Rõhutasin Riigikogus teise lisaeelarve viimasel lugemisel, et kriisist väljumiseks ei piisa ainult kärbetest, vaja on panustada majanduse elavdamisse.
Rahvaliidu hinnangul tuleb vaadelda kõiki maksutõuse koosmõjus. Juba 2007. aasta aktsiiside kasvu ja sellest tuleneva käibemaksu tõusuga rikuti oluliselt otseste ning kaudsete maksude tasakaalu. Lisaks maksudele tõstab valitsuskoalitsioon Roheliste ettepanekul ka keskkonnatasusid, mida tuleb käsitleda tarbimismaksuna. On üldtunnustatud tõde, et keskkonnamakse võib tõsta majanduskasvu, mitte -languse ajal.
Rahvaliidu arvates avaldab nii keskkonnatasude kui ka aktsiiside suuremahuline tõstmine otsest negatiivset mõju inimeste toimetulekule ja majanduse arengule.
Eurole üleminekut ei saavutata ainult kärbetega. Kiire ja läbimõtlematu euro nimel tegutsemine võib anda majandusele korvamatu löögi, mis omakorda toob kaasa sotsiaalse kriisi. Kuigi eurole üleminek loob võimalused uutele investoritele ning annab rahvale kindluse devalveerimise ärahoidmiseks, tuleb arvestada, et lõpututest kärbetest ei piisa. Tagada tuleb ka investeeringud, mis on oluline meede majanduse elavdamiseks.
Eurotoetuste kiiremaks kasutuselevõtmiseks tuleb kaotada bürokraatlikud mehhanismid, muuta riigihangete seadust ning tagada omavalitsuste omafinantseerimisvõime.
Parlamendierakonnad peavad ühiselt võtma vastutuse majandus- ja maksupoliitilistes küsimustes. Selles küsimuses tuleks Riigikogu esimehe juures konsensust otsida, nii nagu seda tehti kuluhüvitiste probleemi lahendamisel. Mõlemad on tähtsad teemad, kuid majanduskriisi lahendamine on riigi jaoks märksa olulisem.
iii
TARMO MÄND, Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees, Rahvaliit