Kehalisest ja vaimsest, maast ja linnast


Aprilli keskel pidin sõitma Tallinnas Kose tee peatusse. Sealt  bussiga tagasi sõites nägin aknast tõelist spordipidu: paljudel laiadel rattateedel, mis vahel kadusid isegi loodusliku võsa vahele, liikus arvukalt rulluisutajaid, rattureid, jooksjaid, niisama paarikaupa jalutajaid. Nii oli see ka laheäärsel promenaadil. Kas neil kõigil oli sisemine sund või kõrgel tasemel teadlikkus liikumise vajalikkusest?

Bussiga sõites sattusin kuulama ühe noore mehe pikka telefonivestlust. Kuulsin, milliseid treeninguid ta täna on teinud, milline oli siis enesetunne, milised olid rõhu- ja pulsinäidud. Lepiti kellegagi kokku, kus kohtutakse ja milliseid treeninguid hakatakse koos tegema, selgitati välja, millal on mõlemal selleks ühine vaba aeg. Tore oli kuulda mingit muud juttu, kui et millal kui palju joodi või kuidas mõni pidu möödus.

Päevalehes olid andmed, kui palju mingi füüsiline tegevus energiat kulutab. Tühja neist arvudest, eks ole kindel, et iga füüsiline töö ikka midagi kulutab! Tavainimene ei peagi täpselt rehkendama! Praegune tehnoloogiline progress on piiritu, võta või tänapäeva laudad või inimestele loodud targad kodud. Iseasi küll, kui paljud meist ja millal seda endale lubada saavad. Uskumatu, milliseid töid suudavad teha
masinad ja robotid, mida aeg edasi, seda enam! Eks mõned loomingulisemad ülesanded ole veel inimesele käsitööks jäänud…  Ja kas nii paljusid töid on vaja mehhaniseerida? Ühes masinate juurdeloomisega tõuseb mõnes mõttes trots nende vastu. Nii oli ka minevikus, ajaloos on olnud periood, mida nimetati masinalõhkujateks ehk ludiidideks. 19. sajandi Inglismaal oli industrialiseerumine niivõrd järsk ja efektne, et paljud jäid tööta. Osa töölisi hakkaski masinaid lõhkuma, sest pidas neid oma töötuses süüdlasteks….

Praegusel ajal keegi otseselt masinaid ei lõhu. Kodumasinate mudelid vahetuvad ruttu. Rikki läinud tehnilisi abimehi ei tasu isegi varuosadeks hoida, sest vanade mudelite osad ei sobi uutele. Oleme jõudnud aega, kus vana parandamine on oluliselt kallim kui uue ostmine! Tootjad püüavad parandadatahtjaid igati takistada, paljusid  vidinaid ei saa kodus leiduvate tööriistade abil lahtigi!

Leidub praegugi inimesi, kes suudavad ise osaleda keerulisi seadmeid ehitada.  Näiteks oli üks mees ehitanud nelja aastaga  oma majapidamisse päikesepaneelid, mis hakkasid lisaenergiat andma.


Aga tahtsin oma jutuga jõuda tõdemuseni, et kui elu läheb füüsiliselt mugavamaks, siis sellega me leppida ei tohi. Organism nõuab füüsilist koormust! Isegi neil, kel liigesed valutavad, soovitatakse ikkagi liikuda! Peame leidma aega ja võimalust teha midagi füüsilist! Linnas on steriilne tervisesport ainuvõimalus.

i

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus