Jõgeva linnaraamatukogus sai hiljuti teoks sarja “Avatud meeltega” järjekordne kohtumisõhtu. Seekord olid publiku ees Palamuse lähedal elavad kunstnikud Sülli Reet ja Urmas Vaino. Sülli Reet Vaino ehk vaimse nimega Pranashree rääkis oma vaimsetest otsingutest ja maagilistest väeehetest ning Urmas Vaino oma tervendavatest mandalatest.
Sülli on hariduse poolest klaasikunstnik, ent pole sel alal kuigivõrd tegutsenud. Ta on hoopis maalinud ja mõned lasteraamatud kirjutanud. Süllit on ka kogu teadliku elu huvitanud inimeksistentsi olemus: milline on meie koht siin maailmas, millised esmapilgul varjatud võimed meis olemas on ja milleni meil oleks vaja veel avarduda. Sülli usub, et füüsiliselt tajutav osa maailmast pole kaugeltki kogu maailm.
“Ma pole kunagi tahtnud end tundmatute jõudude meelevalda jätta, vaid olen soovinud oma elu ise juhtida. Et seda suuta, alustasin aastaid tagasi tõsiseid eneseotsinguid, mis viisid mind rändama Indiasse ja Himaalajas asuvasse müstilisse väepaika, kus toimub inimestega imepäraseid transformatsioone,” üles Sülli.
Esimese India- ja Himaalaja-reisi võttis ta ette ligemale kakskümmend aastat tagasi. See reis kujunes tema elu totaalseks pöördepunktiks. Ta armastab küll Eestit ja siinset loodust, ent Indiasse jõudes tundis ta, et on tõeliselt kodus. Nüüdseks on ta Indias ja Himaalajas käinud mitmeid kordi ning saanud sealt oma vaimule suurt tuge. Sülli ja tema abikaasa Urmas, kes on samuti kunstnik, ei ole omaks võtnud ühtegi tuntud idamaist religioosset õpetust, küll aga on nad loonud kogetud vaimsete praktikate põhjal oma süsteemi ‒ sellise, mis haakub nende enda sisemise tõega.
Aastast 2000 hakkasid Vainod oma teadmisi teistega jagama: nad asutasid Tallinnas, kus nad tollal elasid, kunstistuudio Ganesh. 2004. aastal lõpetas stuudio tegevuse, sest kunstnikepaar kolis Palamuse-maile, ent ka pärast seda on nad korraldanud mitmesuguseid vaimset laadi kursusi.
Pikaajaliste ja põhjalike otsingute ja erinevate praktikate järeleproovimise tulemusena on Vainod välja valinud kõige paremini toimivad.
“Ma ei taha teha viis aastat mingit keerulist praktikat, mis muudab elu vaid natuke. Mulle meeldivad lihtsad ja efektiivsed praktikad, mida on lõbus teha ja mis annavad kohe tulemusi. Oleme selliseid harjutusi ka teistele õpetanud ja tore on kogeda, kuidas juba kursuse ajal inimestega üllatavaid muutusi toimuma hakkab,” sõnas Pranashree ja lisas, et vahepeal peeti kursustega mõni aasta pausi, aga tänavu jätkatakse uue hooga.
Kuulab kivi soovi
Sülli on viinud paljusid huvilisi ka Indiasse ja Himaalaja väepaika. Aga need pole niisama huvireisid, milleks tuleb vaid kohver pakkida, vaid väepaika siirdujad peavad oma vaimu enne reisi transformatsiooniks ette valmistama.
Sülli seletas kokkutulnutele lahti, mis on tšakrad ja millist valdkonda üks või teine tšakra mõjutab. Tšakrad, nagu selgub, on omal moel seotud värvidega, aga ka kividega. Sülli on tundnud kividega erilist sidet sellest ajast peale, kui ta end mäletab.
“Igal kivil on oma vibratsioon, võnkesagedus. Kui kivi satub meie energiavälja, siis hakkab see seda muutma. Kristalle on iidsetest aegadest kasutatud sisemiste energeetiliste blokeeringute kõrvaldamiseks,” sõnas Sülli.
Ta käib maailma väepaikades ning toob sealt kaasa kive ‒ neid, mis tema sisetunde järgi tahavad temaga tulla ‒ samuti pühasid taimi. Neist paneb ta kokku ehteid, mida tuntakse kui Pranashree maagilisi väeehteid. Sülli sõnul on ehete valmimise protsess kui maagiline seiklus, mille üheks osaks on materjali hankimise reis, teiseks osaks aga ehte loomise rituaalne protsess, mille käigus “kuulab” Pranashree nii kivide kui ka taimede “soove”. Tema ehteid on päris palju ostetud ja ka raamatukogus toimunud kohtumisõhtul oli huvilistel võimalus nendega tutvust teha.
“Enamik inimesi hakkab talle sobiva kiviga kokku puutudes juba esimese minuti jooksul enda juures mingit muutust tundma,” ütles Pranashree. “Kui kanname õiget ehet, siis läheb liikvele meie eesmärke toetav energia.”
Vääris nime
Urmas Vaino on viimasel ajal üsna palju tegelnud mandalate loomisega. Mandala on püha ring ja see kujund on kasutusel paljudes kultuurides üle maailma. Mandala sümmeetrilise kujundi võtab inimese alateadvus hästi vastu ning mandalaid kasutatakse tervendamiseks ja taotlustele jõu andmiseks. Urmas Vaino on enda sõnul mandalaid teinud avardunud teadvuse seisundis. Seinale riputatuna mõjutavad need nii inimesi kui ka ruume, mis saavad energeetiliselt laetud.
Urmas Vainolt on paar aastat tagasi ilmunud ka raamat “Tervendavad mandalad”, kust huvilisemad mandalate kohta rohkem teadmisi ammutada võivad.
Seekordne “Avatud meeltega” kohtumisõhtu vääris igati oma nime: selleks, et Sülli ja Urmase jutu tuumani jõuda, tuli oma meeled tõeliselt avada. Küsisin Urmaselt, kas nad avalikel üritustel, kus nad väeehteid ja mandalaid tutvustamas ja müümas käivad, ka halvustavat suhtumist on kohanud.
“Alati on hästi vastu võetud. Oleme saanud palju positiivset tagasisidet ja aastate jooksul on ka püsiklientuur välja kujunenud. Inimesed, kes selliste teemadega ei haaku, ilmselt ei käigi taolistel üritustel. Üldiselt tundub, et spirituaalsete teemade vastu tuntakse järjest rohkem huvi,” kinnitas Urmas Vaino. “Tegelikult on kõik inimesed ju elu jooksul teatud müstilisi seiku kogenud, aga osa inimesi keelduvad neid uskumast, arvates, et see ei saanud ju ometi nii olla. Tegelikult on aga füüsiline maailm ainult väike osa kogu maailmast, milles me elame.”
RIINA MÄGI