Külma aja kehakatted

 

Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis saab aasta lõpuni näha Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala tudengite näitust “Loo. Koo. Rõõmusta”, mis annab ülevaate ühest kolmanda kursuse erialapraktika ülesandest ja selle vormumisest toredaks raamatuks.

Rahvusliku tekstiili eriala kolmanda kursuse tudengitele anti nimelt ülesandeks rakendada kahe esimese õpinguaasta jooksul omandatud traditsiooniliste tekstiilide valmistamisel ja kaunistamisel kasutusel olnud võtted — kudumine, heegeldamine ja tikkimine — oma isikliku fantaasia teenistusse ning luua sel viisil traditsioonil põhinevaid ja samas nüüdisaegseid esemeid. Üliõpilaste loomislust ja tegutsemisind väljusid kiiresti õppeülesande raamidest ning seepärast otsustati nende tööd “raamatusse raiuda”. Raamat sai pealkirjaks “Loo. Koo. Rõõmusta” ning selles on jäädvustatud 22 käsitööprojekti. Kes raamatut sirvib, võib saada inspiratsiooni millegi uue loomiseks või ka kappi seisma jäänud vana riideeseme “tuunimiseks”.

Ehedal kujul näeb Palamuse näitusel üksnes kolme rõivaeset: üht kleiti, üht mantlit ja üht kombinesooni. Teistest tekstiilitudengite loodud kehakatetest saab aimu fotode vahendusel.

“Kootud esemeid sai näitusele nii vähe sellepärast, et autorid kannavad neid aktiivselt või on hoopis kellelegi ära kinkinud või maha müünud,” ütles tekstiiliüliõpilane Liis Jürken, kes näitust Palamuse muuseumis üles panemas käis.

Tema sõnul alustasid tudengid kootud rõivaesemete loomist kavandi joonistamisest, lõigete konstrueerimisest ja kaunistusvõtete väljamõtlemisest. Kudumistööd neil seekord ise teha ei tulnud, vaid masinal kootud toorikud telliti kultuuriakadeemia lektori Riina Tombergi firmast Ruut ja Triip.

“Tänu sellele jäi n-ö tuima tööd vähemaks ning saime enam pühenduda aeganõudvale kaunistuste nikerdamisele,” ütles Liis Jürken. “Et saime oma kujutlusvõime täiega valla lasta, oli ülesanne kõigile väga inspireeriv.”

Natuke tuli tudengitel küll ennast ohjata ka: raamatu jaoks pidi igaüks neist kirja panema omaloodud eseme valmistamisjuhendi.

“Villaseid kudumeid on praegu muidugi õige aeg näidata: need annavad vaadateski sooja,” ütles Liis Jürken.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus