|
Jõgeva linnavalitsus kuulutas möödunud nädalal “Karikakra” lasteaia uue hoone ehitushanke võitjateks OÜ Triaad Grupp ja Arco Ehituse ühispakkumise, kes lubavad uue hoone ehitusel kasutada võimalikult palju looduslikke materjale ning paigaldada katusele päikesepaneelid, mille abil hakatakse soojendama lasteaias tarbitavat vett. |
<p class=”” align=”justify”>
Uue hoone ehitus läheb maksma 2,3 miljonit eurot, millele lisandub sisustusele kuluv raha. Hoone ehitamiseks eraldati miljon eurot KOIT-kava vahenditest ning ülejäänu rahastab Jõgeva linnavalitsus. Raha ehituse jaoks tuleb linnavalitsusel esialgu laenata. Ka hoone sisustus soetatakse laenudega. “Laenuvõtmine tähendab seda, et ilmselt jäävad paljud teised unistuste objektid Jõgevale lähitulevikus ehitamata, lükkuvad tulevikku,” nentis abilinnapea Mihkel Kübar.
Ehitushanke võitjad on välja kuulutatud ning kui selles osas vaidlusi ei teki, peaks vana hoone lammutamine lähiajal algama. Vana lasteaiahoone lammutatakse täielikult ning asemele ehitatakse uus kuue rühmaga lasteaed. “Hoone juures kasutatakse eelkõige looduslikke materjale, palju puitu. Lisaks on plaanis paigaldada katusele päikesepaneelid, eelkõige suvisel perioodil vee soojendamiseks. Päikesepaneelide paigaldamist rahastab osaliselt Keskkonna Investeeringute Keskus,” rääkis ehitusega seonduvatest plaanidest abilinnapea.
“Rohutirtsu” renoveerimisega saadi valus õppetund
Mihkel Kübar kinnitas, et “Rohutirtsu” lasteaia ehitamisega seotud probleemidest on palju õpitud ning selle põhjal ka ennetatud “Karikakra” hoone ehitusega tekkida võivaid probleeme. Pärast “Rohutirtsu” maja renoveerimist võtsid linnavõimu esindad vastu otsuse, et niisugust hoonet pole mõtet renoveerida.
“Seda kinnitas ka linnavalitsuse poolt “Karikara” vanale hoonele tellitud ekspertiis. Tänapäevaseid nõudeid ning riigi lasteasutustele kehtivaid tervisekaitsenorme silmas pidades oli igati loogiline, et vana hoone lammutatakse ja asemele ehitatakse uus. Kindlasti oleks vale öelda, et uue hoone ehitamisel midagi ettenägematut ei juhtu, kuid põhimõtteliselt oleme juba projektifaasis teinud projekteerijaga tõsist ja aeganõudvat tööd, et just ehitusfaasis takistusi vältida. See on samuti üks, mida oleme “Rohutirtsu” pealt õppinud, et projekteerimise faasis tuleb rohkem aega planeerida, et ehitamine sujuks tõrgeteta, kuid ehitiste puhul ei saa kunagi sada protsenti kõiki asju ette näha,” nentis abilinnapea.
Ajutisel pinnal ruumipuudus
Lasteaia “Karikakar” lapsed on alates eelmisest sügisest paigutatud Jõgeva ühisgümnaasiumi hoonesse ning peavad seal olema uue maja valmimiseni. Lepingu järgi peaks see sündima järgmise aasta viimases kvartalis ehk ajavahemikul septembrist aasta lõpuni, seega tuleb lastel veel vähemalt aasta ajutisel pinnal õppida ja mängida.
Lasteaia direktor Mare Suviste tõdes, et kõige suuremaks mureks on neil praegu ikkagi ruumipuudus. Iga rühma kasutada on üks klassiruum ning ruumi loovmänguliseks tegevuseks on minimaalselt. Ka õues pole olukord just väga kiita. Ruumi kooli territooriumil on, kuid mänguväljakuatraktsioone pole ning kasvatajad peavad hoolikamalt jälgima, et keegi lastest kaduma ei läheks.
Samas kinnitas lasteasutuse juht, et nüüd, mil kopp juba maasse läheb, on neil lihtsam lapsevanematele selgitada, miks nad mõnda aega kitsikuses elama peavad.
“Kui uue maja ehitus juba käib, siis on meil ka parem oodata, mil oma majja saab,” sõnas ta.
Mare Suviste kinnitas ka, et nad on kogu aeg uue hoone projekteerimisel n-ö kätt pulsil hoidnud ning saanud ka ise projekti juures sõna sekka ütelda.
“Meie töötajate idee oli, et liiklusväljak poleks tulevasel mänguplatsil eraldi seisev asi, vaid liiklusmärgid ja sebrad oleksid hajutatud tervele platsile,” rääkis direktor ning lisas, et nad soovivad uue hoone lähedusse mäge, kus talvel kelgutada, ning selle olid ehitajad neile ka lubanud.
i
EILI ARULA