Kohtumised taimedega


Enamasti peab oma ümbruse taimede eest rohkem või vähem hoolitsema. Eeskätt vaatama, kust mõne taime istiku või seemne saab, mõtlema, kuhu ta kasvama panna. Aga vahel võib ka nii juhtuda, et mõni uutmoodi taim tuleb ise su juurde.


Juba eelmisel aastal uudistasin, et trepi kõrval laiutavad mingid laiad helerohelised, selge roodumusega tundmatu taime lehed. Ootasin, et äkki lööb õitsele, siis nagu kergem ära tunda. Aga seda ei juhtunud, küll aga sel aastal. Tulid kollased korvõisikud, ja selgus, et nimeks aedvaak. Sai veel muudki teada, et võrdlemisi harilik aia ilutaim, võib metsistuda, hästi paljude haiguste ravimisel annab abi.


Aedvaaki loetakse ka väga vürtsikaks, on maitseaineks kala- ja liharoogadele, ka isegi õunakompotile võib lisada, mille tegemise aeg ongi käes. Ainus raskus on selles, et tema kasutust leidvaks organiks on risoom ja juured, nii et tuleb kaevata! Mugavam oleks ju maapealseid osi napsata!

Aedvaaki on lausa põldudel kasvatatud, kas siis seemnetest või risoomitükikestest. (viimastel peaks 2-3 punga küljes olema) Seemned võib panna sügisel või kevadel, viimasel juhul on idanevus väiksem. Ja kuna õitsema hakkab alles teisel aastal, aga koduaias on tal ka dekoratiivne tähtsus, siis otsustasin: paljundan risoomist! Ja saab rutem õisi! Ja aitäh sellele, kes mulle seemne tõi, mulle teadmata vahendajale!


Samasugune juhtum oli sel aastal ka minu naabril umbes kilomeetri kaugusel: maja juurde oli sirgunud suurekasvuline kollaste õitega imposantne taim, varem polnud ma seda märganud. Ja välimust analüüsides sain teada, et tegemist on kauni telekiaga, taimega, mida võib aedvaagiga segigi ajada! Kasvu ka kuni 2 meetrit, aga eristumistunnusteks telekia lehtede alumise pinna roheline värvus (aedvaagil hallikas, karvane) ja meeldiv lõhn. Aga raviomadusi nii palju pole, kuigi lehtedes C vitamiini rohkem.

Nii on meie külla ilmunud kaks võimsa kasvuga taime, võib väita, et liigiline mitmekesisus kasvas, ja seda looduslike protsesside tagajärjel? Telekia kohta on kirjas, et Eestis küllalt
harva kasvatatav ilutaim, tere tulemast!

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus