Kuidas ületada kunstihirmu

Nõukogude ajal oli populaarne hüüdlause “Kunst kuulub rahvale”. Kui hüüdlause lendas koos sotsialismiga kolikambrisse, siis põhimõte ise kõlbab teatud kontekstis tänapäevalgi pruukida. Jõgeva vallas tegutsev MTÜ Jõgeva Koolituskeskus on viimasel ajal käivitanud lühemaid kunsti õpiringe nii algajatele kui ka edasijõudnutele.

Kunsti õpiringid on olnud osa suuremast projektist, mis kannab pealkirja “Käsitöö liidab kogukonda ja põlvkondi”. PRIA Leader-programmist rahastatud projekt on toiminud juba poolteist aastat ning selle raames on huvilised saanud lisaks kunstile tegelda mitme huvitava käsitööalaga.

Hiljuti lõppes kõnealuse projekti raames kaks õpiringi. Algajad käisid koos Jõgeval ja nende õpiring sai teoks koostöös MTÜga Kunstijüngrid. Algajate poolt Anne Nurmiku juhendamisel guašitehnikas maalitud tööd on juba mõnda aega väljas olnud Jõgeva vallavalitsuse koridoris ning jäävad sinna veel paariks nädalaks. Edasijõudnud käisid koos Jõgeva aleviku noortekeskuses ja nende poolt kunstnik Robert Suvi juhendamisel loodud akrüülmaale saab näha augustikuus Kuremaa veskis. Kummaski õppiringis osales kümmekond inimest.

Algajatele püüdis juhendaja 12 akadeemilise tunni jooksul anda ühtsed baasteadmised põhi- ja vahevärvidest, külmadest ja soojadest toonidest, heledusest ja tumedusest ning värvide segamisest.

“Värvide segamine andis esialgu ehmatava kogemuse,” ütles kursuslane Kaja Järvsoo. “Pidin saama segamise tulemusena sama tooni, mis eelmisel korral, aga see tundus võimatuna. Lõpuks suutsin siiski vajaliku tooni kätte saada.

Alustada pole lihtne

Nii tema kui ka Heli Lass ja Mariell Meibaum tunnistasid, et nende jaoks oli suureks üllatuseks ka see, kui palju vaeva tuleb näha taiese korraliku vormistamisega – töö paspartuuga varustamise ja raamimisega. Samas annab see tööle hoopis teise ilme. Ka selles olid kolm naist ühel meelel, et maalimissooviga inimesed kipuvad pintsli kättevõtmise hetke pidevalt edasi lükkama, öeldes endale: ma teen seda homme, sest täna pole aega. Kui aga kursusele või õpiringi minna, siis pead endale kindlal hetkel maalimisaja lihtsalt võtma.

“Selleks, et õpilane saaks kogeda eduelamust, peab juhendaja suutma anda talle sellised ülesanded, millega ta kindlasti hakkama saab,” ütles Anne Nurmik. “Järgisin seda põhimõtet ja usun, et kõik said eduelamuse. Kunstirajal pole tegelikult lihtne alustada. Selleks tuleb ületada sisemisi barjääre. Nii mõnigi ütleb, et ta ei saa tulla kunsikooli või kunstikursusele, sest ta ei oska midagi. Sel, kes ei oska, tasubki õppima tulla. Kes oskab, see oleks juba ammu maalinud.”

Ka Robert Suvi oli oma õpilastega — neid oli nii Jõgeva vallast kui ka linnast — väga rahul.

“Kõik olid õpihimulised ja võtsid juhendaja öeldu hästi omaks, samas pole kellegi tööd liialt juhendaja nägu,” tõdes Robert Suvi.

Veepeegel selgeks

Tema juhendamisel maalisid edasijõudnud õpilased enamasti maastikuvaateid. Maalimise käigus vaadati ka üksteise töid ning arutati ühiselt, kuidas neid jätkama peaks. Sellised arutelud olid väga õpetlikud.

“Olen maalimisega päris kaua aega tegelnud, ent alles Roberti käe all sain selgeks veepeegli maalimise. Olen selle üle väga õnnelik,” ütles Liidi Kirss.

“Robert on tõeline kunstnik,” lisas Maiu Kruus. “Ta teeb kunstis valitsevad põhimõtted hästi mõistetavaks ning oskab sõnade abil luua pildi sellest, milleni sa maalides jõudma pead. Kuulsime maalitundide ajal tema suust ka palju põnevat kohaliku kultuuriloo kohta.”

Mõlemas õpiringis osalenud ja juhendajad avaldasid lootust omavahel ka tulevikus kokku saada ning teadmiste omandamist ja jagamist jätkata. Tõsi, Leader-projektide rahastamises tuleb nüüd seoses Euroopa Liidu uue rahastamisperioodi algusega väike vahe sisse, nii et kui kunstitegemisest maigu suhu saanud kohe jätkata tahavad, tuleb neil natuke rohkem oma rahakotti kergendada.

Äsja lõppenud õpiringe toetas peale Leader-programmi Jõgeva vallavalitsus. Väike summa tuli välja käia ka õppuritel endil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus