Põltsamaa lossihoovis asuva Käsiteokoja galeriis on avatud näitus “Kirjatud teekond”, kus tutvustab oma kindaid Viljandi käsitöömeister ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud Kristi Jõeste.
Jõeste kutsus oma töid Põltsamaale näitusele tooma siinse Käsiteokoja üks eestvedajaid Kersti Pook. “Eesmärgiks on tutvustada eestlaste kindakandmise traditsioone. Nimelt olid vanadel eestlastel kindad kogu aeg vöö vahel. Need olid kandjale kaitseks külma eest, aga ka kurja silma ning mõtte eest. Eriti näidati neid kodunt välja sõites, kas kirikusse, pulma, matustele või mujale olulisele sündmusele minnes. Pulmadeks kudus pruut suure hulga kirjatud kindaid ja jagas tähtsatele pulmakülalistele. Kindanäitus ehib just maikuus meie galeriid ka põhjusel, et juunis avame oma koja meistri Katre Arula rõivakollektsiooninäituse “Kindamustriline, lapikirjaline”,” rääkis Pook.
“Kristi Jõeste kinnastel on näha paikkondade mustritraditsioonid. Näitusel on töid, mille kudumisel on saadud inspiratsiooni Eesti Rahva Muuseumis leiduvast, aga on ka omaloomingut. Ainulaadsust lisab Kristi kinnastele seegi, et need on kootud väga peenikeste varrastega. Näitust külastavad inimesed on väga üllatunud, et keegi nii peent näputööd veel teebki. Nooremad näitusekülastajad on olnud väga huvitatud randmesoojendajatest,” lisas ta.
Näituse avapäeval näitas Kristi Jõeste Käsiteokoja õpitoas huvilistele, kuidas kinnast peenikeste varrastega alustada, ja õpetas kuduma “lapilist rannet”.
JAAN LUKAS