Kronopal rõhub eelkõige kvaliteedile

 

Erinevalt sarnase tegevusvaldkonna suurematest ettevõtetest, valmistab nelja töötajaga Jõgeva firma Kronopal küttematerjaliks puidugraanuleid ehk pelleteid Eesti turule. Arvestades majanduskriisi mõjude püsimist, ei suurenda firma praegustes oludes toodangu mahtu, kuid pöörab piisavalt palju tähelepanu kvaliteedile.

Kronopali juhataja Janek Pärtelpoja sõnul valmistati majandusbuumi ajal graanuleid praegusega võrreldes peaaegu poole rohkem. “Pigem toodame kaupa vähem, aga võimalikult hästi. Puiduliike on väga erinevaid, kuid kõige paremad graanulid saab kuusest,” ütles firmajuht. 

Võimalikud erinevad pakendamisviisid

Pärtelpoeg ütles, et suvel saadakse toorainena kasutatavat saepuru ja höövlilaastu naaberettevõttest, aktsiaseltsist Valmeco. Talvel varutakse seda aga Tartu lähedalt, ligi seitsmekümne kilomeetri kauguselt, mis on firmale üsna kulukas, kuid paraku puudub alternatiiv. Ühtlasi püütakse välja selekteerida ettevõtet, kust toorainet tasub osta, sest igasugune saepuru pelletiteks ei sobi.

“Kolmest veoautotäiest ehk 240 kuupmeetrist toormest saab valmistada umbes 24 tonni graanuleid. Puru jahvatatakse peeneks ja toore pressitakse suure rõhu all graanuliteks, mis lähevad läbi mahutite ning jõuavad lõpuks pakkimismasinasse ja kottidesse. Üks töötajatest jälgib seda protsessi elektroonikajaamast,” kirjeldas Pärtelpoeg tootmist.

“Lähtudes kliendi soovist, on graanulite pakkimiseks mitu võimalust. Põhiliselt pakendame need viieteistkilostesse  kottidesse, kuid tellija soovi korral ka näiteks viie- või kahekümnekilostesse,” lausus ta. 

Hind võrdlemisi tarbijasõbralik

Pärtelpoja sõnul on pelletitega kütmine lihtne ja nõuab vähe vaeva. “Puuhalge tuleb aeg-ajalt juurde panna, kuid graanulid põlevad katlas iseseisvalt ning temperatuuri saab reguleerida vaid nuppu keerates. Eestikeelsed tekstid annavad põleti töörežiimi kohta informatsiooni.”

Kronopali juht nimetas graanuleid küllalt tarbijasõbraliku hinnaga automatiseeritud kütteks. Näiteks võrdub kütmisel kaks tonni graanuleid umbes ühe tonni vedelküttega, kuid rahalises arvestuses on graanulite kasutamine poole odavam.

Pealegi sobib see küttematerjal hästi kokku rohelise mõtteviisiga. Võib kinnitada, et graanulipõleteid  on viimasel ajal märksa rohkem ostma hakatud. “Selline info pärineb ka meie koostööpartnerilt Tallinnas, kes tegeleb põletite müügiga. Pelletitega kütame ka oma tootmishoonet,” rääkis Pärtelpoeg. 

Graanulid ka lemmikloomadele

Kronopal valmistab juba kaheksandat aastat graanulitest ka lemmikloomade aluspanu, näiteks saab seda kasutada kassiliiva asemel.

“Kavataseme selliseid graanuleid hakata müüma ka välisriikidesse, milleks juba olemas ka pakendid vastavas keeles kirjadega,” märkis Janek Pärtelpoeg.

“Oleme mõelnud ka linnaservas Suvila tänaval asuva tootmiskompleksi laiendamisele. Võimalik, et teeme juurde mahutid või lao. Graanulite müük on hooajaline, enim müüme talvekuudel, mistõttu suvekuudeks on tarvis hoiuruumi,” lisas firmajuht.

Osaühing Kronopal loodi 1997. aastal. Alguses tegeldi vanametalli käitlemisega, siis metsamaterjali vedamisega suurte veoautodega. Palke viidi Jõgeva raudteejaamast  ka Imavere saeveskisse. 2003. aastal spetsialiseeruti aga graanulite tootmisele.

Kokku töötab ettevõttes neli inimest: juhataja Janek Pärtelpoeg, tema abikaasa Kaila Pärtelpoeg ning kaks töömeest — Aare Sulg ja Erik Mesteljainen.

Firma KRONOPAL

*Asutati 1997. aastal

*Algul tegeles ettevõte vanametalli käitlemise ja metsamaterjali veoga

*Aastal 2003 spetsialiseeruti pettetite valmistamisele

*Töötajaid on ettevõttes neli

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus