Jõulukuu esimene nädal on möödunud justkui polaaröös, vaid selle vahega, et pakase asemel kimbutab meid lõputu vihm ja kohati juba põlvini ulatuv pori. Ometi on suured pühad tulemas: et sünkmusta pimedust, mis vaid keskpäeval mõneks tunniks veidi hallikama värvi saab, veidigi leevendada, särab koduakendel ohtralt jõulutulesid. Homme on lisaks teisele advendipühale ka nigulapäev, mis on nime saanud püha Nikolause järgi. Meie maakonnas on temale pühendatud Põltsamaa kirik.
Nigulapäeva ei ole meie vanarahvas just suureks tähtpäevaks pidanud, kuid ilmamärke on edasise ennustamiseks võrdlemisi teraselt tähele pandud. Mitmel pool on kinnitatud, et just see öö aasta pikim on ja et nigulapäev külma ilma toob.
Nigul needib kinni kõik kohad, tuleb tugev külm, on vanasti öeldud Äksis. Iisakus pandi aga tähele, et kui nigulapäeval või talvisel pööripäeval paha ilm on, tuleb paha kevade.
Eks ole paha ilma puhul hinnang, millel väga konkreetseid kriteeriume pole, aga usutavasti vahetaksime oma sandi suusailma praegu meelsasti külmakraadide ja lumekirme vastu, et pisutki vaheldust saaks ning keskhommiku ja pärastlõuna vahel mõne hetkegi päikest näeks.
Vana kalendri järgi langes nigulapäev 19. detsembrile ja seda seostati talve algusega. Sestap on meilgi põhjust loota, et ilm peagi selgineb-külmeneb. Seda lubavad muide ka meie ilmatargad.
5. detsember 2009