Inimene on oma eluruumi planeedil Maa ikka loomadega jaganud ning koopas elamise ajast peale loomi-linde ka pildis kujutada püüdnud. Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis saab juuli lõpuni näha akvarellinäitust “Karvased ja sulelised”, mis, nagu pealkiri ütleb, koosneb looma- ja linnupiltidest.
Nagu Jõgeval tegutseva akvarelligalerii Kala korraldatud näituste puhul enamasti ikka, on ka “Karvased ja sulelised” rahvusvaheline: sellel saab näha Leedus ja Eestis elavate akvarellistide töid, kusjuures Eestis elavad akvarellistid pole sugugi kõik eesti rahvusest.
Galerii Kala omanik Gennadi Lapin ütles näituse avamisel, et loomad on paremad kui inimesed. Lähtus ta seda väites siis millistest kriteeriumidest tahes ning vastaku see siis tõele või mitte, aga linde ja loomi kujutades on väike oht küll, et pilt liiga “magusaks” muutub. Palamuse näituse tööde puhul seda juhtunud pole. Mõnusat huumorit leiab mõnelt pildilt küll. Näiteks sobib jõgevalanna Eike Salu musta koeranässi kujutav “Jõuluvana ootel”. Või narvalanna Irina Jugolaineni “Puhkehetk”, millel punaka kasukaga hulkurkass päikese käes pikutab, tehes näo, nagu magaks, ent hoides ühe silma pilukil laugude vahelt tegelikult kogu ümbrust kontrolli all: mine tea, kus mingi kõhutäitmise võimalus avaneb!
Humoorika varjundiga on ka tallinlanna Ülle Meistri kuuest pildist koosnev sari, millel kujutatud kakulisi ehk rahvakeeli öökulle. Tööde pealkirjadki on humoorikad: “Luurekull”, “Unekull”, “Udukull” jne. Eelkõige tabab vaatajat Meistri meisterlikke akvarelle vaadates aga äratundmisrõõm: teeneka raamatuillustraatori pildid tunneb stiili järgi ära ka kunstikauge inimene.
Nagu pliiatsijoonis
Erilise viimistletusega paistavad silma tallinlaste Slava Semerikovi ja Anatoli Strahhovi tööd. Semerikovi pildid – üks neist kujutab reaalselt eksisteerivat ninasarvikut, teine pakub välja autori versiooni müütilisest libahundist (sellel on hundi pea ja inimese keha) – polekski nagu akvarellid, vaid pigem õrnad värvipliiatsijoonistused.
“Sellise tulemuse saab, kui värvikihte läbimõeldult ja kannatlikult üksteise peale kanda,” ütles enam kui 35 aastat akvarelliga tegelnud Semerikov.
Tema sõnul kiputakse akvarelli tihti alahindama. Mõeldakse, et mis see siis on – võtad pintsliga vett ja värvi, kannad paberile ja ongi valmis! Tegelikult on akvarell keeruline ja häid oskusi nõudev tehnika.
Nii, nagu Semerikovi piltide puhul, tekkis ka Strahhovi omapärase pildipinnaga tööde puhul esialgsel vaatlusel küsimus, kas need ikka üldse on akvarellid. Autorit, kellelt selgitusi küsida, paraku kohal polnud.
“Ma võin kolleegi ametisaladustelt natuke katet kergitada,” tuli appi Slava Semerikov. “Need on akvarellid küll, ent enne akvarellidega maalima asumist on paberile metallplaadi ja graafikapressi abil tekitatud omapärane struktuurne pind. Mõnikord tõukub see, mida kunstnik maalima asub, just sellest pinnast, mis on märksa inspireerivam kui lihtsalt valge paber.”
Strahhov on oma müstilist stiili kasutanud müstiliste fantaasiaolendite kujutamiseks. Tulemus on paeluv.
Uus nimi
Jõgevamaa kunstihuvilised võivad Palamuse näitust vaadates rõõmustada selle üle, et meie kandi akvarellistide hulka on lisandumas uus nimi – Žanna Toht. Ta alustas hiljuti Gennadi Lapini käe all akvarelliõpinguid ning kaks Palamuse näitusel väljas olevat tööd näitavad, et need õpingud on edukad.
“Olen pärit Marimaalt ning käisin seal lapsena kunstikoolis,” ütles Žanna Toht. “Nüüd hakkasin tasapisi uuesti maalima. Hiljaaegu olid mu õlimaalid väljas Jõgeva haigla ruumides. Kui Gennadi Lapin neid nägi, kutsus ta mu enda juurde akvarelli õppima. Läksingi, sest loodan nii kiiremini areneda kui üksi kodus pusides. Sellel näitusel osalemine on minu jaoks samuti huvitav ja arendav, sest saan siin oma töid paljude teiste autorite omadega võrrelda.”
Žannaga käisid näituse avamisel kaasas ka tema füsioterapeudist abikaasa Martin ning tütred Danna ja Kristin. Kõigil oli pereema edu üle hea meel.
Ühtekokku saab näitusel “Karvased ja sulelised” näha 17 autori töid. Neist noorim on sügisel kooliteed alustav Osmo Lapin. Näituse korraldamist toetas Jõgeva linnavalitsus.
i
RIINA MÄGI