Kohvik, kus elab kultuur

Möödunud suvel avati Jõgeval vabaõhukohvik Ateljee. Sügise saabudes kolis see katuse alla. Keha kinnitamise kõrval on nii mõnedki jõgevalased harjunud seal ka kultuuri tarbimas käima. Vaatamata napile tegutsemisajale on seal teoks saanud kuus kontserti ja kaks luuleõhtut. 


Kontsertidel on üles astunud Palamuse laulustuudio liige Susan Kolde, Palamuse Meeslauljad (nemad esitlesid seal oma CDd), Jõgeva noored muusikud Mariann Aunpuu ja Karli Rihma ning laulja Kristiina Päss ja kitarrist Jaanus Kill. Eriliselt sooja õhustiku poolest jäi kohviku perenaisele Diana Lallile meelde Jõgeva neiu Andra Ausi septembri lõpus toimunud kontsert: Andra oli mõneks ajaks Inglismaale siirdumas ning otsustas oma sõpradega hüvasti jätta just Ateljees.

Kõige esinejaterohkem oli 19. detsembri kontsert: sellel astusid üles Palamuse laulustuudio liikmed Ingel Liis Hedgren Haljas ja Susan Kolde, Palamusel tegutsev bänd Non-Quartet ning Põltsamaa noorteansamblid Last Weekend ja Tõelised Värvid. Viimase liikmed esinesid ka solistidena. Ka see õhtu lõppes ülimalt emotsionaalselt: Palamuse laulustuudio juhendaja ja Põtsamaa ühisgümnaasiumi lauluõpetaja Karmo Toome tegi oma armastatule Merilinile kohvikutäie inimeste ees abieluettepaneku.

“Mu tütar Cristin jõudis õnneks kiiresti fotoaparaadi haarata ja kauni hetke jäädvustada,” ütles Diana Lall. “Paljudel kohvikulistel, eriti naistel, läksid silmad märjaks.”

Novembris teoks saanud luuleõhtutel kõlas meeste luule, kusjuures just Jõgevamaa meeste luule. Esimesel õhtul esitasid oma loomingut Gunnar Vasemägi ja Kristian Vaarpuu, teisel Mati Tikk. Viimasele oli toeks poeg Rein, kes esitas kitarripalu.

N-ö kultuurilise kallakuga kohviku avamise mõte mõlkus Diana Lallil peas juba seitse aastat tagasi, ent siis tundus talle, et aeg pole niisuguse ettevõtmise jaoks veel küps.

“Aga nüüd tundsin, et on õige aeg,” tõdes Diana Lall.

Loominguline vaim

Kohvik Ateljee tegutseb talle endale kuuluvas õdusas vanas puumajas Pargi tänaval. Kohviku mõnusalt “kreisi” sisekujunduse autoriks on põhiliselt perenaine ise. Kohvikulauad seisavad näiteks vanade õmblusmasinate jalgadel. Nii et kes kohvikuukse avab, sellele lööb kohe vastu vahva loominguline vaim. Ning see vaim meelitabki kokku loovaid natuure. Mõni ime siis, et kohviku kultuuriprogramm nii edukalt käivitunud on.

Kohviku muusika- ja luuleõhtutele on esinejaid leitud nii ja naa: keda kutsub pererahvas, kes tuleb end ise pakkuma.

“Vaimusilmas näen, et meie kohvikus võiksid toimuda ka täiesti spontaansed etteasted: et muusik või luuletaja astub lihtsalt ette teatamata kohvikusse sisse ning hakkab laulma, pilli mängima või etlema,” ütles Diana Lall.

Tema sõnul on Ateljees toimunud kontserdid olnud enamasti tasuta ja seda joont tahetakse ka edaspidi järgida. Ka kohviku omanikul pole esinejatele omalt poolt võimalik honorari maksta, küll aga saab ta neid omal kulul õhtusöögiga kostitada. Nii et maailmanimega kultuuriheerosi Ateljeesse ilmselt lähiajal esinema oodata pole, küll aga noori või ka vanemaid muusikuid, kes end proovile panna tahavad või kellel on lihtsalt soov publikuga südamest südamesse kõnelda. Ateljee intiimne õhustik on just sobiv sedalaadi kõnelusteks.

Muusikute ja luuletajate kõrval on Ateljeesse oodatud ka käsitööinimesed. Klaarika Muraka meisterdatud vahvad helkurid ja lambakesed on seal juba praegu müügil, aga käsitööletti on plaanis laiendada.

Tulevikus tahab Ateljee perenaine oma kohvikus ka näitusi korraldama hakata. Enne on muidugi vaja seintele paigaldada piltide riputamiseks vajalikud siinid ja kohtvalgustid. See nõuab aga päris suurt rahasummat.

“Loodan, et selleks on võimalik kusagilt, näiteks kultuurkapitalist projektiraha taotleda,” ütles Diana Lall.

Võimalus kõigile

Tema sõnul võiksid Ateljees toimuda ka eri maadele pühendatud teemaõhtud. Veebruaris saab ilmselt teoks Jaapani õhtu, millel praegu Jõgeval elav jaapanlanna tutvustab oma maad ning õpetab mõne jaapanipärase toidu tegemist. Ka kaugetel maadel viibinud eestlased on oodatud oma reisimuljeid jagama.

Kontserdid ja luuleõhtudki jätkuvad. Järgmine kontsert on Ateljees juba tuleval reedel: siis on külas noorteansambel Simik.

“Tahame anda kõigile Jõgeva andekatele inimestele oma loomingu tutvustamise võimaluse. Meie kohvik võikski kujuneda loomingulistele inimestele mõnusaks kooskäimiskohaks. Neid, kes meid juba praegu üles on leidnud, pole just palju, aga need on väga toredad inimesed. Üks neist lubas, muuseas, meile klaveri kinkida,” ütles Diana Lall. “Need, kelle jaoks vaba aja veetmine tähendab eelkõige joovastavate jookide manustamist, siia aga ei tule, sest nad ei tunne end siin mugavalt. Kui linnavalitsusest kohviku avamiseks luba taotlesime, siis muretsetigi selle pärast, et asume mitme korterelamu läheduses ning purjus inimeste tekitatud lärm võib hakata sealseid inimesi segama. Aga meie maja ümber sellist rahvast ei liigugi!”

Jõgeva linna kodulehel saab viimaseid päevi valida linna mullust aasta tegu. Kaheksateistkümne ettevõtmise hulgas, mille poolt saab hääletada, on ka kohviku Ateljee avamine. Lisatud seletuses on peale kohviku tervisesõbraliku menüü ja omanäolise sisekujunduse mainitud ka kultuuriprogrammi, täpsemalt elava muusika kontserte. 

Kohviku Ateljee kultuuriprogramm

*Möödunud aasta augustist detsembrini toimus kohvikus kuus kontserti ja kaks luuleõhtut.

*Kontsertidel on üles astunud Palamuse laulustuudio noored, Palamuse Meeslauljad, Jõgeva noored muusikud Andra Aus, Mariann Aunpuu ja Karli Rihma, laulja Kristiina Päss ja kitarrist Jaanus Kill, Palamusel tegutsev Non-Quartet ning Põltsamaa noorteansamblid Last Weekend ja Tõelised Värvid.

*Luuleõhtutel on oma loomingut esitanud Gunnar Vasemägi, Kristian Vaarpuu ning Mati ja Rein Tikk.

*Järgmine kontsert toimub Ateljees 16. jaanuaril: siis esineb noorteansambel Simik.

*Infot Ateljee kultuuriürituste kohta saab kohviku Facebook’i kontolt.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus