Koduloopäev keskendub tänavu Vabadussõjale

Põltsamaa muuseum tähistab pühapäeval, 9. augustil taas oma sünnipäeva, keskendudes seekord Vabadussõjale, mille lõpust möödus talvel sada aastat. Räägitakse elust Põltsamaal sõja ajal ja Põltsamaa rollist Vabadussõjas.


Põltsamaa muuseumi asutamisest möödub tänavu 23 aastat ja Põltsamaa turismiinfopunkti loomisest 25 aastat.
Muuseumi varahoidja Nelli Pius sõnas, et muuseumi sünnipäeva pidamine koduloopäevana on traditsioon, mida plaanitakse jätkata ka edaspidi.
„Koduloopäeval oleme igal aastal keskendunud erinevatele kohalikku ajalugu puudutavatele teemadele. Mõnikord oleme läinud tähistama ka kaugemale – näiteks Võisiku või Pajusi mõisasse. Sellel aastal leidsime, et kuna Põltsamaa muuseum on saanud hiljuti uue kuue ja läbinud põhjaliku uuenduskuuri, siis võiks muuseumi sünnipäeva tähistada tänavu jälle siin kohapeal,” lausus Nelli Pius.
Juba möödunud talvel tuldi mõttele keskenduda seekordsel koduloopäeval 100 aasta möödumisele Vabadussõjast. Et Põltsamaa üksikkompanii ajaloopealik Rünno Savir on hiljaaegu üles leidnud üle kolme-kümne Vabadussõjas langenud sõjamehe haua, otsustati kaasata ka teda muuseumi sünnipäeva tähistamisse.
Tekkis mõte asetada koduloopäeval Vabadussõjas langenute haudadele Põltsamaa kalmistutel küünlaid ja kuuseoksi ning meenutada Vabadussõda üldisemalt.
„Et möödub sada aastat Vabadussõjast, siis tundus olevat paslik seda ära märkida ka koduloopäeva raames. Enamjagu Vabadussõjas langenute haudadest asuvad Põltsamaal Luteri-usu kalmistul, kuid mõned neist on ka Saksa kalmistul ja Õigeusu kalmistul Kuningamäel,” rääkis Nelli Pius.
Ta täiendas, et Vabadussõja lahinguid Põltsamaal küll ei peetud, kuid see ei tähenda, et Vabadussõda poleks Põltsamaad ja siinset rahvast puudutanud.
Üritus ise algab pühapäeval kell 12 Põltsamaa kalmistu väravas Jõgeva maanteel, kuhu kõigil huvilistel palutakse selleks kellaajaks koguneda.
„Olulisena tuleb välja tuua seda, et Vabadussõjas langesid ikkagi väga noored mehed – suurem osa neist ei suutnud selleks ajaks veel perekondagi luua, kui sõda nad hukutas. Mõeldes täna selle peale, et nii mõnigi neist langes kahekümnendates eluaastates, toob see meile 100 aasta tagused sündmused lähemale,” rääkis Nelli Pius.
Alates pühapäeva keskpäevast toimub Rünno Saviri juhtimisel ekskursioon surnuaial Vabadussõjas langenute haudadele. Ülevaatlikult räägitakse ka Vabadussõja olemusest, langenud sõduritest ning nende taustast. Üritusel on lubanud osaleda ka Põltsamaa üksikkompanii kaitseliitlased.
„Keskpäevast kuni kella poole kaheni käime läbi kõik veel alles oleva 33 Vabadussõjas langenu hauad, mis ma olen viimastel aastatel üles leidnud. Oleme käinud noorkotkastega aeg-ajalt ka haudu korrastamas. Põltsamaa kalmistul on kokku 28, Saksa kalmistul kolm ja Kuningamäe kalmistul kaks hauda,” selgitas Rünno Savir.
Koduloopäeva tähistamine jätkub pärastlõunal Põltsamaa muuseumi ruumides lossihoovis sünnipäevatordi söömise, ajalookonverentsi ja sellele järgneva vestlusringiga. Ettekannetega esinevad Rünno Savir ja varahoidja Nelli Pius. Vestlusringis on lubanud osaleda veel Viljandi muuseumi juhataja Jaak Pihlak ja Järvamaa muuseumi teadusjuht, ajaloolane Ründo Mülts. Üritusest osavõtt on tasuta.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus