Kergliikluse võlud ja valud

Suvel on jalgrattad ja rollerid mõnusad ja mugavad sõiduvahendid. Suur rõõm on märgata tänavapildis, et ka turvavarustust kasutatakse järjest rohkem. Ka see, et kaherattalisi on palju liikvel, on iseenesest ainult positiivne. Seda aga seniks, kuni ei eirata liikluseeskirja nõudeid.

Oma kaherattalisi sõiduvahendeid ei tasu jätta järelevalveta või lukustamata, avaldused kaduma läinud rataste kohta on politseile laekunud üsna palju. Mõnel jalamehel võib olla suur ahvatlus ja kiusatus, kui ta teel punktist A punkti B leiab vabalt kättesaadava sõiduriista, millega kiiremini edasi saab.

Suurimaks mureks on suvisel ajal aga see, et üsna sageli vändatakse jalgrattaga napsise peaga. Kui aasta algusest tänaseni on Lõuna Prefektuuri politseinikud tabanud 380 purjus rollerijuhti ja ratturit, siis ainuüksi juunis ja juulis on tänase seisuga tabatud  175 ehk üle poole neist. Jõgeva maakonnas on need numbrid vastavalt 108 ja 75.

On seltskond inimesi, kes ei teadvusta endale, et ka kaherattalisel sõidukil liiklemine eeldab kainet pead. Kui politseinik mõne vingerdava jalgratturi kinni peab, süüdistab too ametnikku kiusamises. Tegelikult näitavad suvel juhtunud vigastustega lõppenud avariid, et politsei peab sellist hoolimatut käitumist takistama inimeste endi ohutuse huvides. Kui joobes autojuht on ohtlik nii endale kui teistele, siis rattur on enamasti avariides nõrgem pool ja saab raskemalt viga.

Suveperioodil on Lõuna-Eestis kokku viga saanud kolm joobes jalgratturit ja seitse mopeedijuhti, Jõgevamaal neli jalgratturit. Kaks viga saanud ratturit on õnnetuse tagajärjel haiglas surnud. Jõgeva politseijaoskonna vanemliikluspolitseinik Kajar Pent on seisukohal, et kaherattalist sõidukit ei tohi mingil juhul juhtida ebakaines olekus ja et ehkki kiivri kasutamine ei ole seadusega sätestatud, on see siiski tungivalt soovituslik.

Edaspidi tegeleb politsei veelgi aktiivsemalt joobes juhtide avastamisega. Juba mõnda aega aitavad prefektuuri ametnikke  selles töös Politsei- ja Piirivalveameti politseinikud.

Siinkohal loetelu juulikuus Jõgevamaal jalgratturitega aset leidnud liiklusõnnetustest, üks  traagilistest juhtumitest leidis aset mais.

 

13. mail  kell 10.15 juhtus liiklusõnnetus Põltsamaa linnas Nurme ja Kase tänava ristmikul, kus peateel liikunud sõiduautole Volvo, mida juhtis Tiina (s 1958), sõitis tagumisse vasakusse rattasse jalgrattur Kersti (s 1950). Rattur toimetati kehavigastustega haiglasse, kus ta hiljem suri. Naisel tuvastati eelnevalt ka alkoholijoove.

 

3. juulil kell 18.35 juhtus liiklusõnnetus Jõgeva maakonnas Pajusi vallas Tapiku-Kõrkküla tee 7. kilomeetril, kus jalgratas, mida juhtis alkoholijoobes 52-aastane Gunnar, kaldus vastassuunavööndisse ja põrkas kokku sõiduautoga Volkswagen Golf, mille roolis oli 22-aastane Kalev. Jalgrattur toimetati vigastustega TÜ Kliinikumi haiglasse, kus ta mõned päevad hiljem suri.

 

6. juulil kell 19.20 juhtus liiklusõnnetus Jõgeva maakonnas Tabivere alevikus tuuliku juurde viival kruusateel, kus roller Kymko Agilit 50, mida juhtis 32-aastane Vladimir, kaotas pidurdamisel juhitavuse ja paiskus külili. Rolleri juht toimetati tervise kontrolliks Tartu kiirabisse.

 

10. juulil kell 17.30 juhtus liiklusõnnetus Jõgevamaal Pikknurme-Põltsamaa tee 17. kilomeetril, kus alkoholijoobes 20-aastane Raido ei tulnud toime  rolleri juhtimisega ning sõitis teelt välja Kamari paisjärve. Rolleri juht toimetati kehavigastustega TÜ Kliinikumi ning lubati  hiljem kodusele ravile.

 

 

KLAIRE RÜNDVA,

Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonibüroo pressiesindaja

blog comments powered by Disqus