Kassinurme mägedes algab Mütofest

Homme keeratakse Kassinurme mägedes kellad  piltlikult öeldes tuhande aasta võrra tagasi ning kuulutatakse avatuks pühapäevani kestev muistse maailma pidu ehk Mütofest, millele on oodatud kõik muinasaja- ja muinasloohuvilised — vaatama, kuulama, õppima, arutlema, tantsima, mängima ja muul viisil kaasa lööma.

Kuulamist on eriti palju esimesel päeval, sest siis leiavad aset põnevad loengud. Salme muinaslaeva väljakaevamisi juhtinud Marge Konsa Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudist jagab Mütofesti publikuga lahkesti väljakaevamiste käigus saadud teadmisi: ta annab usutavaid seletusi selle kohta, kust leitud materjal võib pärineda, kuidas leiupaika sattunud olla ning mis tähendus leitul kaasaegsete jaoks olla võis.

Teinegi loeng on arheoloogia vallast. Tartu Ülikooli arheoloogia doktorant Mari Lõhmus kõneleb 12.-13. sajandi matmiskombestikust Kukruse leidude põhjal: ta oli üks möödunud aastal selles paigas ette võetud päästekaevamiste juhte.

Pärast loenguid toimub ühisarutelu, mille käigus otsitakse võimalusi luua eesti rahvapärimust kasutades omamaine mängumaailm, mis vastanduks traditsiooniliselt Lääne-Euroopa mütoloogial põhinevale populaarsele klišee-fantastikale. Ühisarutelu juhib pikaaegse kogemusega rollimängija ja rollimängublogi „Sisalik“ vedaja Jaagup Irve.

Mütofesti arvukates töötubades saab omandada mitmesuguseid oskusi: nahast paunakese, kõlapaela, setu pulmanööri, nõeltehnikas kudumi, kaurikarpidest käevõru, spiraalsõrmuse, hoburaudsõle, õlgpunutiste ning savi- ja puunõude valmistamisest ja taimedega lõnga värvimisest kuni pada tule kohal hoidva kolmjala sepistamiseni välja. Õle- ja savitoas saavad kätt proovida lapsedki. Õpitubades süvenetakse linnuse vallutamise kunsti, harjutatakse mõõga- ja noavõitlust ning tuleloopimist, õpitakse koidikul iseendas iidset väge äratama, ravimtaimi tundma ja indigoga kehamaalinguid tegema, mängitakse fantaasia- ja ajalooteemalisi lauamänge, rollimängu „Paranoia” ja lipuvallutamise mängu ning lauldakse regilaule.

Mütofesti õhtustel kontsertidel astuvad üles ansamblid Wolgemut Saksamaalt, Tryzna Poolast, Obscurus Orbis Lätist ja Möirahärg Eestist. Kõiki neid seob huvi vanema pärandmuusika vastu ja asjaolu, et nad ei vaja esinemiseks tänapäevast võimendust. Poola muusikud õpetavad musitseerimise kõrvalt aga ka luust ja puidust flöötide ja vilede meisterdamist.

Kogu festivali seob tervikuks rollimäng „Virvatuli“, mis viib osalejad aega, mil eestlased olla tunnustatud krooniku Bremeni Adami väidete kohaselt draakonitele inimesi ohverdanud.

Mütofesti peetakse Kassinurmes viiendat aastat järjest. MTÜ Mütofest juhatuse liikme Mati Nuudi sõnul pole korraldajail nende aastatega veel tüdimust tekkinud.

„Seda ei saagi tekkida, sest Mütofestile kogunevad niivõrd erilised ja toredad inimesed ning festival „toodab“ üha uusi teadmisi, mille põhjal sünnib üha uus looming,” ütles Mati Nuut. „Mütofesti korraldamine on muutunud meile omamoodi missiooniks. Ega neid üritusi ju palju pole, kus ajaloolased kohtuvad rahvaga ning kus tuuakse rahva ette meie vanem, Lembitu-eelne ajalugu. Need, kes kord Mütofestile tulnud, on tavaliselt neil käima jäänudki. Lahkudes öeldaksegi üksteisele: „Kui me enne ei näe, siis järgmisel Mütofestil!”.”

Neil, kes tänavu esimest korda Mütofestile minna kavatsevad, soovitas Mati Nuut kaasa võtta avatud hing, nobedad näpud, hea tuju, sõbrad, söögiriistad ja magamisvarustus, kuigi viimase asemel võib vaja minna hoopis kofeiinitablette, sest ega neid palju ole, kes Mütofesti kallist ja kaunist aega pikemaks uinakuks raatsivad kasutada. Rahagi läheb natuke tarvis. Kui palju või vähe, oleneb sellestki, kas ja missugustes töötubades kavatsetakse osaleda. Kõige parem on enne Kassinurme poole teele asumist kerida lahti kodulehekülg www.mytofest.ee ja uurida sealt kõik vajalik välja.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus