Kati Kohvikul ja Lossi Pagaril jätkub nii tööd kui kliente

 

Põltsamaal tegutseb küll mitmeid toidukohti, kuid kuni eelmise aasta oktoobrini polnud seal tavapärast kohvikut, kus lisaks muudele pakutavatele toitudele saaks inimene süüa ka kohapeal valmistatud värskeid pirukaid ja saiakesi.

Eelmise aasta 4. oktoobril alustas Põltsamaal Kördi-Ööbiku kaupluse kõrval tegutsemist Kati kohvik, mille asutasid põltsamaalastele hästi tuntud Anne Kinks ja tema tütar Annika. Kohviku rajamist plaanib Kati Kohviku lähinaabrusse ka pagari- ja kondiitritööstus Lossi Pagar, mis tegutseb Põltsamaa kunagises saunamajas. Millal see mõte teoks saab, pole täpselt teada, kuid kohvik Lossi Pagaril tuleb, selles ollakse kindlad. 

Klientidenappust ei kurda

Kati Kohviku perenaised Anne ja Annika Kinks tunnistasid, et neil läheb hästi. Jätkub nii igapäevaseid külastajaid kui ka peo- ja peielaudade tellijaid. Suurema osa kohvikupere igapäevatööst moodustab tellitud laudade ettevalmistamine. Isegi mõnel pühapäeval, mil kohvik suletud peaks olema, on tulnud inimeste soovidele vastu tulles peolaud katta. Kohviku juhataja Annika Kinksi sõnul inimesed alles avastavad neid. “Ega me pole siiani tahtnudki väga reklaami teha,” rääkis ta. Juba möödunud aasta lõpul oli ette teada, et kuni kuu lõpuni on Kati kohvik nädalavahetusteks reserveeritud. Klientide soovil on ka mujal, isegi suvilates peolaudu katmas käidud.  Sellinegi juhus on kohvikuomanike sõnul ette tulnud, et reede õhtul enne kohviku sulgemist astus inimene sisse ja soovis, et laupäeval oleks talle seal peolaud kaetud, sest kusagil mujal olevat talle ära öeldud.

Avamise eel ütlesid kohvikupidajad välja, et üle 30 inimese ruumid ei mahuta. Siiski tuli ühel sünnipäevapeol katta kohad 45 inimesele ja lõpuks jäi veel tantsuruumigi üle.

Kati kohvikut külastavad rohkem vanemaealised, kuid jätkub ka noori, sest sealtsamast kohviku ukse eest viib mööda Põltsamaa Ametikooli õppurite tavapärane teekond bussijaamast kooli ja tagasi. Samas pole kõik kohalikud Kati Kohvikut veel enda jaoks avastanudki. Kord kauba järel käies kuulis Annika pealt kahe inimese omavahelist vestlust sellest, kuidas üks neist plaanis minna nende kohvikusse pirukaid ostma, vestluskaaslane aga küsis, kus selline kohvik asub.

Inimeste soovid on erinevad. Nii kurtis keegi selle üle, miks  peab menüüga tutvumiseks kohvikusse sisse minema, miks ei saa seda teha kohviku ukse taga. Selliseidki juhuseid on ette tulnud, kus inimene peab hindu kõrgeks ja läheb ostu sooritama ära, ent tuleb mõne aja pärast tagasi ja ostab esialgu kalliks peetud kauba ikkagi ära. 

Kaalutakse koka palkamist

Kõige enam ostetakse Kati Kohvikust lihapirukaid, neid on siit lausa Tallinna viidud. Ka kulinaariatooted lähevad väga hästi kaubaks, need olid eriti nõutud jõulude ajal. Kõige raskem on kohviku pererahval ette aimata, kui palju ühel päeval üht või teist toodet ostetakse.

“Lihtsalt pole meie jaoks midagi tulnud, sest nädalavahetusi pole me siiani õieti pidada saanudki,” tõdesid nad. Suvine aeg ei tõota samuti lihtsam tulla, sest siis tahetakse hakata ka friikartuleid ja pitsat pakkuma. Õnneks on kohvikul ka külmlett olemas, see sai muretsetud EASi abiga. See oli Anne Kinksi sõnul talle uus kogemus. Reeglite kohaselt tuleb seade kõigepealt välja osta ja alles seejärel saab toetussumma kätte. Lähemal ajal on plaanis osta uus ahi, tainasegaja ning elektripliit. 

Edaspidi tahetakse suvisel ajal ka väljas söömise võimalust pakkuda, kuid tänavu ilmselt selle idee teostamiseni ei jõuta. “Tahaks küll ise veel rohkem tooteid pakkuda ja sortimenti laiendada, eriti just kulinaariatoodete osas. Paraku kipub jõudu napiks jääma. Võib-olla tuleb kahele abilisele lisaks ka kokk tööle võtta,” arutles Anne Kinks. 

Asukohavahetus tuli Lossi Pagarile kasuks

Eelmisel kevadel kolis Põltsamaal tuntud firma Lossi Pagar välja oma pikaajalisest asukohast lossikompleksis. Alguses polnud uus koht töötajatele meele järele, kuid kolimine linna kunagisse saunahoonesse tuli firmale tegelikult kasuks.

Lossi Pagari juhataja Astrid Nõmmiku sõnul on võit olnud suurem, kui nad ise seda oskasid prognoosida.  Kui varem oldi linnarahvast veidi eemal, siis praegune koht sobib paremini. Inimene soovib ju alati, et kaubandus- ja teenindusasutused võimalikult käe-jala juures oleksid. Paljud on nüüd Lossi Pagari juhatajale öelnud, et lossikompleksini nad lihtsalt ei viitsinud kõndida ja see jäi nende igapäevasest liikumisteest kõrvale. Kella seitsmeks hommikul on juba värsked saiakesed müügil ja selleks ajaks on ka esimesed kliendid kohal. “Vahel juhtub, et enne avamist on juba mõni inimene ukse taga ootamas,” rääkis Lossi Pagari juhataja.

Umbes pooleaastase tegutsemise järel uues asukohas on välja kujunenud ka alalised kliendid. Palju käib kundesid ümberkaudsetest ettevõtetest. Ka tellitud toodete hulk on varasema ajaga võrreldes tugevalt kasvanud. Astrid Nõmmiku sõnul oli hästi pingeline suvine periood, mil tellijaid oli eriti palju. “Ma ei osanud aimatagi, et tellijaid nii palju võib juurde tulla,” rääkis ta. Kogu saiakeste sortiment on alati välja pandud. Astrid Nõmmiku sõnul on  aga väga raske ette arvata, kui palju üht või teist sorti väikesaiu mingil päeval ostetakse. Ühel hommikul valmistati näiteks 50 lihapirukat ja samas ostis üks inimene need kõik ära. “Tee siis pärast teistele selgeks, miks täna lihapirukaid pakkuda pole,” rääkis Nõmmik huvitavast kogemusest.  

Kohviku rajamise idee endiselt päevakorral

Ümberkolimise ajal oli kondiitriäri juhataja mures selle pärast, kuidas päevi näinud küpsetusahjud kolimisele vastu peavad. Ahjud saadi uues kohas siiski kenasti tööle ja probleeme nendega ette tulnud ei ole. Eelmise kohaga võrreldamatult parem on seegi, et raskeid jahukotte pole vaja enam teisele korrusele tarida, vaid need tõstetakse kaubaalustel platvormi peale ja viiakse sealt edasi laoruumi. Alguses oli küll plaan üks inimene tööle juurde võtta, ent sellest siiski loobuti. Detsember oli Lossi Pagari rahvale väga pingeline kuu, kuid sellegipoolest tuldi toime. Juhataja sõnul tehti seda küll tugevalt pingutades ja palga nimel, kuid lõpuks saadi ikkagi hakkama.

Ka kohviku rajamise mõtet pole Lossi Pagar maha matnud, vaatamata sellele, et eelmise aasta oktoobri alguses alustas sealsamas naabruses tegevust Kati Kohvik. Millal idee reaalsuseks võiks saada, Astrid Nõmmik veel öelda ei osanud. Enne veel tuleb Lossi Pagaril ära teha suur investeering, et paigaldada ventilatsiooniseadmed. Astrid Nõmmiku sõnul saavad kaks kohvikut peaaegu kõrvuti tegutseda küll, kummalgi tuleb lihtsalt erinevaid tooteid pakkuda. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus