Vähe on selliseid muusikakollektiive, kes on nii pikka aega vastu pidanud nagu Põltsamaa vallas tegutsev Kamari naisansambel. Nimelt tähistasid nad laupäeval 40 aasta juubelit.
Kamari naisansambli asutaja ja staažikaim liige läbi nelja aastakümne Ines Kuusk rääkis, et kollektiiv sai alguse kunagisest Sakala tõulinnukasvatussovhoosi agitbrigaadist. Kuus agitbrigaadi muusikalise ande ja lauluoskusega naist olid need, kes ansamblile aluse panid, ent üsna pea kasvas see kümneliikmeliseks. Tegutsema hakati 1975. aasta oktoobris.
40 aastat on laulnud Ines Kuusk
Ines Kuusk on praegu ainus, kes algusest siiani vastu pidanud. Umbes 17 aasta vältel on laulnud neli-viis praegust ansambli liiget. Suurema staažiga liikmed tulid laulma 1998. aastal, kui tagasihoidlikuast perioodist, mis algas 1990, üle saadi. Tõuke selleks andis vastloodud Kamari Haridusselts. Enne praegust juhendajat Õie Aruoja tegi seda tööd tollane Põltsamaa muusikakooli klaveriõpetaja Tiiu Klaassen, pärast abiellumist Tiiu Ernits. Hiljem juhendas naisansamblit Ülle Ernits, kes oli suure kogemusega koorijuht.
Ines Kuuse sõnul süstis Ülle Ernits ansambli liikmetesse optimismi ja oskas neid suurepäraselt juhendada.
Alates 1981. aastast juhendab ansamblit Õie Aruoja, kes on selles tänuväärses rollis tänaseni. Ines Kuusk oli 2004. aasta üldlaulupeo järel umbes kolmveerand aastat ansambli tegevusest eemal, aga kui 2005. aastal tulid Maahommiku tegijad Kamarisse sealse külaseltsi tegevust jäädvustama, kutsus Õie Aruoja Ines Kuuse ansamblisse tagasi. Nüüd on ansambli staažikaim liige enda asemele uut lauljat leidmas.
Tütar astub ema jälgedes
Kui ka Ines Kuusk kõrvale jääb, pole sellest hullu, sest põlvkondade järjepidevust on Inese asemel kandmas tema tütar Ingrid Seemann, kes hakkas ansamblis laulma juba 14-aastasena. Ingridi sõnul selles kollektiivis vanusepiirangut ei ole ja tema kui tollane koolitüdruk leidis selles seltskonnas endale kohe sobiva koha. Tookord oli vaja teise aldi lauljat ja temal just sobiv hääl ongi. Ka Ingridi tütar on juba siin laulnud.
Ingrid Seemann lausus, et nad ei tegutse mitte ainult selleks, et koos käies meelt lahutada, vaid tänu juhendaja Õie Aruoja nõudlikkusele on neil eesmärgid, mille poole püüelda ja ka sellest tulenenud saavutused ette näidata. Pika tegutsemisaja jooksul on ansambli liikmetel ette tulnud huvitavaid ja vahel natuke naljakaidki seiku. Kord pidid nad olema ühel esinemisel üllatuskülalised. Nii ei saanud nad vahetult enne esinemist riideid vahetada ja riietusid hoopis Mäeküla bussipeatuses.
Laulunaiste lemmikud on elamusterohked laulupeod, kus ollakse mõistagi osa suurest koorist. Ingrid Seemanni jaoks oli väga meeldejäävaks sündmuseks Peterburi Jaani kirikus kohalikele eestlastele antud kontsert, mida juubeliüritusel mitmel korral meelde tuletati.
Igal nädalal korra tehakse Kamari seltsimajas proovi. Enamik ansambli liikmeid elab Kamari külas, kuid kõik teisedki on Põltsamaa valla elanikud. Ingrid Seemanni sõnul polnud juubelikontserdiks valmistumine üldse pingelisem kui teisteks esinemisteks. Vastupidi – vabalt valitud repertuaar ja saalis sõbrad-tuttavad kaasa elamas aitasid sünnipäevakontserdi hoopis mõnusamaks ja elamusterohkemaks muuta. Ka esinemisvõimalusi on piisavalt. Neid on kutsutud alati Kambja Lüürale, aga nad on esinenud ka Kohtla-Nõmmel, Saaremaal ja mujal. Ka lauljate pereliikmed on nende proovidesse ja esinemistesse alati mõistvalt suhtunud. “Kui naisel on mingi hobi, on ta kodus tunduvalt parem inimene,” kinnitas Ingrid Seemann.
Esinemisteks valmistutakse tõsiselt
Juhendaja Õie Aruoja sõnul on tal Kamari laululembeste naistega väga vahva koostööd teha. Muidu ta nii kaua vastu poleks pidanud. Kui Ülle Ernits mujale elama asus, leiti tema asemele 1981. aastal nooruke Õie Aruoja.
Õie sõnul on ta vahel pärast tööpäeva mõelnud, et ei jaksagi enam proovi minna, aga pärast positiivseid emotsioone, mille ta sealt alati kaasa saab, tunneb endas uut energiat ja tahtmist jätkata. Tema kinnitusel võtavad lauljad ennast alati kokku ja annavad endast parima. Õie Aruojagi meenutas meeleliigutusega Peterburi Jaani kirikus toimunud kontserti, kus nii nende kui publiku emotsioonid olid laes.
Hindab naiste loomulikkust
Ansambli klaverisaatja Taimi Geraštšenko sõnul sai tema koostöö selle kollektiiviga alguse üksikutest kontsertidest, mis ajapikku kujunesidki tema alaliseks rolliks klaverisaatjana. Taimi Geraštšenko sõnul on Kamari naisansambli liikmed igas mõttes ehedad ja loomulikud. Kui nendega juba midagi ette on võetud, siis seda tehakse põhjalikult ja täiega. Ja terve majapidamine alates söökidest-jookidest kuni muu esmavajalikuni on neil alati kaasa võetud.
Laulupeol küsisid kord Mustvee naised neilt tolmuimejat, sest kui kõik muu on reisipagasis olemas, peab ka selline kodumasin kaasas olema!
TOOMAS REINPÕLD