Kuldsuu tiitel läks seekord Puurmanisse

Möödunud reedel korraldati Põltsamaa ühisgümnaasiumis traditsioonilist ülevabariigilist kõnevõistlust “Kuldsuud Põltsamaal”, mille tänavu võitis Puurmani gümnaasiumi neiu Kati Rohtla.

Kõnevõistlus on nii pikka aega vastu pidanud tänu kahe energilise eestvedaja töökusele ja meelekindlusele. Need on  korraldajakooli emakeeleõpetajad Sirje Ääremaa ja Marika Nugise. Kõnevõistluse avasõnad öelnud Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula lausus, et ta ei soovi võistlejatele “okast kurku”, nagu sellisel puhul kombeks, vaid külma närvi, korrektset diktsiooni ning julget ja nooruslikku mõttelendu.

Video vahendusel pöördus osalejate poole võistluse patroon, riigikogu esimees Ene Ergma. 

Teemasid seinast seina

Mario Maasik Paide ühisgümnaasiumist rääkis kunagi Vietnami sõjas võidelnud helikopteripiloodist, kes oli koos oma kaaslastega peaaegu väljapääsmatus olukorras, kuid suutis siiski võitluskaaslased lahingutsoonist päästa. Ta arutles selle üle, miks me sellistele vapratele inimestele nii vähe tähelepanu pöörame. Kõneleja nentis ka, et meenutame põhjendamatult vähe Vabadussõjas võidelnuid ja samuti praegusel ajal mitmetel sõjalistel missioonidel osalevaid mehi.

Võitjaks tulnud Kati Rohtla rääkis sellest, miks ta on surmanuhtluse kehtestamise vastu. Noore inimese sõnul on seitse protsenti surmamõistetutest osutunud süütuteks. Kellelgi meist pole õigust teiselt elu võtta ja eriti traagiline on surmanuhtlus sel juhul, kui elu võetakse inimeselt, kes tegelikult süüdi ei olegi.

Sander Promm Paide ühisgümnaasiumist arutles hasartmängu teemal, kutsudes üles kõiki oma sõpru ja tuttavaid sellisest harjumusest loobuma.

Katre Ulp Põltsamaa ühisgümnaasiumist oli valinud teemaks  suhtlusportaalid, kus ta ise oluliselt nooremana end esitles. Tema kõne põhjal sai veelkord kinnitust tõsiasi, et netiavarustes kohtab väga erinevaid inimesi ja virtuaalses suhtlemises tasub olla äärmiselt ettevaatlik.  

Põlva gümnaasiumi õpilase Kaari Kallase teemaks oli “Minu elu 10 käsku”. Arvata võib, et küpsemas eas kuulajaskond oleks just selle kõne kõige soojemalt vastu võtnud. Juttu oli vanemate ja vanavanemate austamisest, valetamisest ja varastamisest kui pahedest, soovitusest mitte kunagi alla anda. Seega oli Kaari võtnud teemaks kõik üldinimlikud, kõigile arusaadavad ja mõistetavad keelud, kohustused ja soovitused.  

Oodati säravamaid etteasteid

Esimese kõnevooru järel tõdesid võistluse korraldajad, et seekord jäi esinejatel särtsu ning erksat ja värsket mõtet napiks. “Olime valmis kuulama säravamaid, ideederohkemaid ja isikupärasemaid kõnesid,” tõdes Marika Nugis. Sirje Ääremaa nõustus sellega, lisades, et osavõtt võiks laiahaardelisem olla.

Traditsiooniliselt valib oma lemmikkõneleja ka publik. Kuulajate sümpaatia pälvis seekord Katre Ulp Põltsamaalt.

“Ma ei tulnud siia võitma. Meil pole koolis kõneõpetust ja mul pole seetõttu erilist väljaõpet,” tunnistas Kuldsuu tiitliga pärjatud Kati Rohtla. Edasi õppida sooviks ta enda sõnul õigusteadust või ajakirjandust.

Teise koha saavutanud Andrea Uibo Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumist lausus, et neil tuli klassis kirjutada kõne ning see  ette kanda. Sealt edasi pääses ta kooli kõnevõistlusele, seejärel  Tartu linna kõnevõistlusele ja mõlemad tõid edu. Kümnenda klassi neiu kinnitas, et on valmis ka aasta pärast Põltsamaa l kõnevõistlusel osalema.

Kolmandale kohale tulnud Pärnu Sütevaka Gümnaasiumi õpilane Johanna Toodu lausus, et tema sai oma kooli ja Pärnu linna kõnevõistlusel esimese koha ja seetõttu oli tema jaoks vabariiklik kõnevõistlus juba n-ö asjade loomulik käik.  “Siin ma küll nii head kohta saada ei lootnud, sest konkurents oli väga tugev,” tunnistas ta. Johanna arutles oma kõnes selle üle, miks Eestit mujal maailmas veel vähe tuntakse ja mis võiks olla selleks magnetiks, mis külalisi siia meelitaks.

Kõik pjedestaalile jõudnud kõnelejad olid seda meelt, et sünnipäevade ja pulmapidude kõnepidajateks on nad hetkel veel liiga noored, kuid küllap tuleb neil edaspidi sellistekski etteasteteks valmis olla.

Käesolev kõnevõistlus oli tugevalt seotud numbriga 13. Nimelt oli kümnest Eestimaa koolist osalejaid kokku 13, võistlus toimus 13. korda ja sai teoks aastal 2013.

Kuldsuud 2013

1. Kati Rohtla Puurmani gümnaasiumist

2. Andrea Uibo Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumist

3. Johanna Toodu Pärnu Sütevaka Gümnaasiumist

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus