Jõgeva ilmahuvikeskuses said möödunud kolmapäeval oma autasud kätte kaks lõppenud talve külmimat temperatuuri täpselt ette ennustanut – Mati Koppel ja Raimond-Jaak Allikmäe. Külmaennustusvõistluse kolmas võitja Mathias Ülo Matjus sai auhinna kätte paar päeva varem kodulinnas Tartus.
Külmalinna Jõgeva madalaima talvetemperatuuri ennustamise võistlust on MTÜ Miinus 43,5 eestvõttel korraldatud juba kolmel aastal. Kui kahel esimesel korral panid ka täpsemad ennustajad mõne kraadikümnendikuga mööda, siis seekord said kolm võistlejat täistabamuse: pakkusid 32,4 kraadist külma ning täpselt selline termomeetri näit selle talve külmimal päeval, 24. jaanuaril Jõgeval ka fikseeriti.
Osalejaid oli seekordsel ennustusvõistlusel samuti tavalisest rohkem: 247. Pakkumised olid väga erinevad: leebeim ennustaja arvas, et talve külmimal päeval tuleb vaid 11,8 kraadi külma, kõige karmim aga, et tuleb 40,1 kraadine pakane. Kui ilmahuvikeskuse eestvedajad ennustused viie kraadi kaupa grupeerisid, siis selgus, et kõige rohkem pakuti välja temperatuure, mis jäid 25,1 ja 30 kraadi vahele (41 protsenti ennustajatest), seejärel temperatuure, mis jäid 20,1 ja 25 kraadi vahele (25 protsenti ennustajatest) ning alles kolmandas järjekorras tulid õige temperatuurivahemiku ehk 30,1 kuni 35 kraadi pakkujad (17 protsenti ennustajatest).
Suhteliselt leebeid temperatuure pakuti rohkem ilmselt seepärast, et kaks eelmist talve olid üsna soojad (kahe aasta tagusel talvel temperatuur alla -14,7 kraadi ei langenudki!). Jõgeva Sordiaretuse Instituudi direktorit Mati Koppelit ajendas see teadmine aga just krõbedamat pakast ennustama.
“Mõtlesin, et millalgi peab ju jälle kõvemat külma ka tulema,” ütles Mati Koppel.
Tema täitis seekord ära koguni kaks külmaennustuslehte: ühe novembri lõpus Jõgeva kesklinnas toimunud puupäeva ajal ja teise kultuurikeskuses toimunud advendikontserdi ajal. Kummale neist õige arv kirjutatud sai, see on Koppelil juba ununud. Küll aga mäletab ta, et 1984. aastal Jõgevale tulles tabas teda siin mitu külma talve järjestikku.
“Nüüd, kui 25 aastat siin oldud sai, tuli siis jälle korralikum külm,” naeris Koppel, kes sai külmaennustusvõistluse võidu justkui juubelikingiks: tema poolt ennustatud külm saabus enam-vähem täpselt tema 50. sünnipäevaks.
Põllu- ja suusailm
Ilmahuviline on Mati Koppel kahel põhjusel: kevadest sügiseni läheb see talle korda taimekasvatuse seisukohalt, talvel huvitab teda aga eelkõige, kas suusatada saab.
“Taliviljale meeldis tänavune talv vägagi: kõigepealt tuli palja maa peale natuke külma ning seejärel tuli stabiilne lumikate. Kui aga lumi lõpuks ära sulas, oli maa ka juba sulanud ning neelas vee väga ruttu,” ütles Mati Koppel. “Suusamaratonidel käijaid, kelle hulka ka ise kuulun, tänavune talv aga eriti ei hellitanud: esimestel maratonidel kippus ikka nii olema, et stardieelsel päeval oli korralik sahmakas värsket
Jõgeva Ühisgümnaasiumi XI klassi õpilane Raimond-Jaak Allikmäe on samuti ilmahuviline. Eriti jälgib ta internetist ilmaprognoose siis, kui kalaleminek plaanis. Mitte et kala tema meelest ühe ilmaga paremini võtaks kui teisega, aga riietumisel on ikka hea teada, milline ilm tulla ähvardab. Täpse külmaennustuse pani Raimond-Jaak kirja augusti lõpus toimunud küüslaugufestivali ajal. Päris “lambist” ta sellist külmanumbrit ei võtnud, vaid pidas siiski silmas ka aastakümnete pikkust statistikat.
“Jõgeval on termomeetri näit pooltel talvedel ikka kolmekümne kraadi juures ära käinud,” tõdes Jõgeva ilmahuvikeskuse perenaine Helle-Mare Raudsepp.
Suladeta ja lumerohke
Tema ja Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert Laine Keppart tegid külmaennustajate autasustamisel ka väikese tagasivaate tänavusele talvele.
“Kuigi tänavune talv tundus väga külm, on selle aja sees, mil Jõgeval ilmavaatlusi tehtud ehk viimase 88 aasta jooksul tervelt 18 talve tänavusest külmemad olnud. Selle talve negatiivsete temperatuuride summa oli küll selle sajandi kopsakaim ja 250 kraadi võrra suurem kui keskmisel talvel, ent ikkagi poole väiksem kõige karmimate talvede vastavast näitajast: tänavuse talve algus oli ju üsna soe,” ütles Laine Keppart. “Mille poolest tänavune talv aga tõesti silma paistis, oli pikk suladeta periood — Jõgeval kestis see 55 ja mõnel pool koguni 76 päeva — ja lumerohkus. Kõige lumerohkem tänavune talv polnud, aga kindlasti üks lumerohkemaid.”
“Sellest talvest jäävadki meelde lõputu kütmine nii siin kui ka kodus ning lõputu lumerookimine. Vahel tuli lausa ahastus peale: tundus, et rohkem enam ei jõua,” meenutas Helle-Mare Raudsepp.
“Aga külmapüha mina kui gümnaasiumiõpilane pidada ei saanudki,” nentis koolipoiss Raimond-Jaak ning küsis üksiti, mida ilmahuvikeskuse profid eelolevaks suveks ennustavad. Laine Keppart ütles selle ala autoriteedi, Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi atmosfäärifüüsika labori vanemteaduri Marko Kaasiku arvamusele tuginedes (tema lähtub paljus omakorda Ameerika teadlaste koostatud mudelitest), et suvi peaks tulema ilus. Täitub see unistus siis või ei täitu, talv on selleks korraks igatahes läbi. Ent küll tuleb uus talv ja uus külmaennustusvõistlus.
“Kui ennustusvõistluselt veel täpsemaid tulemusi saada tahate, peate nüüd mängu võtma juba ka teise koha pärast koma,” ütles Mati Koppel korraldajatele naljatamisi.
Täpsemad ennustajad
32,4 kraadist külma pakkusid
*Mati Koppel
*Raimond-Jaak Allikmäe
*Mathias Ülo Matjus
*Leebeim ennustaja pakkus 11,8 kraadi külma
*Kõige karmim 40,1 kraadist pakast
iii
RIINA MÄGI