Külmalinna kohal sähvis äike

Möödunud laupäeval kuulsid mitmed Jõgeva elanikud müristamist ja nägid taevas äikesesähvatusi. Loodusuurijate Seltsi vabatahtliku äikesevaatleja Toomas Pussi sõnul võisid nädalavahetuse ilmatikuolukord kõigi eelduste kohaselt äikest põhjustada

Toomas Puss töötas reede hommikupoolikul Mustvee maanteel asuva kodumaja juures ning nägi, kuidas pärast päikesepaistelist hommikupoolikut taevasse tumedad hoogsajupilved moodustusid.

„Vestlesin ka kauaaegse agrometeoroloogi Viiu Kukega ja olime mõlemad arvamusel, et tundub olevat aprillikuule iseloomulik äikeseolukord. Laupäeval päeval tõusis temperatuur 10 soojakraadini, mistõttu äike oli üsna tõenäoline.”

Puss on töötanud 18 aastat Jõgeva Agrometeoroloogiajaama juhatajana. Tema hinnangul algas kevad tänavu tunduvalt varem kui tavaliselt.

“Esimene varakevadine päev oli juba 19. märtsil, kui õhutemperatuur tõsis üle 0 kraadi. Järgnes väga soe nädal, kus enamikul öödel olid plusskraadid. Märtsi kümnel viimasel päeval sarnanesid aga temperatuurid suuresti aprilli esimese dekaadi omadega.”

Toomas Puss rääkis, et teadaolevalt esineb talvist äikest sageli Norra läänerannikul. Eestis esineb aga äikest kõige rohkem Lõuna-Eesti kõrgustikel, Kõrvemaa aladel ja samuti Alutagusel. Kui Jõgevat tuntakse külmalinnana, siis äikesepealinna tiitlile võiksid arvatavasti konkureerida Iisaku või Otepää,” lisas vabatatlik äikesevaatleja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus