Kuldsuu tiitel läks tänavu Tartusse

Põltsamaal selgitati möödunud reedel välja Eesti koolide parimad kõnepidajad. Kõnevõistluse “Kuldsuud 2017” võitjaks kuulutati Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane Triinu Hommik, Põltsamaa ühisgümnaasiumi esindajad said “saagiks” kolmanda koha ja kaks eripreemiat.


Üleriigilist kõnevõistlust peeti Põltsamaa ühisgümnaasiumi korraldusel juba seitsmeteistkümnendat korda. Üksteist osalejat esindasid Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi, Pärnu Koidula gümnaasiumi, Türi, Suure-Jaani ja Kose gümnaasiumi ning Põltsamaa ühisgümnaasiumi. Esimeses voorus tuli võistlejatel esitada kodus ette valmistatud kõne teemal “Muutuv maailm”, teises voorus koha peal koostatud kõne teemal “Minu rännukaart näitab mulle teed”.

Noorte oraatorite sõnavõttudest käisid läbi tänapäeva kontekstis olulised teemad, nagu eneseleidmine, oma kultuuri hoidmine ja väärtustamine, rände mõjud, lähedaste väärtustamine, loodusest hoidmine, tehnoloogia areng jne. Etteasteid hindasid kuldsuude sõber SOS lastekülast Margus Oro, haridus- ja teadusministeeriumi keeleosakonna peaekspert Riina Koolmeister, Kuldsuu 2016 Taavi Teevet, ajakirjandustudeng Maarja-Liis Mölder ja ajakirjanik Taavi Libe.

Kõige kogenum žüriiliige Margus Oro (on aidanud paremaid kuldsuid välja selgitada umbes viieteistkümnel korral) tunnustas võistluse lõppedes kõiki osalejaid, ent tilgutas ka mõne tilga tõrva meepotti.

“Te tahate pahatihti väga keerulistel teemadel kõnelda, aga tulemus on see, et kuulaja ei saa aru, kus oli asja algus ja kus lõpp ning kas need kaks omavahel kuidagi kokku ka said,” ütles Margus Oro. Tema arvates võiks ka kõnevõistlusel jutustada rohkem isiklikke lugusid ning jätte neile n-ö päevapoliitilised fraasid juurde “kleepimata”.

“Mis mulle tänasest päevast kõige rohkem jääb, on see, kui erinevalt te mõtlete,” kinnitas Margus Oro.

Kolme sekundiga

Taavi Teevet lisas, et kui kõne jaoks on ette nähtud ka kolm, viis või seitse minutit, siis publik tuleb n-ö kätte saada ehk ennast kuulama panna juba esimese kolme sekundiga.

Riina Koolmeister tõdes, et teine voor muutis paremusjärjestust üsna palju, sest selle vooru teema osutus nii mõnelegi võistlejale üle jõu käivaks.

Kuldsuu 2017 tiitli omanikuks kuulutas žürii Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilase Triinu Hommiku.

“Üllatavalt tasavägine võistlus oli,” sõnas värske tiitlivõitja. Ta ise arvas, et talle tõi edu lihtsus.

“Olen päris palju näitlemisega tegelnud, ent enda arvates suutsin teatraalsust vältida. Sain tänaselt võistluselt juurde eneseusku. Tuleb välja, et olen rohkemat, kui senini ise arvanud.”

Põltsamaa ühisgümnaasiumi kolmest esindajast oli edukaim Michelle Marie Elisabeth Tiit, kes saavutas kolmanda koha. Oma esimese vooru kõnes põhjendas ta, miks temast on saanud taimetoitlane, ning selgitas, mida võidaks maailm, kui võimalikult paljud inimesed lihasöömisest loobuksid.

“Suutsin olla piisavalt enesekindel ja endast kõik anda. Ning teema läks publikule korda: minu arust esitati mulle pärast kõnet kõige rohkem küsimusi,” ütles Michelle.

Õpetlik päev

Ka neljast eripreemiast läks kaks põltsamaalastele Kaisa Lohule ja Samuel Axel Maikalule.

“Tänane päev on olnud väga õpetlik,” kinnitas Samuel Axel. “Kõige rohkem on mul heameel selle üle, et mul õnnestus kedagi isiklikult puudutada. Suure-Jaani noormees Margus Härm tuli Põltsamaale plaaniga kuulata ainult teisi, aga mul õnnestus ta põgusas koridorivestluses ümber veenda. Ta astuski konkursil üles ja pälvis ühe eripreemiatest.”

Kõigile konkursil viibinuile jäi kindlasti meelde Kose gümnaasiumi noormehe Rynaldo Puusepa ere esitus esimeses voorus. Noormehe jutt oli emotsionaalne ja kaugel poliitkorrektsusest, ent teenis publikult suure aplausi: rahvale sümpatiseeris tema julgus oma mõtteid välja öelda. Hiljem Rynaldoga vesteldes sain teada, et kõnes esitatud seisukohad polnudki tema tegelikud seisukohad ning et kuulajad osalesid enese teadmata tema korraldatud “loomkatses”.

“Kui sain teada, et siinsel konkursil toimub ka publikuhääletus, otsustasin koostada võimalikult populistliku kõne,” ütles Rynaldo. Tema, aga ka teised konkursil esinenud Kose gümnaasiumi õpilased, Asko Tamm ja Kaimar Ennika, on üsna palju tegelnud väitlusega. Väitlusklubi üritustel ei räägigi väitlejad sellest, mida nad ühest või teisest asjast tegelikult arvavad,  vaid nad peavad ära kaitsma ükskõik millise korraldajate poolt ette antud seisukoha.

Rynaldo Puusepa eksperimendi võis õnnestunuks lugeda: ta võitiski publiku lemmiku tiitli. Põltsamaalaste korraldatud kõnekonkursi kiituseks ütlesid aga Rynaldo, Asko ja Kaimar, et seal valitses väga mõnus ja sõbralik õhkkond. Võisteldi küll, aga see ei tekitanud omavahelisi pingeid. Võistluspauside aega kasutati uute suhete loomiseks ning maailma asjade üle arutlemiseks.

Pärast üleriigilist kõnekonkurssi algas Põltsamaa ühisgümnaasiumis XVI üleriigiline kõnelaager, milles osales umbes 90 noort Eesti eri paigust. Kõnekunstihuvilisi koolitasid Liis Lass, Priit Strandberg, Linda Kolde, Tanel Jonas ja Harald Lepisk. Kahepäevases laagris tegeldi hääle- ja kehakooliga, tehti etüüde ja õpiti maandama esinemispingeid.

Konkursi “Kuldsuud 2017” paremad

I koht ‒ Triinu Hommik (Tartu Hugo Treffneri gümnaasium)

II koht ‒ Siim Orgvee (Pärnu Koidula gümnaasium)

III koht ‒ Michelle Marie Elisabeth Tiit (Põltsamaa ühisgümnaasium)

Eripreemiad:

Margus Härm ‒ isikliku puudutuse eest;

Kaisa Lohu ‒ kauni kujundliku keelekasutuse eest;

Samuel Axel Maikalu ‒ kahe Piusi nimeline preemia;

Rynaldo Puusep ‒ publiku lemmik.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus