Jõgeva linnaraamatukogus avati möödunud neljapäeval Sankt-Peterburgi ja Moskva akvarellistide näitus. See jõudis Jõgevale siinse akvarelligalerii Kala vahendusel. Avamispidu kuulus linnaraamatukogu iga-aastase traditsioonilise ööraamatukogu kavva ning seda ilmestas Raja naisansambli Rainka esinemine.
Näitusel esineb 17 autorit, igaühelt on väljas kaks taiest. Esindatud on eri stiilid (ekspressionism, impressionism jne) ning žanrid: lillemaalid, linna- ja loodusmaastikud, portreed, fantaasiapildid.
Galerii Kala omaniku Gennadi Lapini sõnul sai Sankt-Peterburgi ja Moskva akvarellistide näitus teoks tänu sellele, et Narva galerii korraldas hiljuti rahvusvahelise akvarellinäituse. Seal oli väljas eesti, vene, soome, rootsi ja mitme teise riigi kunstnike akvarellilooming ning väljapanek rändas Narvast edasi Jõhvi ja Tallinna.
“Otsustasin selles ekspositsioonis olevad Sankt-Peterburgi ja Moskva autorite tööd Jõgevale tuua,” ütles Gennadi Lapin. “Eesti akvarelli on siinne publik juba päris palju näinud, leedu ja skandinaavia oma ka. Nii leidsingi, et vene akvarell võiks meie kunstisõpradele rohkem huvi pakkuda. Võtsin kõigi autoritega e-posti teel kontakti ja nad lubasid lahkesti oma taiesed siia tuua. Kuna need tööd niikuinii juba Eestis olid, siis oleks patt olnud seda olukorda mitte ära kasutada.”
Maalinud Luual
Mõned autorid on Gennadi Lapinile ka isiklikult tuttavad, sest on käinud galerii Kala korraldatud Luua akvarellilaagris. Nii võib näiteks Alla Tšebõševa piltidel näha Palamuse ja Luua motiive. Luual on maalimas käinud ka omapärase käekirjaga eakas kunstnik Leonid Frolov, samuti Anželika Kalinina. Mõned nimed on aga Gennadi Lapinile tuttavad seepärast, et ta on koos nendega osalenud Peterburis toimuvatel akvarellibiennaalidel.
Näituse plakatile on Gennadi Lapin pannud Ilja Ibrajevi akvarelli “Linnatänav”. Ka siinkirjutaja meelest on Ibrajev üks selle näituse väljapaistvamaid autoreid. Ent põnevaid elamusi saab teistegi töid uurides.
“Vene akvarelli ei saa tegelikult vaadata kui mingit ühtset nähtust,” sõnas Gennadi Lapin. “Juba Moskva ja Sankt-Peterburgi koolkond on täiesti erinäolised. Sankt-Peterburgi akvarellistide käekiri on Skandinaavias ja Eestis viljeldavaga akvarellilaadiga suhteliselt sarnane: sellele on iseloomulikud õrnem värvikiht. Moskva kunstnikud maalivad tunduvalt paksemate värvidega.”
Igaühele midagi
Gennadi Lapini sõnul on eestlastel vene kunsti vaatamise võimalusi viimasel ajal üsna vähe olnud. Seepärast tahtiski ta siinsetele kunstihuvilistele näidata, kuidas Venemaal praegu maalitakse.
“Ülevaatlikku pilti vene akvarelli hetkeseisust see põgus näitus mõistagi ei anna, seda enam, et sealsed tipptegijad siinses väljapanekus esindatud pole,” ütles Lapin. “Moskvas tegutseb näiteks mainekas Sergei Andriaka akvarellikool, kus tegeldakse viis aastat ainult akvarelliga, ning selle lõpetajad on klassikalise akvarelli alal tõelised tipptegijad. Nende tööde Eestisse toomine ei ole minu galeriile paraku taskukohane. Usun siiski, et ka siinselt näituselt leiab iga vaataja midagi hingelähedast.”
Sankt-Peterburgi ja Moskva akvarellistide näitus jääb linnaraamatukogus avatuks 14. augustini. Kes soovib ja kel rahakott lubab, võib mõne taiese sealt äragi osta: osa pilte on müügil.
RIINA MÄGI