Nutitelefonid koguvad üha enam populaarsust ja jõuavad üha rohkema arvu inimeste kasutusse. Kas me aga teame, kuidas kasutada oma nutikat telefoni turvaliselt, nii et sellega seoses ebameeldivaid üllatusi ja ootamatusi ei tuleks? Alljärgnevalt mõned kasulikud soovitused.
Kasutage automaatset koodiga ekraanilukku. Alati. Ekraanilukk võib tunduda tüütu, kuid ei lase võõrast kohe infole ligi ega muul moel kurja tegema. Nutitelefonis on ju e-kirjad, kontaktid ja kalendrid, brauseri meelde jäetud paroolid erinevatesse keskkondadesse sisenemiseks, isiklik elu Facebookis ja Twitteris… Lisaks on telefonigat lihtne tekitada ka otsest majanduslikku kahju, saates eritasulisi sõnumeid või parkides suvalist autot vanalinna, ka lihtsalt “naljaks” või telefoniomanikule “ärategemiseks”.
Paigaldage viirustõrje — tasuta või tasuline. Nutitelefon on nagu arvuti, kui paigaldad viirusetõrje arvutile, pead sama tegema ka nutitelefoniga. Kasulikud märksõnad nutitelefonide viirusetõrjeprogrammi otsimiseks on AVG, Lookout, Kaspersky, F-Secure, McAfee jt.
Uurige rakenduse tausta. Enne allalaadimist uurige rakenduse tausta: kes on selle rakenduse teinud, kas tegu on tuntud ja usaldusväärse tegijaga, kas see on õige rakendus, kas seda on piisavalt palju teiste kasutajate poolt alla laetud jne.
Hiljuti lõi näiteks laineid Angry Birdsi nime kandev libarakendus, mis allalaetuna hakkas eritasulisi sõnumeid saatma.
Hoiduge kolmanda osapoole rakenduspoodidest. 2/3 viirusi tuleb alternatiivsetest rakenduspoodidest, mis on vaikimisi nutitelefonis keelatud. Kuigi ka telefonitootja ametlikes poodides Google Play (endine Android Market), App Store ja Windows Marketplace jt võib olla probleemset tarkvara, on sealt selle eemaldamine lihtsam ja koordineeritum.
Vaadake rakenduste paigaldamisel üle nende soovitavad ligipääsud.
Kas rakendus soovib saada õigust lugeda kontakte, saata sõnumeid või küsida asukohta? Kui need õigused teile ei meeldi või pole neid teie meelest rakendusel vaja, siis ärge rakendust paigaldage. Näiteks Viber laeb telefonis oleva telefoniraamatu tasuta üles oma serverisse – aga kui usaldusväärne ja kelle oma üldse on Viber?
Ilma krüpteeringuta WiFi kasutamine on sama, mis pubis kõva häälega oma pangakaardi PIN- kood välja hõigata. Kui WiFi ei ole kaitstud, on teistel kasutajal lihtne näha, mida ja kellega te MSNis räägite, millised veebilehti külastate või mida sisaldavad e-kirjad. Ärge ajage segamini: WiFisse sisselogimise kasutajanimi ja parool on mõeldud teie tuvastamiseks, need ei turva WiFi võrgus olevat liiklust!
Uuendage alati rakendusi, et eemaldada võimalikke algses versioonis parandamata olnud vigu (Update).
Kui telefonitootja pakub veebipõhist telefoni kaughaldust (lukusta telefon, kustuta sisu jms), siis kasutage seda kindlasti. See võimaldab jalutama läinud telefoni eemalt lukustada, sellest andmed kustutada või telefoni asukohta määrata.
Loobuge ebavajalikust. Lülitage välja Bluetooth, Wifi, GPS jms, kui neid hetkel ei kasuta – säästate akut ja võidate turvalisuses. Ning kui leiate tasuta rakendusi, pole mõtet neid piiramatult alla laadida: asjad, mida te tegelikult ei vaja, võivad nutitelefoni mälu ära süüa.
Ettevaatust QR koodidega! Olge tähelepanelik suvalistest kohtadest leitud QR koodide lugemisega ja nendes sisalduvate linkide avamisega: kui koodi andja ei ole usaldusväärne, võib seal taga olla pahavara. Lugege vaid neid, mis tulevad kodulehelt või reklaamist, mille tegijat teate ja usaldate.
i