“Tere tulemast Karlova teatri 21. sünnipäevale! See teater saab täna nimelt 21 päeva vanaks,” ütles teatrijuht Andres Dvinjaninov möödunud laupäeva õhtul Karlova teatri esiklavastust “Karid ja kõrgused” vaatama kogunenud publikule. Ka siinkirjutajal oli hea meel selles seltskonnas olla.
Hea meel sellepärast, et nähtud tükk oli ostetud piletit ja mahasõidetud kilomeetreid kuhjaga väärt. Ning uus ja pisut veel värvi järele lõhnav teatrimaja osutus paigaks, kuhu kindlasti ka tulevikus minna tahaks.
Margus Kasterpalu lavastus “Karid ja kõrgused” kannab alapealkirja “Kaunimate Aastate Vennaskonna kummardus Edgar Valterile”. Armastatud karikaturisti, raamatuillustraatori ja kunstniku sünnist möödus tänavu 21. septembril 85 aastat. Lahkus ta meie keskelt 2006. aasta märtsis. 2009. aastal ilmus Valteri elulooraamatu “Karid ja kõrgused” esimene osa, mille põhjal Margus Kasterpalu ka Karlova teatri lavastuse teksti kokku pani.
Kasterpalul on õnneks sedasorti isiku- või ajalooliste lavalugude kokkupanekul nii suured kogemused, et kuiva refereeringu asemel tuleb välja elus teater ning haakumatute mosaiigikildude asemel sidus ja kaasahaarav lugu. Seda jälgimast ei sega seegi, et peategelast kehastavad paralleelselt kolm näitlejat, Andres Dvinjaninov, Hannes Kaljujärv ja Jüri Lumiste. Kust üks teksti lõpetab, sealt jätkab teine. Ning ükski kolmest ei pea pingutama, et kahe lavapartneri moodi olla, vaid igaüks võib olla enda nägu. Nad kõik lihtsalt sümboliseerivad Valteri isiksuse eri tahke.
Edgar Valteri loodud pildi- ja jutumaailm on valdavalt helge. Tema eraelu, nagu selgub, nii helge polnud. Kaks esimest kooselu muutusid lõpuks parajalt luupainajalikeks ning tutvust tuli teha ka “julgete meestega”. Viimaste huviorbiiti sattus Valter siis, kui oli ühes Moskva restoranis ettevaatamatult suud pruukinud. Nagu paljudele teistele, anti ka Valterile valida, kas minna istuma või hakata “koputajaks”. Kunstnik leidis kolmanda tee: valis vabatahtliku elust lahkumise, ent jäi saatuse tahtel siiski siiapoole Lethe jõge. Ning pärast seda tõmbusid isegi paljunäinud kagebeežnikud oma nõudmistega tagasi.
Laulud ei pidurda
Haaravat elu- ja loomeloojutustust ei pidurda ka teksti vahele lükitud laulud. Need annavad kunstniku eluseikadele hoopis filosoofilise tausta. Kui senini on Kaunimate Aastate Vennaskond üles astunud vanema lauluvaraga, siis “Karide ja kõrguste” laulud on kirjutatud spetsiaalselt sellele lavastusele.
Sõnad on Leelo Tunglalt, muusikalise kuue on neile andnud üks “vennaskondlastest”, Toomas Lunge. Tungla oskus suuri elutõdesid lihtsalt, inimlikult ja täpselt sõnastada on, nagu ikka, hämmastav.
“Karid ja kõrgused” esietendus 8. novembril ja 29. novembril oli tüki selle aasta viimane mängukord. Emajõe Suveteatri ja Karlova teatri produtsendi Liisa Kaha sõnul saab Edgar Valterist kõnelevat lavastust uuesti näha tuleva aasta märtsis. Kuupäevad selguvad lähiajal.
Karlova teatrisse on aga publikul asja ka detsembris. Täna esietendub seal Peter Quilteri kahetunnine monotükk “Veel üks pilet”, milles Terje Pennie teeb suurepärase rolli kohmaka suhtlemismaneeriga keskealise Susanina, kes otsustab oma 50. sünnipäeva tähistamiseks võtta ette reisi Austraaliasse. 16. detsembrist on Karlova teatri lava aga taas Kaunimate Aastate Vennaskonna päralt: nende seekordne kava kannab pealkirja “Kaunimad jõulud su elus” ning on pühendatud mõistagi jõululauludele.
“Et esialgu välja kuulutatud kontsertide piletid said ruttu otsa, kavandasime kolm lisakontserti, ent needki on varsti välja müüdud,” ütles Emajõe Suveteatri ja Karlova teatri juht Andres Dvinjaninov.
Kirik ja teater
Karlova teatri koduks on Karlova linnaosas Tähe tn 66 asuv endine baptistide palvemaja, mille on projekteerinud tuntud arhitekt Arnold Matteus. Tartu baptiste ühendav Kolgata kogudus kolis nimelt mõni aeg tagasi Veski tänaval asuvasse kirikusse ning müüs kitsaks jäänud palvemaja maha. Emajõe Suveteater, kes oli endale juba ammu n-ö talvekodu otsinud, ostis selle ära ja tegi seal korraliku remondi.
“Emajõe Suveteater pole juba ammu üksnes suveteater, vaid me tegutseme aasta ringi,” ütles Andres Dvinjaninov. “Kui varem oleme talviseid etendusi andnud vanas anatoomikumis, sünnitusmajas, Athena keskuses ja paljudes muudes paikades, siis nüüd saame selleks kasutada Karlova teatrit. Ka suviste lavastuste ettevalmistamiseks on meil nüüd paremad võimalused.”
Dvinjaninov kinnitas, et kui nii sobivat hoonet müüki poleks pandud, oleks Emajõe Suveteater endiselt talvekoduta. Iseasi, et mitteateistile võib pühakoja teatriks muutmine pühaduse rüvetamisena tunduda.
“Jah, võib, aga kui arvestada, et kogudus ise müüs palvela maha, siis võib öelda, selle käsi on veel päris hästi käinud,” ütles teatrijuht. “Olen ilmas palju ringi käinud ja näinud ka selliseid vanu kirikuid, millest saanud restoran või õllepubi. Ning tegelikult pole teater ja kirik teineteisest üldse väga kaugel seisvad nähtused. Ühe teooria järgi ongi teater kiriku rüpes sündinud ehk kasvanud välja missadel esitatud stseenidest.”
Andres Dvinjaninovi sõnul käis Kolgata koguduse esindus teatriks ümber ehitatud palvemaja oma silmaga kaemas ja jäi nähtuga vägagi rahule.
Kui “Karide ja kõrguste” esimeste etenduste ajal oli saal teatrijuhi sõnul veel tühjavõitu, siis novembri lõpus läks tükk juba täismajale: rahva seas hakkas positiivne kumu levima ja teatrihuvilised — nii Tartu kui ka teiste Eestimaa paikade omad — ei pidanud paljuks uus teater Karlova linnaosast üles otsida.
“Karlova pole tegelikult üldse nii teatrikauge paik kui arvatakse: Teguri tänavas asuva endise kammivabriku klubi — seal mängisime kahel suvel menukat tükki “Nukitsamees 2” — lahutab Karlova teatrist ju vaid viis-kuussada meetrit,” ütles Andres Dvinjaninov.
Karlova teater
*Emajõe Suveteatri talvekodu
*Asub Tartus Tähe tn 66 endises baptisti palvemajas, mille on projekteerinud Arnold Matteus.
*Teatrisaalis on 150 kohta.
*Teater avati 8. novembril Margus Kasterpalu lavastusega “Karid ja kõrgused”, mis on pühendatud armastatud kunstnikule Edgar Valterile.
*Detsembris mängitakse Karlova teatris monotükki “Veel üks pilet”, milles astub üles Terje Pennie. Toimuvad ka Kaunimate Aastate Vennaskonna kontserdid “Kaunimad jõulud su elus”.
RIINA MÄGI