Kuidas leida jõulukuusk

Tänavu müüvad Jõgevamaal jõulukuuski kaks metskonda ? Laiuse ja Halliku. “Meie andmetel tuleb eheda jõulukuuse saamiseks pöörduda kas Laiusel või Koseveskil asuvate metskondade poole. Eelneval kokkuleppel saate sealsetes metsades ise endale meelepärase kuuse valida. Seda saab raiuda vaid ettenäidatud kohas ja kuuse hind sõltub selle kõrgusest. Üle kolme meetri kõrguse puukese hind on kokkuleppeline, väiksemate kuuskede meeter paarikümnest kuni saja kroonini, millele lisandub käibemaks. Seda, kui palju võivad oma kuusekese eest küsida erametsaomanikud, on mul raske öelda. Kui veate metsast koju kuuske või neid turul müüte, peab teil olema dokument, et puud olete saanud metsamaad omavalt isikult. Mõistlik on raiuda jõulukuuski tee- ja kraavipervedelt, sest kunagi tuleb need sealt nagunii maha võtta. Riigimetsadest, kus on värsked raielangid, võib oma kodu kaunistamiseks dekoratiivoksi siiski tasuta võtta,” selgitas Jõgevamaa keskkonnateenistuse metsandusspetsialist Tanel Niklus.

Eile oli Jõgeva turul näha vaid paari kuusemüüjat. “Mul on veidi üle viie hektari metsa. Kraaviperved olidki juba liiga tihedaks läinud ja tõin sealt ilusamad kuused turule. Ostjaid on aga vähe, esmaspäeval sain vaid kaks kuuske müüdud, teisipäeval ei tulnudki, sest mis ma selle paari kuuse pärast ikka turumaksu maksan. Täna läheb paremini, lõunaks sain juba kümnest puust lahti. Kõige suurema eest sain sada, väiksemast küsisin 30 krooni. Tahetakse pikki ja käharaid, kuid neid mul ei ole. Kõigest paarkümmend kuusekest mul ongi, kui täna ei saa need müüdud, tulen homme jälle ? pensionäri asi, aega mul on,” sõnas Sarapuu talu metsaomanik Endel.

Hansul Torma vallast Reastvere külast on müüa õige pisikesi, kõigest 15 krooni maksvaid, aga ka suuremaid, sada ja sada viiskümmend krooni maksvaid jõulupuid. Ilusaid käbidega kuuse- ja männioksi samuti. “Kuused on käbirohked iga viie aasta takka, ja tänavu ongi see viies. Ega käbiokste saamine polegi nii lihtne, sellega on igavene tegu: kui saed käbipuu lärtsti maha, lendavad käbid laiali. Muidugi, neid saab ka niidiga okste külge siduda, kuid see pole ju päris. Kuuski tahetakse vaid kord aastas ja lausa pean nendega turule tulema, et natukenegi oma maamaksu tagasi teenida. Seetõttu lähebki jõulukuuse hind iga aastaga kõrgemaks,” seletas Jaani, Vaade ja Kiigemäe metsa omav mees.

Oma jõulupuuks raiutud kuuskede pärast on mures Kooli talu perenaine Maia Tuuksam Kaareperest. “Mul vaid natuke metsa, kusagil kolme hektari ringis. Jõulukuuskede suhtes leppisime kokkuostjaga kokku, et võtab mult kaks- kolmkümmend kuuske. Raiusingi need kraavipervelt maha, kuid nüüd nad seisavad ? ei tulnud ostjat ega vasta tema telefon. Ei jäägi muud üle, kui tulen neljapäeval Jõgevale ja katsun kuusekestest ise lahti saada. Igatahes müün ma madalama hinnaga, kui oleksin saanud kokkuostja käest. Ja eks hinda annab kaubelda. Kindlasti saab mõni minult kuuse lihtsalt aitähi eest,” rääkis Maia.

Eile kella viie paiku õhtul jõudis Jõgeva kesklinna ka üks suurem koormatäis jõulukuuski. Turg teeb hinna, kuid mul polnud raiutud kuuske vaja ? eelistan kasvavat puud, mille perega jõulupuuks ehtida kavatseme.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus