“Misasja — viis krooni? Või äkki ikka viiskümmend viis krooni? Või hoopis viis eurot?” küsis üleeile üks üllatunud proua, kes Kiigemetsa Kooli jõulueelselt näitusmüügilt meeldima hakanud küünlamajakest osta tahtis. Tõepoolest: viie krooni eest ei saa poest ju enam suurt midagi, Jõgeva postkontoris käimas olevalt jõulumüügilt aga nii mõnegi toreda või kasuliku kingituseks sobiva asja.
Näiteks võib viie krooni eest soetada puust võinoa, punase torumütsiga männikäbist päkapiku, aknale riputatava klaaskaunistuse või väikese lõikelaua. Ent odavatest hindadest enamgi üllatab näitusmüügi letti uurides nutikate ideede rohkus.
“Osa asju oleme oma peaga välja mõelnud, osa teinud valmis “laenatud” ideede järgi: neid leiab nii internetist kui ka igasugustelt näitustelt, kus meie naisõpetajad alati fotoaparaatidega käivad,” ütles Kiigemetsa Kooli huvijuht Merje Talistu, kes eile hommikul leti taga kaupa pakkus. “Ega me nähtut ju tavaliselt päris üks ühele järele tee, vaid interpreteerime sama ideed omamoodi. Ning nii, nagu me ise teistelt laename, pole me sugugi kadedad ka oma ideid teistega jagama. Nii et meie jõulumüügile on lahkesti oodatud mitte ainult ostjad, vaid ka need, kes ideid jahivad.”
Ära ei visata midagi
Jõulumüügiks kauba valmistamisel lööb jõudumööda kaasa kogu koolipere. Paljud tööd saab isegi õppekava raamidesse sobitada. Näiteks nendes klassides, kus tüdrukutel on ette nähtud mustri järgi heegeldamise õppimine, saab valmistada rinnas kantavaid lillekujulisi kaunistusi. Seal, kus omandatakse alles heegeldamise algtõdesid, saab meisterdada kuusekaunistuseks sobivaid lihtsaid lõngast spiraalikesi. Ainult lõng tuleb mõlemal puhul valida piisavalt efektne.
Poistel tuleb jälle puutööd õppides omandada erinevaid töövõtteid ning valmistada erikujulisi detaile. Neidki pole mõtet niisama seisma jätta ega ära visata, vaid võib ära kasutada puust mänguasjade juures.
“Eile osteti siit ära uhke puust rong, mille üks meie kooli poiss meisterdas eksamitööks. Kui see mõnele Jõgeva poisile kingituseks osteti, siis jääb talle lapsepõlvest raudteelinnas küll tore mälestus,” ütles Merje Talistu.
Tema sõnul püütakse meisterdamisel kasutada eelkõige looduslikku materjali, aga ka seda, mis muidu niisama seisma jääks või koguni ära visataks. Õppealajuhataja Tuijo Küüts jäänudki hiljuti kellelegi prügikastis tuhnimisega “vahele”, aga kui tegemist on käsitöö- või tööõpetuseklassi prügikastiga, võib sealt vägagi kasutuskõlblikku kraami leida.
Jõululetilt võib aga leida ka väga väärtuslikust materjalist tehtud esemeid. Näiteks tõi õpetaja Helgi Schlegel kodunt kaasa oma mehe sugulase poolt Siberis valmistatud niplispitsi ning meisterdas koos lastega pitsist ja pärlitest jõulukaunistusi.
Raha läheb asja ette
Ehkki Kiigemetsa Kooli jõulumüügil, mis saab teoks tänu Eesti Posti ja linnavalitsuse mõistvale kaasabile, on kaup tõesti üsna odav, koguneb selle müügist siiski kenake summa.
“See raha on meile abiks kooliekskursiooni korraldamisel ja mõnel muulgi puhul,” ütles Merje Talistu. “Näiteks ekskursioonil tuleb ikka ette kohti, kus soovitakse, et me teenuse eest sularahas maksame. Tänu jõulumüügil teenitule ei pea me paluma lastel selle tarvis kodunt raha tuua.”
Jõulumüük annab võimaluse kahekordset rõõmu tunda nii kauba valmistajatel kui ka ostjatel. Kiigemetsa lapsed rõõmustavad esimest korda siis, kui on vahva eseme valmis saanud, ja teist korda siis, kui saavad selle müügist teenitud raha millekski toredaks kasutada. Ostjad omakorda saavad rõõmu tunda nii soetatud eseme üle kui ka selle üle, et saavad erivajadustega laste kooli kuidagi omalt poolt toetada. Andmise rõõm on ikka suurim rõõm, eriti jõulude eel ja ajal.
Üleeile alanud jõulumüük lõpeb täna kell 18.
i
RIINA MÄGI