Kuidas kindlustada jalgratast varaste eest

Jalgrattahooaeg on alanud ning sellega seoses on liikvel ka rattavargad. Kui ratas on põhiliseks liiklusvahendiks ning seda on vaja iga päev erinevates kohtades parkida, on tingimata kõige vajalikumaks rattavarustuse osaks turvaline rattalukk. Kauplustes müüakse mitmesuguseid rattalukke, neist peamised on trosslukud, U-lukud ja kettlukud. Ühed vastupidavamad on U-lukud, mis on aga rasked ning ei sobi kõikidele rattatüüpidele. Kettlukud on samuti väga turvalised ja neid on lihtsam paigaldada. Trosslukud on soodsaimad ja neid on erineva pikkusega, tänu millele saab neid hõlpsalt kinnitada ka näiteks ümber puu või posti. Samas on neid kergem lahti muukida või läbi lõigata.

Kui on aga võimalik jalgratas panipaika või rattaparklasse panna, tasub seda igal juhul teha. Ratast kaitseb veelgi enam see, kui see on lukustatud kinnises ruumis, näiteks spetsiaalses rattaparklas või panipaigas. Kuigi sihikindlat ja osavat varast ei takista ükski uks ega lukk, valivad ka nemad pigem kergemalt kättesaadavama ohvri. Seega – mida rohkem takistusi vargale tekitada, seda suurem on tõenäosus, et ratas jääb omanikule alles.

Kui teie kaherattaline sõiduk satub hoolimata lukustamisest varaste ohvriks, võib abiks olla kindlustus. Seesam kindlustab jalgrattaid kodukindlustuse raames. Ratas on koduse vara hulka kuuluv ese ning selle vargus hüvitatakse nii juhul, kui see viiakse ära kodunt, kui ka siis, kui see juhtub kodunt väljas. Tingimuseks on, et ratas oli varguse hetkel turvaliselt ära pandud või lukustatud. Samuti on kahjukäsitlusel abiks ratta ostudokumendid.

Et jalgrattaga ohutult liigelda, tuleb silmas pidada, et igal jalgratturil peab olema ohutusvarustus. Liiklusseadusest tulenevalt peab igal alla 16aastane jalgrattur kandma korralikult kinnitatud kiivrit. Rattal peab olema töökorras pidur ja signaalkell, ees valge ja taga punane helkur ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Pimedal ajal sõites peab jalgrattal põlema ees valge ja taga punane tuli.

Seesam hüvitas möödunud aastal 15 000 euro eest rattavargustest tingitud kahjusid. Enamik hüvitisi jäävad alla 500 euro, kuid kalleim hüvitatud jalgratas maksis pea 4000 eurot. Rattavarguste ja -õnnetuste arv kasvab enim suvekuudel, seega soovitame juba aegsasti hooajaks valmis olla ja vajalik turvavarustus muretseda.

DAGMAR GILDEN, Seesami varakindlustuse tootejuht

blog comments powered by Disqus