnul tehakse Pajusi ABF-i põldudel külvitöid ka möödunud aastal ostetud Pöttingeri kaheksameetrise pneumaatilise külvikuga.

“Sel aastal mõjutab külvitööde käiku ka asjaolu, et kevad algas hilja, kuid ilmad läksid rekordilise kiirusega soojaks. Põltsamaa jõe tase on juba normi piirides, maad tahenenud ning külvitöid on võimalik teha üheaegselt mitmel põllul,” lausus Lembit Paal. 

Külvi eripära Puurmani kandis

Puurmani põllumajandusühistu tegevjuht Arvi Kink aga ütles, et selles piirkonnas on maad savised ja veel küllaltki märjad. “Mõnda kohta ei saa veel masinatega peale minna. Seal, kus harimise tehtud saab, peab ka kohe külvama hakkama, sest muidu võtab päike niiskuse ära,” selgitas ta.

“2. mail alustasime odrakülviga ning praeguseks on meil külvatud kolmandik plaanitud teraviljast. Sõltuvalt ilmast peaks külv lõppema kaheksa kuni kümne päeva pärast,” lausus põllumajandusettevõtja.

“Uute külvikute ja traktorite ostmiseks meil praegu tarvidust pole, sest need masinad on meil olemas. Küll aga muretseme tänavu uue kombaini ja kogurhaagise,” ütles Kink.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudis tehti esimene külv möödunud neljapäeval Tartumaal paiknevatel katsepõldudel. “Nädalavahetusel külvasime aga juba ka Jõgeva alevikus paiknevatel katsepõldudel,” ütles direktor Mati Koppel. Tema sõnul soosib praegune ilm külvitöid.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus