Korterielanike kulutuste vähendamiseks tuleb piirata monopoolsete kommunaalettevõtete kasumlikkust.
Avalikkuses on juba mõnda aega räägitud ja üha valjema häälega omapärasest paradoksist – sel ajal kui kogu ühiskond hoiab kokku, vähendab kulusid ja hindu, säästab, on olemas teatud ettevõtted, kes käituvad just vastupidiselt.
Need on monopoolses seisundis olevad ettevõtted, mis pakuvad meile kõigile kommunaalteenuseid – eelkõige vett ja kütet. Samuti ka prügiveo teenust, mis tarbija jaoks on samuti sisuliselt monopoolses seisundis, sest kehtiva seaduse järgi ei ole tarbijal võimalik ise teenuse pakkujat valida.
Statistika kohaselt on tunduvalt kasvanud kodutarbijatest kommunaalteenuste võlgnike arv, mis seoses kütteperioodi algusega ning majandussurutise tõttu tõenäoliselt suureneb ka tuleval aastal. Eriti on riskirühmaks paljulapselised pered, eluasemelaenu tagasimaksetega hädas olevad koduomanikud, pensionärid ja teised vähekindlustatud inimesed.
Praegu kehtivad seadused kommunaalmonopolide hinnakontrolli ja järelevalve kohta on liiga pealiskaudsed. Tarbija on suhetes monopoolse kommunaalteenuse pakkujaga nõrgemas positsioonis ja monopol ei jaga vabal turul tegutsevate ettevõtetega äririske.
Igale probleemile on aga olemas lahendus. Oleme koos Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Urmas Reinsaluga pannud kokku monopolide ohjamise seaduse, mille eesmärk on seada selged piirid vee- ja küttemonopolidele ning kaitsta senisest enam kommunaalteenuste tarbijate huve. Ettepanekute seadustamine toob kuni 30-protsendilise veehinna alanemise ja ligi 10-protsendilise küttehinna languse.
iii
KEN-MARTI VAHER, Riigikogu õiguskomisjoni esimees